Kepler, CeBIT a další: co je nového za březen 2012? (přehled)

3. 4. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Veletrh CeBIT v německém Hannoveru byl asi nejvýraznější událostí na trhu spotřební elektroniky, která se v březnu odehrála. My jsme tam měli hned tři vyslance, kteří celou dobu pobíhali po areálu a sbírali informace o všem co je zaujalo. Hned zkraje jsme se tak dozvěděli třeba o nových plánovaných Ultraboocích – do svých nabídek rychlé a tenké stroj nově zařadí Fujitsu rovnou ve dvou exemplářích (Lifebook UH572 a zatím nepojmenovaný prototyp se čtrnáctipalcovým displejem a 4G konektivitou) a Gigabyte zase přijde mimo jiné s tenkými a lehkými notebooky s diskrétními grafikami GeForce GT 640M od Nvidie. O těchto čipech s jádry Kepler a velmi zajímavými výsledky jsme během měsíce slyšeli ještě jednou, ale o tom později.

 

Jedním z nejaktivnějších výrobců se ale nakonec stal Acer, který představil ne několik novinek, ale dokonce dvě celé řady multimediálních notebooků a jeden patnáctipalcový Ultrabook. O všem dohromady jsme ještě za čerstva sepsali zvláštní článek; Acer Aspire M3 se nám poté dostal do rukou naživo a Ondřej Bešťák o něm napsal krátký článek s prvními dojmy.

Během CeBITu se činila i Toshiba, která postupně představila také několik celých sérií. Satellite P850 a P855 se pochlubí multimediální výbavou, důrazem na zvuk a možností zvolit 3D displej, Satellite C8xx se soustředí na poměr výkonu a ceny a Satellite L8xxx bude klasická střední třída s možností zvolit procesory od AMD i Intelu. Objevilo se také nové Qosmio, o tom si povíme dále v sekci o herních noteboocích.

A když už mluvíme o multimediálních noteboocích: na Amazonu se objevil netrpělivě očekávaný IdeaPad Y480 od Lenova v konfiguraci se čtyřjádrovým procesorem Ivy Bridge a ještě před ním se objevila možnost předobjednat Samsung 700Z7C, tenký sedmnáctipalcový laptop s podobným procesorem. A HP zase unikly připravované multimediální Paviliony různých rozměrů a konfigurací.

Kepler přišel vládnout

Zmiňovaný Aspire M3 je zajímavý několika věcmi, ale asi největší bombou je jeho grafika. Je to totiž první notebook vybavený grafikou s jádrem Kepler, který se nám dostal do rukou. A je to jízda: nová a námi jako jedními z prvních na světě otestovaná GeForce GT 640M od Nvidie má výkon pohodlně postačující na hraní i většiny nových her a přitom se vejde do Ultrabooku a ani se v něm nepřehřívá. U mobilních grafik samozřejmě nechybí podpora technologie Nvidia Optimus pro bezešvé přepínání mezi integrovanou a diskrétní grafikou.

Nvidia GeForce GT 640M

Architektura Kepler jako celek působí velmi povedeně, dává dohromady slušnou spotřebu, výkon i cenu a už se nemůžeme dočkat, až se začnou notebooky s těmito grafikami oficiálně prodávat – a nemělo by to ani trvat moc dlouho. Mezi novými grafikami GeForce se ovšem stále skrývá pár záludností a některé karty označované jako GT či GTX 6xxM jsou "jen" starší, přeznačené čipy. Ve shrnujícím pohledu na nové GeForce to detailně rozebíráme a před nákupem nového notebooku proto článku věnujte pozornost.

Staré i staronové herní mašiny

Hned na začátku měsíce jsme vám přinesli novinku o nové limitované herního notebook MSI GT780 s přídomkem DX, stroj pyšnící se čtyřjádrovým procesorem přetaktovatelným nad magickou hranici 4 GHz. K tomu výkonná grafika a sedmnáctipalcový displej; spotřeba a provozní teploty ale asi nebudou zrovna úžasné.

Známý prodejce vysoce konfigurovatelných herních notebooků Eurocom, u nás známý jako Goldmax, zase přišel s novou verzí svého highendového herního laptopu Panther 4.0. Ten bude mít jeden z nejvýkonnějších procesorů dneška, Core i7-3960X Extreme. Ano, jedná se o desktopový procesor. Zbytek notebooku nebude zaostávat, k dispozici budou i nejsilnější mobilní grafiky dneška a samozřejmě i ve dvojitém zapojení (SLI/CrossFire) a pokud budete chtít, můžete si nakonfigurovat i displej s podporou 3D zobrazení.

MSI se neopomnělo objevit i na CeBITu, kde představilo své nové herní notebooky GT60 a GT70. Nabídnou dva disky či SSD s možností zapojení RAID0, nebudou samozřejmě chybět herní grafiky, výkonné procesory, klávesnice od SteelSeries a další herní vymoženosti, pro MSI typické.

A MSI potřetí: do redakce se nám dostal už trochu starší, ale stále zajímavý notebook GE620DX – patnáctipalcový kousek s rozlišením Full HD a grafikou GeForce GT 555M. Ta sice žádný virtuální trhač asfaltu není, ale pokud nejste opravdu vášnivými pařany, určitě vám pro pohodlné hraní bude stačit. Na notebook jsme se zatím podívali zběžně v prvním pohledu, recenzi si necháváme na příští týden.

Mezi herní notebooky by se dala zařadit i Toshiba Qosmio X870. Sedmnáctipalcové DTR bude mít podobně jako Eurocom Panther 4.0 volitelný 3D displej, dále dvojici pevných disků, procesor Ivy Bridge a grafiku s jádrem Kepler – a samozřejmě pro Toshibu typické reproduktory Harman Kardon.

Objevily se také spekulace o tom, že Razer připravuje nástupce svého herního notebooku Blade. Měl by mít procesory Intel Ivy Bridge a grafiky Nvidia s jádry Kepler – v dnešní době dost obvyklé očekávání. Stále ovšem nevíme, co je na tom pravdy a hlavně zda se Razer poučil z Bladu; jeho výbava byla totiž na herní notebook (a vzhledem k ceně přes 2 500 USD) dost řekněme nevýrazná. Blade se sice prodával ohromně, první várka byla vyprodána během jednoho víkendu, ale grafika GeForce GT 555M nás v takto drahém notebooku vážně nenaplňuje nadšením.

A nakonec také unikly informace o připravované čtvrté generaci sedmnáctipalcového herního notebooku Alienware M17X, označované jako R4. Zase bude možné zvolit i 3D displej a mezi grafikami se objeví GTX 660M a 675M od Nvidie a Radeon HD 7970M od AMD.

Nezapomněli jsme recenzovat

Během března jsme vám přinesli několik recenzí. Podívali jsme na superlevný, ale v oblasti grafiky slušně výkonný Asus K53TA. Testování odhalilo, že od zpracování samozřejmě vzhledem k ceně nelze čekat zázraky, ale za dvanáct tisíc je to docela slušná koupě, pokud si chcete občas něco zahrát.

Fujitsu Lifebook AH531 je další podobný případ – jedná se v jeho nejnižší konfiguraci o jeden z nejlevnějších patnáctipalcových notebooků na českém trhu. My jsme otestovali jeho nejsilnější konfiguraci, která disponuje velkým, 750GB diskem, silným dvoujádrovým procesorem a grafikou GeForce GT 525M, která přes své nízké označení podává velmi solidní výkony a blíží se spíše mainstreamové GT 540M než levné a málo výkonné GT 520M. AH531 bylo celkově docela příjemné překvapení, jen kdyby se to tolik nelesklo...

Z úplně jiného soudku je Panasonic Toughbook CF-C1, striktně pracovní konvertibilní tablet. Ten se úplně vymyká běžným konvencím, nemá velký disk, diskrétní grafiku, má netradiční poměr stran displeje a kulatý touchpad. Na doma si jej asi za šedesát tisíc nikdo nepořídí, ale k tomu ani není určen, a jinak je to i přes trochu kontroverzní vzhled skvělý počítač v podstatě bez kompromisů.

A nakonec jsme se podívali na HP Pavilion dv6-6c60ec, jeden z nejlepších Pavilionů, tedy multimediální střední třídy od HP. Zatím jen okrajově, recenzi teprve připravujeme, ale konfigurace vypadá dobře a terabajtový disk je stále dost neobvyklý a díky vysoké hustotě zápisu navíc slibuje i slušnou rychlost.

bitcoin_skoleni

Příslušenství všeho druhu

V březnu jsme příslušenství věnovali více pozornosti, než míváme ve zvyku. Článek s nápady na výběr více či méně nezbytných periferií jsme publikovali už v poslední únorový den, později jsme recenzovali brašnu od Belkinu a CaseLogicu.

Mezi novinkami bylo příslušenství ještě více, psali jsme o jedné z prvních univerzálních dokovacích stanic s USB 3.0 (Toshiba DynaDock U3.0), o luxusních brašnách McKlein Verona a celé sérii kožených tašek od designera M. Michalskyho, nebo třeba o nových myších A4Tech, které by měly pracovat i v dost nepříznivých podmínkách.