Zatímco na FSB 575 MHz a celkovou frekvenci 5,5 GHz jsme se dostali jako mávnutím kouzelného proutku po pár rovněž úspěšných pokusech na nižších laťkách, FSB 600 MHz nám k našemu velkému zklamání odolala. Ani jsme nezkoušeli snižovat násobič, procesor stabilně pracující na 5,5 GHz při (relativně) pouhých 1,60 V dle našeho soudu rozhodně nekončil. V každém případě se nám povedlo Super PI spočítat za 8,67 s a lepším výsledkem se myslím žádný Čech nikde nechlubí, pořadí tedy tipuj i takto:
1. EHW OC Team Invex 2008 – 8,670 s (Core 2 Duo E8500 na 5,5 GHz)
2. EHW OC Team Invex 2008 – 8,892 s (Core 2 Extreme QX9650 na 5,37 GHz)
3. SHW OC Team MSI Amsterodam 2008 – 9,406 s (Core 2 Duo E8400 na ? GHz)
Už výsledek se čtyřjádrem nebyl úplně špatný
Tyto rekordy jsou ale s dusíkem snadno k překonání, snad se nám to třeba i se stejným procesorem povede ve středu či čtvrtek se Strikerem II Extreme. Co se týče frekvence, mnoho záznamů o českých rekordech jsem ani v databázi na en.ripping.com zatím nenašel, takže prozatím asi pro kategorii Core 2 Duo platí:
1. EHW OC Team Invex 2008 – 5,5 GHz – Core 2 (Cpu-Z validační soubor)
A pro Core 2 Quad potom:
1. EHW OC Team Invex 2008 – 5,37 GHz – Intel Core 2 Extreme QX9650 (Cpu-Z validační soubor)
2.-3. EHW OC Team Invex 2008 – 5,2 GHz – Intel Core 2 Extreme QX9770 (na Invexu jsme na tuto frekvenci dostali shodně oba ES od Intelu)
4. EHW-PCT-DDW-PC.sk, Asus Berlín 2008 – 5,07 GHz – Intel Core 2 Extreme QX9770
Zda se jedná i o české rekordy v absolutní frekvenci x86 procesoru ještě nevím, možná tu někdo využil kombinace 65nm výrobního procesu a architektury NetBurst a udělal lepší výsledek s jádry Cedar Mill (Pentia 4 6x1) či Presler (Pentia D 9x5). Víte-li o lepších výsledcích, budu rád, když je pod článkem uvedete, abychom třeba mohli začít sestavovat nějaké české žebříčky. Je ostudou, že v oficiální databázi přetaktování se mezi TOP 30 objevují například Maďaři a Češi nikoli.
Nepomohlo ani delší ladění všech pokročilých hodnot, jež Rampage Extreme nabízí (nevyzkoušeli jsme snad jen více než tři kombinace CPU a MCH Skew, jinak máme svědomí snad čisté), kde byl zakopaný pes, to netušíme. Při usilovné snaze jsme si ale ani nevšimli, že zkondezovaná voda nám už teče po základní desce v okolí northbridge. Deska se okamžitě vypla, po vysoušení opět naběhla, ale jen dvakrát a pak se odmlčela asi definitivně.
Pro odpolední show (typicky v 15.30, tentokrát se všem přítomným omlouváme za zpoždění způsobené čekáním na dokončení dění na hlavním pódiu WGT) jsme se vrátili k osvědčenému Core 2 Extreme QX9650, který jsme doplnili rovnou o dva Asus Radeony HD 4870 X2 v CrossFireX.
Bohužel, stejná deska (jen posílená o novější BIOS, co údajně opravuje předtím nefunkční Loadline calibration, ale nám se pomalu zdál spíš opak) neznamenala stejné stabilní nastavení stejného procesoru a už jsme nebojovali o 5,33 GHz ve Windows, ale o hodnoty o několik desítek MHz nižší.
Výstavka grafikých karet je něco, co by vám rozhodně nemělo ujít
Diváci na naší odpolední show mě zaskočili: ukázal jsem jim tuto kartu (výše) a ještě 3Dfx Voodoo 2 a chtěl jsem pouze vědět model. Buď byl dav překvapen, nebo jen zaražen, každopádně k názvu GeForce 2 se dostal jen tipováním, k názvu Voodoo 2 ani přes veškeré nápovědy o počtu čipů
A poznali byste tu vprostřed? Jedná se o MPEG-2 akcelerátor od Creative
Tradiční chvilka nostalgie: 3Dfx. Banshee bohužel od minulé výstavy postrádám
Karty mého srdce: Hercules Prophet 4000XT a 4500 (PowerVR Kyro a Kyro II) a zajímavost v podobě SiS Xabre 400 (konkurent GeForce 4 MX a Radeonu 9000) v provedení Gainwardu
Na Evropu myslím skutečná rarita: jednočipová XGI Volari V8, ještě k tomu od společnosti FIC
Radek udržuje stabilních minus 80 stupňů Celsia v průběhu 3DMark06
Všimněte si, kde máme zapojeny konektory pro monitory: když jsme oba vstupy monitorů zapojili do horní karty, počítač zřejmě nabíhal, ale obraz je automaticky (a natvrdo) pouštěn do výstupů spodní grafiky
QX9650 okolo 5 GHz už prohřívá blok celkem rychle a je tedy potřeba zase přilít dusíku
Sestava na zítřek (Striker II a 3-way SLI tří GTX 280 TOP), jen Silent Knighta nahradí měděný komín navržený Martinem Kuchařem
Tato, jinak pečlivě odizolovaná deska, vzala dost možná kvůli nakondenzované vodě za své
Radek Bábíček a Lukáš Kořistka povzbuzují procesor k dokončení CPU testů 3DMarku06
A nyní jsou už štastni...
...Radek ale ne nadlouho, celkové skóre pod 29 000 bodů jej přinutilo opět zasednout a ladit dále
Tak takovéto efektní nápoje můžete dostat, když ná s navštívíte zhruba v době show
Pod popiskem už vidíte dvě ukázky ze stánku společnosti Nvidia, kde si pán právě zkouší 3D brýle a dostává odborný výklad i možnost praktické zkoušky na několika hrách (na obrázku je konkrétně Devil May Cry 4)
Nakonec se Radkovi Babíčkovi podařilo ustabilnit 5,1 GHz pro kompletní 3DMark06 a odměnilo jej 28 960 bodů. To nás myslím zařazuje těsně na druhé místo v ČR za spojený česko-slovenský tým EHW-PCT-DDW-PC.sk, který byl na akci Asusu v Berlíně a dosáhl 29 500 bodů. Kdybychom test provedli včera, nebo kdyby i druhý Radeon HD 4870 X2 byl ve verzi TOP (RV770 má u něj v CCC limit zvednut na 900 MHz), mohli jsme už jen pár set bodíků vzdálený český rekord překonat. Rekord světový byl ještě celkem daleko, momentálně je přes 33 000 bodů.
Jeden z mnoha dnes dosažených výsledků v 3DMark06 těsně pod hranicí 29 000 bodů
Tímto bych vás chtěl pozvat na den třetí, během nehož byste měli vidět mimojiné:
- pokus o stanovení slovenského rekordu v přetaktování Core 2 Duo (bude k dispozici E8600)
- pokus o překonání českého rekordu v 3DMark Vantage (s 3-way SLI raději uděláme asi pro jistotu jeden s WHQL ovladači a jeden s GeForce PhysX)
- dvě představení (v 11:00 a 15:30) s komentovaním a shrnutím toho nejzajímavějšího z přetaktování, efektními kousky s tekutým dusíkem a suchým ledem
- samozřejmě i stálou expozici historických grafických karet
- dosud bezproblémově běžící moderní počítač ponořený v akváriu
Za zaškolení bezpečné práce s dusíkem, poskytnutí laboratorních prostor i samotného kapalného dusíku a suchého ledu děkujeme společnosti
Komponenty laskavě zapůjčili (a s riziky počítají) následující společnosti:
Za poskytnutí teplovodivých past Arctic Ceramique a studené katody Akasa děkujeme společnosti: