Každý výrobce by měl uvést vlastní Nexus s Androidem [komentář]

4. 10. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Android na x způsobů

Už delší dobou mi vrtalo hlavou, proč se Google o pověst Androidu nestará lépe. Nejčastěji vytýkaný problém s přílišnou roztříštěností celé platformy totiž dosud nevyřešil. Jasně, nakonec spojil smartphonovou i tabletou vývojovou větev Androidu, ale větší paseku dělají sami výrobci, nad kterými Google nemá přísný dohled.

Kvůli tomu jsou pak telefony a tablety věčně neaktuální, což dokazuje i statistika používaných systémů, kterou Google tento týden zveřejnil. Třetina zařízení stále používá dva roky starý systém Froyo nebo Gingerbread. Softwarové aktualizace výrobce zpravidla končí po roce, nové produkty mířící na trh se také prodávají s o generaci starším systémem. 

Google Nexus family

Těch důvodů je pochopitelně několik. Jednak musí výrobci pilovat ovladače pro různý hardware, i s testováním to může trvat několik měsíců. Jednak si systém od Googlu ještě sami upraví, přidají vlastní aplikace nebo kompletně změní uživatelské rozhraní (HTC Sense, Samsung TouchWiz atd.). A jednak je místo spokojených stávajících zákazníků táhne hlad po nových. Proč by se měli dva roky starat o nějaký telefon, když mu můžou prodat nový model. Nedejbože, když se do řetezce zapojí ještě operátoři.

Hardware a software od různých tvůrců

Kdo má na starost hardware i software, může si dovolit svá zařízení podporovat dlouho. Typicky je to Apple, byla to Nokia se Symbianem nebo RIM s BlackBerry. Základem je mít buď málo prodávaných modelů (Apple, RIM), nebo více podobných se stejným hardwarem (Nokia).

Na problém s fragmentací narazil už dříve Microsoft se svým systémem Windows Mobile. Tehdy to byl jiný svět, nevědělo se, že to jde jinak, a uživatelů komunikátorů a PDA bylo příliš málo na to, aby jim někdo věnoval prvotřídní péči.

Samsung Galaxy SIII ve srovnání s Galaxy SII a s HTC One X
Samsung Galaxy SIII

Samsung Galaxy SIII
Samsung Galaxy SIII a HTC One X, nejvyšší modely obou výrobců jsou několik měsíců po uvedení stále bez aktuálního systému

Před třemi lety se začal výrazně prosazovat Android. Byl otevřen výrobcům i vývojářům. Protože se staly hitem dotykáče a Android vypadal skoro jako iPhone, do výroby se pustil kdejaký Číňan s pájkou v ruce. Počet modelů rostl, velké cenové rozpětí lákalo masy. Dnes je díky tomu Android nejsilnější platformou, Google už aktivoval přes půl miliardy zařízení a stále přibývají nová. Jenže ekosystém se dále štěpí.

Pokud někdo chce stále aktuální systém s víceletou podporou a bez zbytečných aplikací navíc, musí zvolit Nexus. To je referenční model, který si hlídá sám Google. Čistá značka, čístý Android a důkaz, že může dobře fungovat, když hardware i software vyrábí někdo jiný. Problém je, že Nexů je málo. Telefon přijde jednou za rok, tablet byl letos první (nebo druhý, když budeme počítat i Motorolu Xoom) a k tomu ještě přibyl zvláštní přehrávač.

Když je něčeho jeden kus, nemůže vyhovovat všem. Pokud je pro vás 4" úhlopříčka displeje málo, vadí vám ostré hrany a lehce odíratelný povrch, prostě si iPhone 5 nekoupíte. Nexus je ve stejné pozici. Koupit si můžete jeden malý tablet a jeden obrovský telefon. Co když chcete velký tablet a menší telefon? Můžete, ale už nebude čerpat z výhod Nexusu a bude trpět problémy popsanými ve třetím odstavci.

Microsoft se fragmentaci vyhnul…

Geniálně se se stejným problémem popral Microsoft. Pomineme-li, že filozofie Androidu a Windows Phonu je jiná, před oběma firmami stála stejná výzva, jak udělat systém pro všechny. Google výrobcům řekl: „Hele tady máte zdrojové kódy a dokumentaci, systém si použijte, na co chcete. A ty tam vzadu, ty pro nás uděláš ideální telefon.“ Microsoft zase: „Systém vyladíme pro konkrétní hardware, tady máte minimální požadavky, které musíte splnit. Nazdar.

Stanovením minimálních specifikací dal Microsoft i tak hodně prostoru pro úpravy. Největším omezením je SoC, výrobci musejí používat čipy od Qualcommu. Pak už ale musí nasadit jen určitou kapacitu operační paměti, úložné paměti, telefon musí mít tři základní systémová tlačítka, minimální rozlišení displeje, A-GPS, akcelerometr a Wi-Fi. Výrobci pořád mohou použít libovolný displej, fotoaparát (ten už ani není povinný) a hlavně se odlišit tělem. Takže i když jsou telefony HTC, Samsungu a Nokie v jádru stejné, v reálu se liší. Jsou jinak velké a těžké, vypadají odlišně, jeden má lepší foťák, další se pyšní displejem a třetí třeba čistším zvukem. Microsoft ale vydá pouze jeden systém, hned a pro všechny. (Teď trochu zjednodušuju, ale z uživatelského hlediska to tak funguje.)

… a Google zřejmě půjde stejnou cestou

Mohlo by to tak fungovat i u Googlu? Mohlo a možná i bude. Z několika zdrojů se ozývá, že už příští verze Androidu by měla přijít s programem Nexus. Google stanoví hardwarové požadavky a o vývoj systému se bude rychle starat sám. Dokonce se mluví i o možných úpravách pro jednotlivé výrobce skrz jakési „customization center“. Možná to bude další položka v obchodu Google Play, odkud se budou stahovat různé skiny, motivy, widgety atp. V pozadí ale bude čistý Android upečený v Moutain View.

 

bitcoin_skoleni

Vzhledem k otevřenosti Androidu by pravděpodobně mnohá zařízení vycházela i současným způsobem. Ale nebylo by úžasné, kdyby každý výrobce mohl mít vlastní Nexus? A proč ne dva? Jen si to představte: LG Optimus Nexus, Sony Xperia Nexus, HTC One Nexus nebo Motorola Razr Nexus.

Zůstaneme-li u smartphonů, poslední dva Nexy spáchal Samsung. Subjektivně mohu říci, že Nexus S je fajn, ale vypadá jako ošklivá plastová krabička na mýdlo. Galaxy Nexus už byl technologicky špička, ale Samsung do něj znovu nedal vše. Fotoaparát nebyl příliš kvalitní, displeje má na skladě lepší a tělo se mi znovu nelíbilo. A ještě to pro mě bylo „velké jako kráva“. Jakmile bude Nexů více, určitě bych si už dokázal vybrat lépe. Co vy? Ocenili byste více zařízení Nexus s čistým Androidem?