Elektronická čtečka Kindle stále více proniká mezi čtenáře, a to dokonce bez nějakého výrazného věkového omezení. Výhody jsou nasnadě - přístroj o velikosti malé, tenké a hlavně lehké knížky pojme tisíce knižních titulů, které není nutné skladovat v knihovnách. Ještě zajímavější je využití během cestování. Je rozdíl, jestli si s sebou vezete 10 těžkých knih, nebo si do kapsy schováte čtečku, která nezabere více místa, než menší diář nebo poznámkový blok.
Kindle od Amazonu se stal oblíbenou variantou zejména díky svému kvalitnímu zpracování a dostupné ceně - v porovnání s ostatními výrobci jsou na tom Kindle produkty velmi dobře. Hlavní zbraní těchto zařízení je technologie zobrazování textu, tedy elektronický inkoust. Ač to nemusí být na první pohled zřejmé, jedná se o naprosto odlišný způsob vykreslování obsahu, než je u klasických displejů nebo monitorů. Prakticky to tak znamená zážitek ze čtení srovnatelný s tištěnou knihou, jelikož displej nebliká, nesvítí, nevibruje a svou vizáží připomíná vytištěný text na bílém papíře (nebo možná matné fólii). Druhou výhodou je velká výdrž baterie, protože po zobrazení textové stránky již není konzumována prakticky žádná energie - ta je potřeba v podstatě pouze k vykreslení obsahu. O tom, jak elektronický inkoust funguje technicky, si povíme zase někdy příště.
Nabízené varianty
Nový Kindle Touch je klasicky k dispozici ve více variantách. Finanční politika Amazonu mimo jiné dělí jinak totožné produkty na zobrazující reklamu a bez reklam (ale o pár desítek dolarů dražší). Abychom Vás příliš neodradili, reklama se nezobrazuje během čtení, ale pouze v době úplné nečinnosti, popřípadě ve spodní části seznamu dokumentů jako malý banner, takže při samotném používání čtečky ji neuvidíte.
Další možností je pořídit si čtečku s podporou 3G. Jedná se o jednu z variant synchronizace obsahu s Amazon servery, druhou cestou je připojit se k Wi-Fi síti a synchronizace proběhne také. Konverze dokumentů do Kindle formátu prostřednictvím 3G je navíc zpoplatněna menším poplatkem za každý takto převedený dokument.
Je dobré zmínit, že všechny nabízené varianty jsou v angličtině, jazyk není možné v nastavení změnit a přístroj nejde oficiální cestou lokalizovat do češtiny. To ale neznamená, že by Kindle nepodporoval české znaky - formát MOBI podporuje znakovou sadu Unicode, stejně jako tři přítomné fonty.
První pohled na Kindle Touch
Kindle je zabalen do vkusné papírové krabice, která mimo samotnou čtečku obsahuje také přibližně 170cm dlouhý USB kabel a papírovou kartu s vizuálním návodem k rychlému zprovoznění. Papírový návod byl nahrazen elektronickými pokyny k obsluze a podrobnými informacemi o tom, jak je možné přístroj ovládat.
Jelikož byla dotyková varianta uvedena poměrně krátce po představení čtvrté verze Kindle, podívejme se na hlavní rozdíly mezi Kindle 4 a Kindle Touch. Na první pohled jsou oba tyto modely velmi podobné, rozdíl je ve spodní části přístroje, kde u dotykové verze chybí většina tlačítek (kromě vypínače obsahuje pouze jedno velké) a ze spodu přibyl 3,5 mm vstup na sluchátka.
Oproti verzi 4 je dotyková verze nepatrně těžší a rozměrově o pár milimetrů větší, ve srovnání s verzí 3 (Keyboard) je ale výrazně kompaktnější a odlehčená, jak tomu již u nových modelů bývá. Dotyková čtečka je vybavena 4 GB interní pamětí pro dokumenty a knihy, z čehož využitelná kapacita činí něco okolo 3 GB. Zachována zůstala velikost displeje, tedy 6 palců (přibližně 15,2 cm)
Během krátké chvilky je patrné poměrně výrazné zrychlení zobrazování obsahu oproti předchozím verzím. Kvalita displeje a zobrazeného textu je srovnatelná s předchozími modely a zůstala zachována i přes dotykový způsob ovládání. Ten s sebou přináší několik dalších výhod, jakými jsou např. psaní textu (na displeji se objeví klávesnice), a i přesto, že se jedná o elektronický inkoust, jsou odezvy poměrně svižné. Displej zvládá také multitouch, takže třeba zvětšení velikosti písma je možné provést jednoduchým gestem, na které jsme zvyklí z tabletů nebo telefonů, a nemusíme otevírat menu, nastavovat font a potvrzovat.
Kromě manuálu je výchozím dokumentem také anglický výkladový slovník (The New Oxford American Dictionary), ve kterém lze vyhledávat. Existence tohoto dokumentu má také význam během čtení, jak si povíme nyní.
Cena | 99 USD (Amazon), 3 800 Kč (předobjednávky) |
Názor | 90% |
Amazon Kindle Touch | |
---|---|
displej | 6", e-ink, 600 x 800, 167 PPI |
interní paměť | 4 GB (využitelné 3 GB) |
výdrž akumulátoru | 1 měsíc (čtení 1 hod./den, bez Wi-Fi) |
doba nabíjení | 4 hod. |
Wi-Fi | 802.11 b/g/n (WEP, WPA, WPA2) |
konektory | microUSB, 3,5 mm audio |
podporované formáty (nativně) | AZW, TXT, PDF, AA, AAX, MP3, MOBI, PRC |
podporované formáty (po konverzi) | HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP |
rozměry | 172 × 120 × 10 |
hmotnost | 213 g |
Čtení, účet Amazon, speciální funkce, verdikt
Zkušenosti se čtením
Primární funkcí je bezpochyby čtení textu. Nejlepší je zvolit nativní formát MOBI, se kterým Kindle pracuje nejlépe a který podporuje zvětšování a zmenšování fontu. Po přečtení strany se stačí dotknout displeje a otočí se stránka, podporované jsou také gesta přejetí zprava doleva nebo shora dolů (otočí na další stranu), eventuelně naopak - zleva doprava nebo ze spodu nahoru otočí o stranu zpět.
Obnovování nových stránek je poměrně svižné a místo resetování obsahu černou barvou při každé nové straně je ve výchozím nastavení překreslena nová stránka přes tu stávající. Můžeme tedy občas pozorovat nedokonalé překreslení minulé stránky a nepatrné stopy předchozího obsahu. Jednou za několik stránek je displej stejně resetován, aby byla zachována dobrá čitelnost textu. Komu to vadí, je možné reset displeje s každou novou stránkou zapnout v nastavení.
Klepnutím do záhlaví textu se objeví menu, kterým lze aktivovat některá přizpůsobení a další funkce. Do textu je možné vkládat poznámky, je technicky proveditelné třeba označit celou větu pomocí dotyku (jako zvýrazňovačem). Dobrou vlastností je také možnost označit slovo, které je automaticky vyhledáno ve výkladovém slovníku a v novém okně je zobrazen význam. To se může hodit při čtení anglického obsahu, pokud si třeba nejsme jistí významem (nebo jsme slovo v životě neslyšeli, resp. nečetli).
Na dotykové ovládání si rychle zvyknete a za chvíli máte dojem, že jediný správný způsob otočení stránky je dotykem. Všechno funguje jak má, a pokud si dáte ze začátku pozor na letmé dotyky displeje, předejdete tak údivu nad kompletní změnou obsahu třeba během přenášení čtečky do vedlejší místnosti. Displej se ani nijak výrazně "nezapatlává" a ani po týdnu intenzivního používání nejeví známky zašpinění. Přesto je praktičtější nemanipulovat se čtečkou s mastnýma nebo nějak výrazně špinavýma rukama.
Výhoda čtvrté verze Kindle (včetně této dotykové) by měla být také v nativní podpoře PDF. Na tuto vlastnost jsme se těšili asi nejvíce, ale bohužel jsme byli zklamáni. Ano, PDF dokumenty jdou zobrazit, funguje zvětšování i zmenšování stránky pomocí dotykových gest, nicméně s narůstající velikostí PDF souboru klesá rychlost zobrazování dalších stránek. Když jsme do čtečky nahráli eBook o velikosti 15 MB a pokusili se jej otevřít, čtečka dokonce přestala reagovat úplně a nebylo možné ji ani zapnout ani vypnout (pomohl až reset). Postup jsme opakovali s více či méně podobným výsledkem několikrát po sobě a dospěli jsme k závěru, že eBooky o větších velikostech bude přece jenom lepší nechat na jiných zařízeních.
Amazon účet
K plnohodnotnému využití vřele doporučujeme vytvořit si účet u Amazonu, pokud ještě nemáte. Mimo pohodlnou možnost nákupu knih (bohužel především anglických) vám bude vytvořen email, na který je možné zasílat dokumenty, které se následně synchronizují se čtečkou, takže kabel pro přenášení dokumentů a knih prakticky není potřeba (vyjma nabíjení a nahrávání hudby).
Dobrou vlastností Amazon účtu je archivace dokumentů, kterou s Kindlem získáváte zdarma. Týká se to tedy pouze těch, které nějakým způsobem prošly přes Amazon účet - tím máme na mysli koupené knihy a dokumenty zaslané na email. Dle našich zkušeností se elektronická publikace objeví online přibližně 10 minut po odeslání emailu (a pak do několika desítek vteřin také ve čtečce - pochopitelně při zapnuté Wi-Fi).
Procházení knižních titulů včetně jejich případného nákupu je přece jenom asi přehlednější na internetu. V současné době je na tom Amazon s množstvím nabízených českých titulů poměrně špatně, ale tuto slabinu si uvědomuje stále více českých knihkupectví, které začínají nabízet české knihy i v elektronické podobě. Jen tak dál!
Experimentální funkce
Kindle Touch je jedinou verzí od Amazonu, která umožňuje předčítání textu (Text-to-Speech) a má podporu audiobooků a hudebního formátu mp3. Drobnou nevýhodou (nebo spíše vlastností) je fakt, že předčítání funguje korektně pouze u anglického textu. Pokud je vaše znalost angličtiny na dobré úrovni a je pro vás tento způsob "čtení" pohodlnější, nic vám nebrání jej používat.
Na výběr je klasicky ženský i mužský hlas a 3 úrovně rychlosti čtení textu. Kvalita hlasu je velmi podobná normálnímu mluvenému slovu a je mu poměrně dobře rozumět, takže není nutné pozorovat zároveň text a domýšlet se, co to vlastně bylo za větu. Poměrně dobře fungují odmlky po interpunkci a hlas není monotónní. Co jsme ale úplně nepochopili je absence odmlky po přečtení nadpisu. Hlas pokračuje ve čtení, jako by text pokračoval na jednom řádku, což nabourává kontext a způsobuje to zmatení i takového posluchače, jehož znalost angličtiny je na velmi vysoké úrovni.
Další možností je poslech mp3 během čtení. Hudbu jednoduše nahrajete pomocí USB kabelu do patřičné složky a v menu již vyberete MP3 přehrávač. Můžete tak číst a zároveň poslouchat hudbu. Vzhledem k malé velikosti a ne příliš vysoké kvalitě integrovaných reproduktorů je ale lepší připojit sluchátka.
Poslední experimentální funkcí je internetový prohlížeč. Pokud jste připojeni k internetu pomocí Wi-Fi, můžete si zobrazit jakoukoli webovou stránku. Opravdu ale nečekejte zázraky. I přesto, že je displej poměrně rychlý, stále se jedná o elektronický inkoust, který zvládne dobře zobrazit pouze statické stránky, zvětšování nebo posunování je velmi trhané a nelze očekávat nic plynulého. Přesto jsme ale byli schopni se přihlásit k Gmailu a poslat email bez nějakých znatelných obtíží.
Celkový dojem, závěr
Jaký je tedy vlastně náš celkový dojem? Z dotykového Kindlu máme dobrý pocit, je pozitivní, že i takovéto zařízení je možné ovládat dotykem. Podařilo se nám vyvrátit pravděpodobně největší úvodní obavu - zda bude dotykové ovládání na úkor kvality displeje. Není tomu tak, naopak je dosaženo asi doposud nejpohodlnějšího ovládání. Dotyková klávesnice nám přijde uživatelsky srovnatelná s hardwarovou u Kindle Keyboard. Srovnávat psaní na zařízení bez klávesnice asi nemá úplně smysl.
Vzhledem k typické startovací ceně 99 USD je pořízení nasnadě. Tato investice se navíc brzo vrátí, a to především úsporou místa.
A co vy, už také vlastníte některý z modelů Kindle? Pokud jste alespoň víkendoví čtenáři, je pravděpodobné, že budete s elektronickou čtečkou spokojeni. Kdyby nic jiného, elektronická distribuce je přece jenom o něco ekologičtější, než masový knihtisk‚Ķ
dotyková gesta | |
rychlé reakce displeje | |
využitelná kapacita | |
podpora velkého množství formátů | |
pořizovací cena | |
horší zobrazení PDF | |
horší Text-to-Speech |