Tak by me zajimalo, proc pokazde tuhle famu o uzasnosti Dvoraku nekdo siri dal, aniz by si overil fakta. http://www.utdallas.edu/~liebowit/keys1.html
Uz to tu je zmineno, ale presto a hlavne proto, ze to asi melo byt i v clanku. Rozlozeni Dvorak je vyhodne pro ty co pisou anglicky. Pro cestinu je z hlediska rychlosti psani uplne jedno zda pouzivate Dvorak nebo Qwerty(z). Dokonce se na to v nejakem vyzkumaku delal pokus, ale grant na vytvoreni vylozene ceskeho rozlozeni znaku nedostali, takze asi zustanem u toho qwerty. ;-)
Tak jsem se podíval na rekord ve psaní na QWERTY klávesnici a vcelku pěkná tabulka je zde. Stejně by mě zajímalo kdo dá 100$ za takovou klávesnici, když jde bez větších problémů předělat skoro každá QWERTY klávesnice na DVORAK :P
tak to je důvod jako kamen fakt, že prý aby se na ní nedalo psát rychle... celá klávesnice je navržena pro přirozený a rychlý způsob psaní všemi deseti prsty. Jsi se tak trochu minul. Stačí se podívat na metodiku psaní všemi deseti, zjistíš že s oblibou používají metronom pro pravidelnost úderů a vyhnutí se mechanické kolize v psacím stroji.
Na zbytek snad nemá ani smysl nijak reagovat.
Ten chlapec nemá pravdu. Ale sebevědomí je v mladých chlapcích pěstováno. Ve výrazně vyšší míře před znalostmi či alespoň schopnostmi si najít fakta na internetu. A tak chlapec předvedl blbost i sebevědomí najednou. A že mu to sebevědomí šlo!
Klávesnice byla vymyšlená tak, aby se na horní řadě dalo napsat „typewriter“, což bylo použito pro reklamu na psací stroj.
A dále tak, aby se na ní nedalo psát natolik rychle, aby se zasekávala písmenka – tedy skutečně rozložení kláves bylo vymyšleno pro zpomalení.
Kdyby daný chlapec dále hodlal předvést své nízké IQ a sebevědomí zároveň, pak nechť vezme na vědomí, že světové rekordy v rychlosti psaní na stroji bývají dosahovány obvykle v roložení Dvorak, nikoli v klasickém rozložení, které je, jak správně řekl předřečník, záměrně vymyšleno pro brždění pisatele.
Tréninkem psaní se dá tato nevýhoda eliminovat, nicméně světové rekordy v psaní se na ní málokdy dosahují.
Miloslav Ponkrác
Protože se to používalo v německy mluvicích zemích, do kterých jsme několik staletí taky patřili.
Já osobně zase nedám dopustit na QWERTZ, protože jsem tak byl už vycepován z psací stroje z první republiky, který jsme měli v dětství doma :-).
Přeškolení na Dvorak si taky nedovedu přestavit, ale znám spoustu lidí (kteří psát moc neumí), kterým by to asi problém nedělalo.
Ono co si budeme nalhávat bylo qwerty vymyšlené proto aby se na něm nedalo psát rychle. Musíme si uvědomit, že toto rozložení bylo vyvinuté pro mechanické psací stroje, kde vysoká rychlost psaní byla na překážku. Při vysokých rychlostech se totiž do sebe mechanické části zasekávali a nešlo psát (určitě jste zkoušeli na psacím stroji, co se stane, když stisknete spoustu kláves najednou, že?).
U elektrických psacích strojů k tomu už samozřejmě nedochází (a u počítačů už vůbec ne), ale zkuste donutit lidi, aby přešli na jiný systém, než ten co znají a mají zažitý. Obzvlášť pokud píšou poslepu a mají klávesy zažité. Dvorak je určitě lepší a rychlejší, ale přeučování se na nový systém je tím bolestnější, čím líp starý systém znáte.
U člověka, který je zvyklý se na klávesnici dívat a klepat do ní dvěma prsty bude přechod značně jednodušší, než u písařky, která vnímá jenom to co píše a klávesnice je pro ní jenom nástroj, který ani nevnímá. Ta se přeučovat odmítne, protože na delší dobu jí klesne téměř na nulu rychlost psaní.
Tady jsou na to odpovědi :)
http://dvorak.mwbrooks.com/dissent.html
http://www.dvorak-keyboard.com/dvorak2.html