Prosím nesmejte sa, ale len pre predstavu Vám poskytnem údaje koľko investoval spoločný podnik Zhaoxin (Shanghai SASAC + VIA Technologies, Inc.) do výskumu a vývoja (R & D) x86/x86-64 procesorov, chipsetov a iGPU od roku 04/2013 do konca roka 2017 !
5 700 000 000 CNY = 725 763 324,76 EUR
725 763 324,76 EUR = 900 744 862,36 USD
No dobre tak :-)
zdroj: https://weiwenku.net/d/104618338
link: http://www.zhaoxin.com/Solution.aspx?id=3
link: https://www.cnews.cz/roadmapa-procesoru-viazhaoxin-kx-7000-slibuje-vykon-jako-zen-2-skonci-duopol-v-x86/
Velikost sumy Intelu exceluje diky jeho samotne velikosti. Ten druhy udaj je ve skutecnosti o dost smerodatnejsi, byt ne tak zajimavy. A tam jsou firmy, ktere investuji relativne vic nez Intel. Dokonce i AMD o nejakou desetinku procenta. Je dobre si i uvedomit, ze cim vetsi firma a portfolio (coz ma Intel velike), tak tim vic penez se v nem "utopi". Mensi firmy dokazou mit efektivitu investic daleko vyssi nez takove megakorporace.
Trochu to nechápu, beru teď obor čistě polovodičová výroba - pracuji ve firmě, která dodává výzkumné stroje pro polovodičáře a když si ze systému vytáhnu, kolik toho kupuje Intel a kolik Samsung/TSMC/Hynix, tak Intel šel s objednávkama tak o 80% dolů za cca 5 let. Teď toho bere podobně jak SK Hynix. Absolutním vítězem je Samsung, který toho bere cca 10x tolik, (ono je to vidět i na tom, že Samsung "sesadil" Intel v objemu výroby čipů). Takže Intel investuje hodně, ale určitě ne do výroby čipů a za chvíli je předežene i TSMC.
Prostě Intel už není ta No.1 firma. Nechala si ujet vlak...
Před 10 lety prodával Intel nejvíc čtyřjádro se čtyřmi vlákny. Po těch 10 letech prodává 28jádro s 56 vlákny. Ale chápu, že to už se vám do krámu nehodí, takže to ignorujete.
Navíc většina peněz samozřejmě nejde na návrh procesorů, ale na výrobní technologie + návrh jiných čipů, kterých Intel vyrábí mraky, jak ostatně se můžete dočít v článku, na který reagujete.
No pozor, když se podívám na ty čísla, tak AMD dává/dávalo do RD prakticky všechno co mohlo (těch 22 %). Dalších 10% tržeb totiž sežerou další provozní výdaje a tím se v podstatě úplně vyčerpávají, zbytek jejich marže (2-3 % IIRC) už jdou akorát tak na placení úroků z dluhu, zisk z toho zbyl pár milionů.
Z toho my vyplývá, že limity tam jsou a asi by rádi v těch předchozích hubenejch letech (kdy měli nižší tržby, a tím i nižší absolutní částku na RD) investovali víc, jen nemohli. Teď, když tržby rostou, jinak ty částky na RD jdou taky nahoru (dá se to sledovat v kvartálních výsledcích, to procento se tam IIRC uvádí v komentáři CFO), takže opět z toho se dá vyvodit, že předchozí stav nepovažovali za dobrý. Jinak by nechali výdaje na stejné úrovni a ty vyšší tržby by pouze nechávali generovat zisk.
Je to na jedné straně pravda, ale na straně druhé ta velikost sebou přináší tzv. economies of scale, takže pokud by Intel chtěl, tak by právě díky své velikosti mohl investice zredukovat na o hodně nižší procento tržeb než ty firmy s nižšíma tržbama - právě proto, že má obrovskou tržbu a tím pádem by i o hodn ěmenší procento pořád byla vyšší částka. Mohli by například zredukovat investice na půlku a pořád by dávali víc než TSMC a Qualcomm dohormady.
Ale neudělali to - jednak proto, že se pokouší prorazit v dalších sektorech (FPGA, auta, AI, modemy, atd), ale i kvůli těm víc vědeckým a v delším horizontu uvažujícím věcem jako jsou ty kvantové počítače. Takoví ti akcionáři co chcou jen co nejvyšší cenu a dividendu teď a je jim jedno, co po firmě zůstane a co bude za 10-20 let, ti tohle kritizujou, ale myslím, že je to něco, co si zaslouží pochvalu.
HWtroubeline..mona si zkus zopakovat prvni tridu, ve ktere se pocita a nasobi do 100. Mozna pak zjistis, jak je velky rozdil v celkovych investicich AMD oproti Intelu.. ALe to by jsi napred musel zacit pouzivat tu kouli na krku, aby jsi pochopil, co znamena tvrzeni, ze AMD "nema peniz na vyvoj". Krome toho mas tady peknou odpoved od J. Olsana, pokud ji teda tvoje kapacita vubec pobere...
To je ale pěkná blbost, viz můj koment níže.
A k tomu 4 jádro x 28 jádro se vyjadřovat nebudu, protože to může napsat jen ignorant - 28 jádro je běžné smrtelníky totálně out. (přirovnat se to dá k autům, normální člověk si chce koupit auto na jízdu do práce a sem tam na víkendové cesty a vy mu tam chcete vnutit že si může koupit Bugatti za 5 milionů, ano ta možnost je, ale pro pár lidí na světě)
Za mne s tim to pohledem klidne souhlasim, ono se casto daji veci nazirat z ruznych uhlu a vzajmene se to nevylucuje. Ty investice jsou opravdu obrovske. Z hlavy mne jeste napdaji z nedavne doby 2 veci, kde intel urcite investoval a navratnost nebyla.. mobilni chipy ala ARM a pak Internet of things. Bylo by zajimave vedet, kolk slo treba na tyhle veci.
Ten článek je o investicích. Tedy jak to 4jádro, tak to 28jádro vyvinuli. Jestli si ho můžete nebo nemůžete dovolit, to je váš problém, ale s investicema Intelu to nijak nesouvisí. Prostě před 10 lety dokázali vyrobit nejvíc čtyřjádro. Během těch 10 let díky investicím dokázali vyrobit 28jádro. To neokecáte, ani kdybyste se na hlavu postavil.
Těch mobilních čipů je podle mě dost škoda. Windowsové tablety a 2in1 založené na Atomech nebyly špatné - trochu netbook, ale zároveň tablet a notebook s dlouhou výdrží, a ještě je to komplet pasivně chlazené. Pořád si říkám, jestli se Intelu fakt vyplatilo vůbec ty Atomy po generaci Cherry Trail pro tuhle oblast zaříznou (respektive nevydat, i když už byly hotové). Nezdá se mi, že by neměli na to, udělat takové čipy+platformu dost levné na to, aby se to vyplatilo vyrábět. Microsoftu to evidentně udělalo čáru přes rozpočet a je to asi důvod, proč vyvinul tu emulaci x86 na ARMech.
Vas komentar okecavat neni treba, protoze ja jeho smysl treba nechapu. AMD stoprocentne investovalo daleko mene a muzete si poridit u nej 32 Core CPU. To nedela AMD lepsim ani horsim nez Intel a naopak. O cem by se dalo mozna polemizovat je efektivita investic.
Ukazovat na tom, ze se nekomu neco nehodi do kramu nedava smysl. To ze Intel fakticky 10 let drzel v mainstremu desktopu 4jadro je pravda.
Jinak komentar Digitazone taky zrovna neoplival... :)
Prosil jsem vás, abyste na mé příspěvky nereagoval, když při své tuposti nedokážete pochopit, o čem jsou. V tomto vlákně jsem reagoval na uživatele digitalzone, který tvrdil, že (díky investicím Intelu) za deset let tu máme čtyřjádra s 10% nárůstem výkonu.
Vůbec nezpochybňuju, že AMD má víc jader, ani nezpochybňuju, že Intel prodával skoro celou dobu v mainstreamu hlavně čtyřjádra.
Wendak:
Chápete rozdíl mezi tím, že společnost investuje a tím, že společnost prodává s nějakou marží? Evidentně ne, protože jinak byste netahal cenu procesorů do článku o investicích. Ty investice by byly stejné, i kdyby ten Intel 28 jádra rozdával ke karamelkám zdarma. Investice je částka, za kterou ten procesor vymysleli. Za kolik se nechá vyrobit či za kolik se prodává s tím vážně nijak nesouvisí.
Váš problém je, že chcete debatovat tam, kde o žádnou debatu nejde. Opravil jsem tu nesmyslný názor. A to snadno ověřitelným argumentem. Tu není o čem debatovat. A ano, kdo to nechápe, je blbec.