"Skymont v tomto testu benefituje ze 4MB cache. Část z velmi atraktivně působícího nárůstu IPC tedy může být získána tím, že výkon Crestmontu je testech trošku přiškrcený touto LP implementací v procesoru Meteor Lake"
ještě bych doplnil, že ten cluster Skymont cores má navíc přístup do 8 MB SLC, která funguje v podstatě jako L3 cache pro tato jádra, zatímco v Arrow lake implementaci už budou napojená na ring-bus a tím pádem budou mít přistup do mnohem větší L3 cache, což významně ovlivnuje výkon., (například v Meteor Lake 24 MB L3 cache)
bude zajímavé porovnání o kolik se zvětšila plocha jádra oproti předchůdci, zvláště u toho Skymontu. Třeba Z5 jádro se oproti Z4 zvětšilo o cca 1/4 (5nm/4nm)
https://x.com/FritzchensFritz/status/1797638258723365189
6. 6. 2024, 07:30 editováno autorem komentáře
Tralalákova milenka big.liitle se doslova ztrácí před očima. Intel postupně přechází na strategii AMD "big.bigger", jenž se ukazuje jako daleko schopnější a inteligentnější řešení. Bohužel pro něj, jeho konvergenční propast je extrémně velká, na jedné straně zastaralé a zabugované P-cores, na druhé straně "záprtky" E-cores, které toho zase spoustu neuměly.
Evolučne to zrejme u Intelu skončí tak, že "P-core" a "E-core" sa k sebe natoľko priblížia, že v konečnej fáze už bude iba jeden druh jadra s optimalizáciou na výkon alebo na spotrebu/veľkosť (tak ako u AMD...Zen4, Zen4c...Zen5, Zen5c) ... Nazdávam sa, že existencia P-core a E-core je len akousi "barličkou", kým si zoptimalizujú veľké jadrá v pomere "výkon na tranzistor" a plne osvoja čipletový dizajn, potom už to nebude potreba takto deliť.