Edge na bázi Chromia podle Dokumentů Google není podporovaný [komentář]

30. 4. 2019

Sdílet

Když dva dělají prohlížeč postavený na stejném vykreslovacím jádře, neznamená to, že v něm stejná webová služba bude fungovat.

Když Microsoft oznámil přechod na Chromium/Blink a s tím i ukončení vývoje vlastního vykreslovacího jádra EdgeHTML, argumentoval mj. lepší kompatibilitou s weby. Jistě, méně fragmentace by se lepší kompatibilitě mělo rovnat. Papírově. Jak jsem tehdy upozornil, jedná se ovšem o kontradikci vůči počáteční koncepci webu jako otevřené platformy.

Google ovládá nejpoužívanější webové služby a také bránu k webu, ačkoli web jako takový není jeho vlastnictvím. Může ji dynamicky rozvíjet, jenže je s tím spojené obcházení demokratických principů. Ve chvíli, kdy rozhodujete sami, máte potenciál být obratnější. Web se stává platformou Googlu podobně jako je Windows platformou Microsoftu nebo macOS platformou Applu.

O tom jsem už ale psal v komentáři Planeta Blink. Konec vývoje EdgeHTML není dobrý pro web, kde jsem také poukazoval na to, že Google ve svých službách ztěžuje život i prohlížečům postaveným na jeho jádře. Že situace nebude růžová pro web a diverzitu, naznačil sám Microsoft, když spustil novou verzi Skypu pro web, která běží jen v Edgi a Chromu.

Pokud používáte např. Firefox, máte smůlu. Chyba je na vašem přijímači, nemáte možnost využít ani např. omezenou verzi jen s chatem. Aspoň Skype nemá problém s jinými prohlížeči postavenými na Chromiu, resp. Blinku. Podobný scénář se ale opakuje stále častěji.

Přechod na Chromium nic nezaručuje

Poněkud komičtější je, že se situace zakrátko obrátila i proti Microsoftu, byť spíše kosmeticky. Dokumenty Google začaly tvrdit, že Edge Canary je nepodporovaný prohlížeč, jak si všiml Tom Warren. Neznemožňují vám práci v něm, ale jedná se o důkaz toho, že nakonec nejde o kompatibilitu webu. Jde o to, aby všichni používali Chrome.

Je dost dobře možné, že uvedené upozornění z Dokumentů Google brzy zmizí, v tuto chvíli nicméně platí, že nový Edge se na úrovni vykreslovacího jádra od Chromu (Canary) neliší. Neexistuje logické opodstatnění pro to, aby nebyl podporován. Jenže oficiálně Dokumenty podporují jen Chrome, Firefox, Edge, Internet Explorer a Safari. Zvláštní je, že navzdory tomu ve Vivaldim na nepodporu nepoukazují. Neděje se tak ani v Opeře.

https://twitter.com/stevesi/status/1123092037975232514

bitcoin_skoleni

Může to být dané tím, že se prohlížeče maskují za Chrome. Autor Vivaldiho a původní Opery sám před dvěma roky popsal, že k této praktice přistupovat musí a situace se přechodem na vykreslovací jádro od Googlu nevyřešila (starší Opera požívala vlastní). Mimochodem, nedávno se do Googlu za jeho chování opřel bývalý šéf vývoje Firefoxu, jenž právě poukazoval na to, že Google ve svých webových službách dělal spoustu chyb či spíše „chyb“, které narušovaly chod služeb v jiných prohlížečích.