Koncept Windows jako služby neznamená každého půl roku převrat [komentář]

5. 4. 2017

Sdílet

 Autor: Redakce
Ujasněme si, co koncept Windows jako služby znamená.

Když Microsoft oznámil, že bude Windows poskytovat jako službu, mám pocit, že si někteří tuto myšlenku interpretovali špatně. Dosavadní vývoj jen potvrzuje, že na velké převraty není čas ani prostor. Tím nechci říct, že by potenciálně k velmi výrazné proměně dojít nemohlo. Strach z toho, že se vám bude systém výrazně měnit pod rukama, je ale z větší části neoprávněný. Ve skutečnosti byl základní kurz nastaven prvním vydáním Windows 10. Šlo o neobroušený produkt. To jsem v hodnocení ještě mírný, snad si vzpomenete, jak byla první verze trestuhodně nedodělaná. Svého času jsem všem doporučoval, abyste raději počkali nejméně jedno hlavní vydání, které nakonec opravdu bylo podstatně dodělanější. Pak jsem již neměl potíž s tím, abych Desítky někomu doporučil. Sám jsem je začal používat zhruba tři měsíce po vydání verze 1511. Je pravda, že Desítky oficiálně nejsou nikdy hotovým produktem. Je také pravda, že změny v nich jsou malé. Vývoj pokračuje formou iterací a vývojový cyklus tomu nahrává. Každá verze nám nabízí dodělanější produkt, který je konzistentnější a plnější, zároveň však nikdy nepřevrátí zavedený pořádek naruby. Windows 10 je zamýšlený jako hybridní produkt, který je odpovědí na trendy posledních le

Iterace není revoluce

Očekávat můžeme naopak postupné změny, kterými bude Microsoft reagovat na zpětnou vazbu a dodávat menší funkce. Pro většinu lidí platí, že si upgradu na novou hlavní verzi nemusí vůbec všimnout. Určitý detail jim to připomenout může, jako celek je však Windows konzistentní ve své prezentaci i v chování. Microsoftu by ani neprospělo, kdyby Windows každý rok vypadal a fungoval úplně jinak. Základní stavební kameny byly položeny a nikam se nechystají (např. Centrum akcí).

Nabídka Start představuje prvek, který se od první verze proměnil. Microsoft s ním nebyl spokojený, v jádru jde ale pořád o nabídku Start Nabídka Start představuje prvek, který se od první verze Desítek proměnil. Microsoft s ním nebyl spokojený, v jádru jde ale pořád o nabídku Start

Nasazování designu Neon ukazuje, jak pozvolný nástup novinek je. Dnes se design začíná objevovat v některých aplikacích, v letošním podzimním vydání Windows začne více pronikat do systémového prostředí. Ani to ještě nebude finále, neboť v pracích bude Microsoft pokračovat v příštím roce. Navíc samotný Neon nebude odklonem natolik zásadním, abychom hovořili o obratu o 180° – naváže na design stávající.

Microsoft také ví, že stávající prostředí je ověřené. Okenní systém funguje a tento koncept se měnit nebude. Jen firma může na základě telemetrických dat a jiné zpětné vazby upravovat detaily a funkce tak, aby vše sloužilo maximálně účelně. K tomu buduje základy pro budoucnost, k čemu patří podpora Windows Opět ale platí, že v tom, jak systém využíváte, vás tyto novinky neomezují. Pokud je nevyužijete, nemusíte o nich vědět.

Závěr

Měl jsem jen pocit, že není od věci si připomenout, Windows 10 je a co není. Koncept služby nemusí být vůbec dramatický. Jestli ale tento koncept funguje na jiných rovinách, je na jinou debatu. Dosud jsme se při každém vydání potýkali s problémy. Pokud máte možnost upgradování odložit, pak vás ovšem tato realita trápit nemusí.

bitcoin školení listopad 24

Ani nový designový styl nebude znamenat kompletní odklon od všeho, co jsme znali Ani nový designový styl nebude znamenat kompletní odklon od všeho, co jsme znali

I přes výše řečené netvrdím, že jsou Desítky pro každého. Pro úplně každého není nic a každý si musí vybrat, co mu vyhovuje. Ačkoli změny v jednotlivých vydáních převratné nejsou, o zcela statický produkt se ovšem také nejedná. Windows má výhodu v tom, že Microsoft naslouchá zpětné vazbě, takže se můžete aktivně podílet na budoucím vývoji systému. K tomu bych však dodal, že ačkoli se Microsoft snaží sbírání zpětné vazby (logicky) prezentovat jen v dobrém světle, ve skutečnosti stále narážíte na neviditelné mantinely.

Vaše zpětná vazba může mít efekt, vyslyšena nicméně bude jen do té míry, do jaké zapadá do nastavené koncepce. Pokud tedy budete např. navrhovat, aby se Windows proměnil opět na striktně desktopový produkt, který si s dotekovými obrazovkami nerozumí, taková proměna samozřejmě nenastane.