Když nezabere jeden antivirus, povolejte jich armádu

20. 3. 2011

Sdílet

 Autor: Redakce

Jedním z často doporučovaných přístupů pro zajištění bezpečnosti vašeho počítače je použití více bezpečnostních řešení současně. Jako zástupce online multiskenu určitě jmenujme Virustotal.com, který v případě potřeby nastoupí s opravdu solidní armádou skenovacích algoritmů. Jeho zřejmé nevýhody však plynou z podstaty jeho internetové distribuce.

Pro lokální antimalwarovou kontrolu více aplikacemi zároveň můžete zvolit řešení v podobě agregátoru. Vybrané volně dostupné antiviry jednoduše přidáte do fronty a agregační program necháte, aby zapojil jejich jednotlivé výhody do jediného procesu.

Mezi bezpečnostními aplikacemi, které jsou k dispozici zdarma, můžete vybírat např. z těchto: AVG free, Ad Aware, SpyBot, ClamWin, Avira, VIPRE Rescue.

AntivirusMulti: bez znalosti příkazové řádky to nepůjde

První z trojice multiskenerů můžete stáhnout zde.

Ovládání je co do množství prvků nutných ke zvládnutí vcelku prosté – aplikaci zadáte seznam požadovaných antivirů a tlačítkem Start Antivirus Monitoring rozjedete celou akci.

Situace se ovšem trochu komplikuje pojmy Pre Commands a Post Commands. Pro správné přidání antivirového programu do seznamu je nutná jeho konfigurace na bázi příkazové řádky. V modré oblasti pod heslem Antivirus addition najdete tudíž kromě tlačítka Path pro výběr cesty cílového programu i pole pro instrukce předávané aplikaci před spuštěním (Pre Commands) a po spuštění (Post Commands).

Z příkazu ke spuštění aplikace myapplication, který by vypadal takto: “c:\\myantivirus.exe /scan=c:\\mytestfile.rar /quarantine”, bychom do pole Pre Commands zadali část příkazu „/scan=c:\\mytestfile.rar“ a do pole Post Commands pak část příkazu „/quarantine“.

Tlačítkem Add current antivirus pak program včetně instrukcí přidáte do tabulky v oranžovém poli Configured Antivirus List v horní části okna, kde je možné instrukce dále upravovat. Pokud ve vhodné míře neovládáte příkazový řádek nebo si nejste jisti intuitivním ovládáním AntivirusMulti, můžete se zkusit poradit s dokumenty a odkazy na stránkách vývojářů.

Avert: z připravených řešení vyberte to pravé

Automatický hubič a odstraňovač virů (Automatic Virus Eradication & Removal Tool) najdete na této adrese.

Oproti předchozí aplikaci se Avert chová k uživateli poněkud vlídněji – tedy alespoň co do náročnosti vlastních znalostí. Hlavní výhodou tohoto multiantiviru je, že se postará prakticky o všechna potřebná nastavení, a to včetně instalace základní sady skenerů a jejich následného zařazení do skenovaní dávky.

Vhodným začátkem je kliknutí na ikonu v levém dolním rohu okna (při podržení kurzoru nad ikonou se objeví nápis Settings). Zde si můžete vybrat, které z deseti základních aplikací se mají na skenování použít – buď zvolíte celou sadu podle požadované komplexity skenování, tj. Heavy scans (hloubkový sken), Balanced scans (střední sken), nebo Quick scans (rychlá sken), nebo zaškrtnete některé z konkrétních typů.

Kliknutím na tlačítko Download v pravé dolní části okna spustíte automatické stahování označených programů. To může hodnou chvíli trvat – Avert využívá vlastních distribucí freewarových aplikací, takže mezitím můžete popřemýšlet, která místa na disku chcete prošetřit a jak moc do hloubky půjdete.

Po stažení zadaných antivirů je nutno ještě Avert restartovat a vše je již připraveno ke skenování. Chcete-li mít větší kontrolu nad použitými programy a skenovanými oblastmi, zvolte na hlavní obrazovce u hesla Avert Scans položku Custom Scans (pro předdefinované skenování máte k dispozici již zmíněné tři typy: Heavy, Balanced a Quick) a klikněte na tlačítko Next v pravé dolní části. Zde můžete vybírat jak ze seznamu předdefinovaných skenerů – již stažené jsou vyznačeny bíle, nestažené červeně – nebo ze skenerů, které máte nainstalovány v počítači – najdete je na kartě Installed. Kliknutím na tlačítko Start pak celou operaci zahájíte.

Při testování aplikace z neznámých důvodů na jednom stroji (Windows 7) generovala chybová hlášení. V případě používání neaktualizovaných systémů mějte taky na paměti, že je třeba mít v provozu platformu .NET ve verzi 2.0 a vyšší. Na YouTube najdete i nějaké návody, jak multiskenování zprovoznit.

MultiScan: jednoduchý a účelný

MultiScan se svým účelovým a přehledným rozhraním překonává relativní těžkopádnost programu AntivirusMulti, s nímž sdílí přístup k sestavování skenovacích dávek prostřednictvím instrukcí příkazové řádky. Stáhnete jej např. z této adresy.

V hlavním a jediném ovládacím okně můžete sestavit seznam až deseti scannerů. U každého určíte pořadí (sloupeček Run Order), orientační název (Friendly Name) a spouštěcí instrukci (Command). Ta bude klasického tvaru cesta_k_aplikaci --parametr1 --parametr2, tedy např. pro ClamWin Virus Scanner: C:\Windows\System32\cmd.exe /K C:\PROGRA~2\ClamWin\bin\clamscan.exe --database=E:\SYSTEM\ClamWin\db --recursive=yes %FILES%. Pro konkrétní příkazy se poraďte s manuály jednotlivých antivirových programů.

bitcoin školení listopad 24

Do textového pole v horní části okna zadejte seznam oblastí, které mají být prohledány. Tlačítkem Run Consecutive pak spustíte jednotlivé aplikace postupně, podle pořadí, zatímco tlačítkem Run Concurrent necháte celou dávku proběhnout naráz.