Výrobci vydají speciální firmwary a BIOSy pro Kalifornii. Monitorům se sníží intenzita podsvícení, počítače se podtaktují.
A zákazníkům se nabídne, aby si "na vlastní riziko" mohli nainstalovat originální firmware pro zbytek světa.
No a nebo se na to úplně vykašlou a nebudou to řešit. Kaliforňané si prostě připlatí za ty modely, co to už dneska splňují, případně si ty počítače a monitory koupí přes internet z jiného státu.
No píšou že u notebooků podle jejich studií už většina vyhovuje, takže žádné změny, ta čtvrtina co ne, by možná mohly být stroje s dedikovanou grafikou a tak podobně, kterým to IMHO jenom prospěje, mohla by se jim zlepšit výdrž na baterku. Tipl bych si, že často bude problém i jenom v tom, že tu spotřebu notebooku v idle výrobce prostě jenom málo pošteloval.
V tom FAQ je, že podle odhadu budou náklady na úpravy u těch nevyhovujících notebooků dosta malé, okolo 1 USD a i ta úspora za pět let bude malá, 2 USD, takže tam asi budou jen drobné změny.
To by řešilo spotřebu v zátěži, o kterou tady ale nejde. V idle by to nemělo moc vliv, tam se každé dnešní CPU podtatkovává samo + používá úsporné stavy. Většina spotřeby, co má dnes i hodně efektivní PC bez dedikované grafiky (25 - 40 W) už vzniká někde úplně jinde - deska, čipset, periférie, disky, zdroj. Když bude tlak na to, aby to zbytečně pořád nežralo, tak by se PC mohlo v typické klidové spotřebě přiblížit notebookům. (Samozřejmě když si odmyslíme rozdíl spotřeby integrovaného a stolního LCD).
A spotřebě ve standby/off už vůbec podtaktování nepomůže, tam je to už vyloženě o desce a zdroji.
USA jsou #1 ve spotřebě pitné vody (lví podíl na tom má právě Kalifornie, kde je sucho, ale každý chce mít vždy zelený trávník), #2 v množství komunálního odpadu, #22 ve spotřebě ropy, #8 v produkci CO2, #10 ve spotřebě elektřiny (všechny údaje per capita). Trochu ekologického chování by jim tedy skutečně neuškodilo, jen zrovna počítače jsou dost malé ryby.
podle IMF se kazdy rok na podporach a dotacich pro fosilni paliva celosvetove vynalozi cifra cca 5.3 bilionu dolaru, takze jakekoliv "ekologické chování" je proti tomu naprosto smesna suma ikdys pises o bilionech, tak tomu tak v ekologickych projektech opravdu neni
mimochodem jeste do roku 2013 byl v EU dotacni ucet na vystavbu a renovaci benzinovych stanic, a to az do vyse 50% a jedinou podminkou toho dotacniho programu bylo ze celkova suma dane vystavby/renovace stanice nesmi presahnout 5 milionu eur a musi mit i v nabidce biopaliva typu E85 :D naoko tedy jakoze desne ekologicka dotave, ale veskutecnosti normalni "tunel" na podporu nadnarodnich retezcu typu Shell kde jim EU proste zaplatila pulku jejich nakladu na benzinky kde proste jen na jednom ze stojanu proste nabidli E85
Já bych z toho nedělal vědu, podle mě většina těch technologiíí už je víceméně vyvinuta (spotřeba u PC se řeší už minimálně několik let a výrobci na to reagují), takže to zavedení nebude nijak nákladné nebo složité. Výrobci to samozřejmě mohou přivítat jako důvod proč zvednout ceny (přeci jen se to dělá lépe, když to vypadá, že za to může někdo jiný), ale nemyslím si, že by to zdražení mělo být nějak markantní - spíš v rádu maximálně jednoteck procent. Krom toho Kalifornie se na ekologiii zaměřuje už od odb kdy nastoupil do úřadu Arnold, takže se něco púodobného dalo čekat. Voliči tam na tubhle politiku dost slyší.
Takych neefektivnych projektov bolo a je v EU vela.
Tato aktivita Kalifornie tiez nieje super efektivna a niej potrebna. Riesit usporne rezimy v IT uz dnes len tazko prinasa vysledky. Su ine dolezitejsie oblasti. Jedna zle umiestnena chladnicka zamava so spotrebou viacej ako usetria tieto setriace rezimy na vsetkych spotrebicoch v celej bytovke. Tiez to, ze sa pouziva vela nepotrebnych veci ma tiez vecsi dosah ako toto. Takto sa da pokracovat.
Ucinnnejsie zdroje do serverov sa uz davno osadzaju a budu sa osadzat aj bez Kalifornskeho zakona. Bezia 24h denne, tak tam sa ta uspora najskor prejavi a toho si su vedomi prevadzkovatelia a aj vyrobcovia uz davno.
U některých těch údajů per capita to zkreslují malé nebo hodně specifické státy. U spotřeby ropy typicky třeba státy ostrovní, kde elektřinu generují dieselové agregáty, hromadná doprava tam není, nezpevněné silnice zvyšují spotřebu a třeba je tam i nadprůměrná koncentrace lodí nebo letadel. Pak samozřejmě velký vyspělý stát typu USA z toho srovnání dopadne ještě hůře.
Mimochodem, proč zdejší redakční systém při úpravě upraveného komentáře předhazuje k úpravě původní text?
Spíš tam je velký vliv toho, že až do nástupu Obamy se ekologie prakticky považovala za fašismus a odmítali si připustit, že by na těch všech fašistických kecech mohlo být nakonec i něco pravdy (i když motivace byla víceméně jasně daná - moc peněz). Třeba na Floridě (která je ohrožena stoupající vodou vcelku zavážně), se snad do dnes chovají jako pštrosové a velká a bohatá města tak maximálně zvyšují svoji nadmořskou výšku pomocí nákladných stavebních projektů.