Konec mizerným displejům v noteboocích: budoucnost je IPS a Full HD

11. 12. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Úvod, konec mizerným displejům

Po uvedení Zenbooku Prime od Asusu v dubnu letošního roku se začala situace obracet. Zenbook Prime UX31A přišel s perfektním displejem IPS s Full HD rozlišením a předběhl tak Apple, jež vložil Retinu do MacBooku Pro až později. Od té doby již neexistuje výmluva pro ostatní výrobce a TNko s nízkým rozlišením se dá se skřípěním zubů akceptovat jen u nejlevnějších laptopů.

Jenže realita je jiná. Na trhu je nepřeberné množství notebooků, ale jen minimum z nich má displej, který by se dal označit za dobrý. Na TN displeji je pod úhlem houby vidět, zvláště na noteboocích, které jsou osazovány ještě horším TN, než které se dává do stolních monitorů. Rozlišení 1366 × 768 px je pro prohlížení webu a jinou práci již naprosto nevhodné.

Prošel jsem aktuální nabídku notebooků všech výrobců a začal škrtat. Vynechal jsem malé 11" subnotebooky i obří nepřenosné 17" DTR mašiny. Do konečné tabulky se vešlo jen malé množství modelů o nejběžnější velikosti 13–15,6", které za něco stojí. Chceme Full HD rozlišení, nejlépe s 1200 px na výšku, u kterého ale již máme smůlu – 1200 px nám nechtějí až na pár výjimek dopřát výrobci ani u stolních monitorů.

Ostatní můžou mít kdovíjak rychlý procesor, ale rozhodně vám je nedoporučím. Vybrané modely samozřejmě nejsou dokonalé, mohou mít špatnou klávesnici nebo pomalý disk, ale jen z těchto modelů má dnes cenu vybírat. Výjimkou mohou být čistě herní stroje, kde nic jiného než hry nepoběží.

Pokusil jsem se vypsat všechny dostupné varianty, většinou se stejné modely liší procesorem (Core i5, nebo Core i7) a diskem (SSD, nebo HDD) a tím pádem hlavně cenou.Všechny jsou na platformě Ivy Bridge. Pokud podle vás nějaký chybí, ozvěte se v komentářích.

Povídání o pozorovacích úhlech IPS se dočtete na ExtraHardware, odkud je také níže převzaté popsání technologií TN a IPS.

TN v letech sedmdesátých = kvalita

Určitě si ale nepředstavujte displej s barvami, a byť třeba jen VGA rozlišením. Vrstva tekutých krystalů byla na začátku napětím určitým způsobem uvedena do jakéhosi výchozího (smazaného) stavu a následně bylo třeba silnějšího proudu pro změny. O šest let později byla ve Švýcarsku patentována technologie TN (Twisted Nematic), která začala nahrazovat (proti ní) velmi nekvalitní a energeticky náročnou DSM.

 

O několik let později už světlo světa spatřil první LCD s aktivní matricí, tedy displej obsahující vrstvu tzv. TFT (Thin Film Transistors). Tranzistory (dříve typicky z kadmia a selenu, CdSe) udržovaly elektrický stav pixelu, zatímco okolní mohly být aktualizovány. Oproti pasivním displejům se jednalo o velký pokrok takřka ve všech hlediscích: v barevném rozsahu, odezvě, ostrosti i kontrastu.

 

15 let od uvedení VA a IPS

Dalších dvacet let si lidstvo s tímto stavem LCD (samozřejmě s drobnými pokroky) vystačilo, než v roce 1996 mamutí společnosti Fujitsu a Hitachi přišly se svými technologiemi nahrazujícími TN. Fujitsu rozdělila pixely na domény a především nejdříve přišla s typem matrice, v níž tekuté krystaly přirozeně zůstávají ve vertikální poloze (černá), dokud není přivedeno napětí a buňky nezmění svou polohu na horizontální a propustí světlo (bílá). Mluvíme o technologii VA (Vertical Alignment).

Prvním krokem vývoje VA bylo tedy rozdělení pixelů na synchronní domény, čímž se VA zbavila neřesti velmi slabých pozorovacích úhlů a vznikla MVA (Multi-domain VA). MVA dále rozvíjely společnosti AU Optronics a Chi Mei Optoelectronics. Obě zavedly svou variantu OverDrive a výsledky s lepší odezvou pojmenovaly P-MVA a S-MVA. AU Optronics pokračuje ve vývoji MVA i dnes, po rozdělení na více domén a uvedení A-MVA došlo k dalšímu zlepšování pozorovacích úhlů a barevného podání.

Matrice v monitoru iiyama ProLite X2472HD (pravděpodobně A-MVA5 a modul M240HW02 V1 od AU Optronics).

Alternativu MVA si pod svá křídla vzal Samsung. PVA (Patterned VA) na první pohled podle struktury od MVA nerozeznáte, ale ve výrobě i výsledných parametrech rozdíly najdete. V obecné rovině PVA sdílí výhody i nevýhody MVA, obě trpí nemocí VA: z kolmého pohledu jsou detaily ve stínech ztraceny a dochází k jejich slití do tmavé (černé) barvy. Jevu se říká off-centre contrast (či color) shift, protože stačí malá odchylka od kolmého pohledu a už vidíte něco jiného, nebo také black crush. Jak PVA, tak MVA excelují v kontrastním poměru a u dnešních monitorů dosahují často statického kontrastu kolem 3000:1

S-PVA je zkratkou pro Super PVA a hlavním vylepšením je zavedení technologie pro zlepšení odezvy. Změnil se také tvar tekutých krystalů a uspořádání subpixelů, S-PVA by měla mít o něco lepší pozorovací úhly než tradiční PVA. Před pár lety Samsung přišel s levnou variantou PVA označenou jako cPVA. Na makrofotografiích rozeznáte zase trochu jinou strukturu pixelů, ve výsledku jsou pozorovací úhly i černá velmi podobné S-PVA. Monitory s cPVA se však zatím omezují na pokrytí prostoru sRGB, širší gamut zůstává výsadou dražších S-PVA.

Nejméně vážných vad aneb In Plane Switching (IPS)

Ale ještě zpátky do roku 1996. Hitachi šla na celou problematiku trochu jinak. Krystaly jsou orientovány naopak horizontálně a elektrický náboj je aplikován na oba jeho konce. Pro změnu orientace a propuštění světla je tedy třeba dvou tranzistorů, a proto jsou IPS (In Plane Switching) energeticky náročnější než VA.

Výhodou IPS už v počátcích byl fakt, že nabízela nejen plnohodnotných osm bitů pro barevný kanál, ale především nejlepší pozorovací úhly ze všech tří nejvíce rozšířených technologií LCD. IPS se také dále rozvíjela a v posledních letech bude asi nejvíce těchto panelů vyráběno u LG Display. Přes E-IPS (či AS-IPS, především vyšší kontrast) a S-IPS (Super IPS, především rychlejší odezva) se technologie dopracovala k H-IPS (Horizontal IPS).

H-IPS zmírnila dva neduhy této matrice díky vyšší propustnosti světla. Snížila se tak nutnost vysokého podsvícení (s průvodními efekty jako zahřívání a spotřeba a zlepšil se tak kontrastní poměr až na 1000:1 (černá je více černá, méně svítí). H-IPS byla dále rozvíjena dvěma směry.

Poptávka po levné technologii blížící se cenou TN se dočkala odezvy nejen u Samsungu (cPVA), ale právě i u LG. Tak vznikla e-IPS, kde písmenko e na začátku je malé úmyslně, aby se odlišila od starší a zcela jiné E-IPS. Dobrým výkladem této zkratky je Economy, jelikož kromě nízké ceny má e-IPS třeba neduh v mírně horších pozorovacích úhlech než třeba S-IPS.

Hlavní přednost IPS tkví v pozorovacích úhlech. Homogenita zobrazení při různých úhlech je důležitá také při větší úhlopříčce LCD
a/nebo bližší pozici uživatele. Zdroj: LG Displays

Je tu také H2-IPS, tedy druhá generace H-IPS. Tuto zkratku používá asi jen HP a my se jen můžeme dohadovat, jestli je to opravdu jen jiný název pro e-IPS. Dražší novinkou na téma H-IPS je p-IPS a zatímco e-IPS může být Economy, p-IPS je performance. Jak název naznačuje, bude se jednat o lepší a také dražší technologii než e-IPS. Společnými znaky bude propustnost světla (a příznivá spotřeba), kontrastní poměr kolem 1000:1, ale rozdíl tkví (dle mého dohadu) v použití jiných polarizačních vrstev a tím snad širším pozorovacím úhlům a také v existenci panelů s 10 bity na barevný kanál (zřejmě výhradně osm bitů pro barevný kanál nativně a dva bity dopočítány pomocí A-FRC).

Jak VA (MVA, PVA a další), tak IPS (H-IPS, AS-IPS apod.) jsou ve většině podstatných aspektů dokonalejšími než TN, stále však mají spoustu slabin. IPS nedosahují takového kontrastu a podání černé jako VA, VA zase ještě více bojují s odezvou a do jisté míry i pozorovacími úhly.

V následujících kapitolách najdete velmi krátký seznam dnes prodávaných notebooků, které v sobě mají něco o dost lepšího, než mizerné rozlišení v kombinaci s TN matricí.

 

Displeje 1. třídy – ty nejlepší

Mezi nejlepší se dostaly notebooky, které mají IPS panel, Full HD rozlišení a ideálně matný povrch. U 13,3" notebooků je vhodné i rozlišení 1600 × 900 px, jelikož Full HD je na Windows 7 u této velikosti spíše jen pro zdravé oči. Mezi špičku se dostaly notebooky značek Asus, Sony, Samsung, Acer a HP. Patří k nim samozřejmě i MacBooky s Retinou.

Asus

Asus Zenbook Prime UX31A je 13" ultrabook s Full HD displejem s technologií IPS a matným povrchem. V recenzi jsme jej velmi chválili. Uvnitř je výkonné SSD o velikosti 256 GB a procesor Core i7, nebo Core i5. Levnější verzi (UX31A-R4005V) s 128GB SSD a Core i5 seženete za 28 990 Kč, dražší (UX31A-R4003X) za 32 390 Kč. Stejný model s Windows 8 (UX31A-R4003P) je o dva tisíce dražší a dělá se i dotyková verze za 39 000 Kč. Kvůli většímu disku doporučuji Zenbook Prime UX31A-R4003X.

Asus Zenbook Prime UX31A
Asus Zenbook Prime UX31A

Tip: recenze Asus Zenbook Prime UX31A 

Asus Zenbook Prime UX32VD je na první pohled stejný jako UX31A, ale liší se grafickým čipem a diskem. Místo HD 4000 od Intelu je uvnitř dedikovaná GeForce GT 620M (přepínatelné). Pevný disk je ve dvou variantách: klasický 500GB HDD a 24GB SSD pro cache je pod označením UX32VD-R4002X za cenu 27 490 Kč a dvojice 256GB SSD v poli RAID0 seženete za 36 990 Kč. Oba dva modely lze považovat jako dobré varianty k UX31A. Kombinaci disků (SSD+HDD) si zřejmě budete muset poskládat dodatečně.

 

Tip: recenze Asus Zenbook Prime UX32VD

Na příští rok se k nám chystá 15" varianta Zenbook Prime UX51VZ, která má stejný displej, tedy matné Full HD s IPS panelem. Ovšem díky větší úhlopříčce je 1920 × 1080 px vhodné pro všechny oči, navíc má tento model numerický blok kláves. Zatím je znám model Zenbook Prime UX51VZ-CM042P, který má dvojici 256GB SSD za cenu 49 999 Kč. Levnější by měl být Zenbook U500VZ, opět se dvěma pozicemi pro disky, ale i ten se k nám dostane až začátkem příštího roku.

Sony

Sony Vaio S15 je patnáctipalcový ultrabook s Full HD rozlišením, IPS panelem a samozřejmě matný. Jelikož jde o patnáctku, je na něm 1920 × 1080 px naprosto ideální. VAIO S15 se bohužel nedělá s SSD diskem, ale jen s relativně pomalým klasickým diskem. Seženete jej ve třech variantách: tu nejlevnější s 500GB diskem za 26 990 Kč, dražší mají 640GB a 750GB disky.

Sony Vaio S15
Sony Vaio S15

Tip: recenze Sony Vaio S15

Samsung

Samsung 900X je novinka z řady Series 9. Velmi tenký ultrabook o velikosti 13,3" se zatím dodává v jediné variantě s Windows 8, 256GB SSD a procesorem Core i7. Rozlišení 1600 × 900 px lze na třinácti palcech považovat za dostatečné, IPS displej je navíc matný. Jelikož 15" varianta má pouze TN dispplej, je nový Samsung 900X (NP900X3C-A02CZ) jediným modelem od Samsungu s pořádným displejem. Prodává se za 41 999 Kč.

Samsung 900X
Samsung 900X

HP

Také HP má ve výběru jediný model. EliteBook 8570w (LY554EA#BCM) má matný IPS displej s Full HD rozlišením na úhlopříčce 15,6". V prodeji je jediná varianta s procesorem Core i7, klasickým diskem o kapacitě 500 GB a 24GB SSD pro cache. Klávesnici nechybí numerický blok. Za asi nejlepší notebook od HP zaplatíte 37 990 Kč.

HP EliteBook 8570w
HP EliteBook 8570w

Acer

Do první ligy se s přimhouřenýma očima dostal nový Acer Aspire S7 (S7-391-73514G25aws). Dotykový displej s Windows 8 je bohužel lesklý, ale jinak jde o kvalitní IPS s rozlišením 1920 × 1080 px. Jeden z nejtenčích ultrabooků má uvnitř dvojici 128GB SSD v RAIDu (kapacita 256 GB). Levnější s Core i5 stojí 34 990 Kč (ten má 128 GB SSD disk) a dražší s Core i7 pak 39 990 Kč.

Acer Aspire S7
Acer Aspire S7

Tip: recenze Acer Aspire S7

Acer Aspire V3-571G spadá do kategorie 15" notebooků s numerickým blokem, ve které boduje především slušným displejem a nízkou cenou. Je to momentálně nejlevnější notebook s matným Full HD IPS displejem.

Tip: recenze Acer Aspire V3-571G

 

Dell

Dell má na svém webu konfigurátor, kde si vymyslíte vlastní kombinaci komponent. Dell Precision M4700 v základní ceně 38 381 Kč můžete rozšířit o 15,6" matný Full HD IPS displej za příplatek 2 888 Kč. K základnímu modelu jsem ještě přidal více paměti z mizerných 2 GB na 8 GB a zahrnul 256 GB SSD disk. Cena se vyhoupne na 59 223 Kč. V obchodech se dá většinou sehant levněji, ale tam budou zase těžko mít vaši konfiguraci. Precision M4700 je jediný laptop Dellu v těchto velikostech, který se dá sehnat s IPS panelem.

Dell Precision M4700
Dell Precision M4700

Tip: recenze Dell Precision M4700

Apple

No a nesmíme zapomenout na MacBook Pro s retinou, který nabídne dokonce 2560 × 1600 px ve dvou modelech: 13" a 15", které má dokonce ještě vyšších 2880 × 1800 px. To znamená rozlišení 227, respektive 220 ppi, což se pomalu blíží rozlišení lidského oka (uvádí se okolo 300 ppi při běžné vzdálenosti od displeje). Cena 13" MacBooku Pro je 45 490 Kč a 15" stojí 53 490 Kč v konfiguraci s Intel Core i5, Core i7 je ještě dražší. Nutno dodat, že Apple s vyšším rozlišením umí velmi dobře pracovat, takže není problém ani pro horší zrak. Windows 7 jsou na tom hůře a chce to buď ostříží oči, nebo Osmičky. Maca bez retiny bych už ale nebral. Drobná vada na kráse je lesklý panel.

MacBook Pro Retina 

 

Tabulka notebooků s nejlepšími displeji

Zkráceně jde o dva modely Asus, po jednom Sony, Samsung, HP a Dell a pokud překousnete lesklý displej, tak i Acer a MacBook Pro. To je vše, na současném trhu více notebooků (o úhlopříčce 13–15") s kvalitním displejem nepořídíte.

Asus Zenbook Prime UX31A-R4005V 13,3" 1920 × 1080 px IPS matný 128 GB SSD Core i5 28 990 Kč
Asus Zenbook Prime UX31A-R4003X 13,3" 1920 × 1080 px IPS matný 256 GB SSD Core i7 32 390 Kč
Asus Zenbook Prime UX31A-R4003P 13,3" 1920 × 1080 px IPS matný 256 GB SSD Core i7 34 999 Kč
Asus Zenbook Prime UX32VD-R4002X 13,3" 1920 × 1080 px IPS matný 500 GB HDD a 24GB SSD Core i7 27 490 Kč
Asus Zenbook Prime UX32VD-R4010P 13,3" 1920 × 1080 px IPS matný 2× 256 GB SSD Core i7 37 999 Kč
Asus Zenbook Prime UX51VZ-CM042P 15,6" 1920 × 1080 px IPS matný 2× 256 GB SSD Core i7 49 999 Kč (ještě u nás není)
Sony Vaio S15 SVS1512S1ES 15,5" 1920 × 1080 px IPS matný HDD 500 GB Core i5 26 990 Kč
Sony Vaio S15 SVS1512X9EB 15,5" 1920 × 1080 px IPS matný HDD 640 GB Core i5 30 990 Kč
Sony Vaio S15 SVS1511V9ES 15,5" 1920 × 1080 px IPS matný HDD 750 GB Core i7 35 990 Kč
Samsung 900X 13,3" 1600 × 900 px IPS matný 256 GB SSD Core i7 41 999 Kč
HP EliteBook 8570w (LY554EA#BCM) 15,6" 1920 × 1080 px IPS matný 500 GB a 24GB SSD Core i7 37 990 Kč
Acer Aspire S7 (S7-391-73514G25aws) 13,3" 1920 × 1080 px IPS lesklý 128 GB SSD Core i5 34 990 Kč
Acer Aspire S7 (S7-391-53314G12aws) 13,3" 1920 × 1080 px IPS lesklý 2× 128 GB SSD Core i7 39 990 Kč
Dell Precision M4700 (přes konfigurátor) 15,6" 1920 × 1080 px IPS matný 500 GB HDD Core i7 62 132 Kč
Apple MacBook Pro (Retina) 13" 2560 × 1600 px IPS lesklý 128 GB SSD Core i5 45 490 Kč
Apple MacBook Pro (Retina) 13" 2560 × 1600 px IPS lesklý 256 GB SSD Core i5 53 490 Kč
Apple MacBook Pro (Retina) 15" 2880 × 1800 px IPS lesklý 256 GB SSD Core i7 58 490 Kč
Apple MacBook Pro (Retina) 15" 2880 × 1800 px IPS lesklý 512 GB SSD Core i7 74 990 Kč

 

Displeje 2. třídy – dostatečně dobré

Do druhého sledu notebooků s dobrými displeji, které však již nepatří mezi špičku, jsem zahrnul opět stejné rozlišení 1920 × 1080 px, případně 1600 × 900 px na 13". Musí být opět matné, ale již není podmínkou IPS. Takové stroje by měly být mnohem levnější, než ty v první třídě, přesto se nedostanou pod dvacet tisíc.

Asus

Asus N56VJ a Asus G55VW jsou oba 15,6" notebooky s Full HD rozlišením a matným displejem. Liší se v pevném disku: N56VJ má klasický 750GB disk a stojí 21 999 Kč, G55VW má navíc ještě 128GB SSD na systém (cache).

Asus N56VJ
Asus N56VJ

MSI

MSI má hodně herních 15,6" modelů s Full HD rozlišením a matným displejem, ovšem všechny jsou typu TN. Vybral jsem základní model MSI GT60 0ND-235CZ (model -288CZ má Windows 8), který má vedle 750GB klasického disku ještě 128GB SSD ve formě mSATA. S procesorem Core i7 stojí 40 299 Kč. Za méně peněz 33 500 Kč, ale také s SSD, je tu MSI GX60 1AC-058CZ postavený na AMD. Ceny notebooků z řad GT60, GE60 a GX60 začínají na 18 000 Kč a jde celkem o třináct modelů s rozličnými konfiguracemi – ale vždy stejným displejem.

MSI GT60 0ND-235CZ
MSI GT60 0ND-235CZ

Samsung

Patnáctipalcová varianta nového Samsung 900X (NP900X4D-A02CZ) má na rozdíl od 13" bohužel jen TN displej a rozlišení zůstalo stejných 1600 × 900 px. Uvnitř najdete jen 128GB SSD. Cena činí 29 999 Kč. Samsung má ještě dva notebooky, které se do našeho přehledu vejdou. Modely 350V (NP350V5C-S01CZ) a 700Z (NP700Z5C-S01CZ) mají oba 1600 × 900 px na 15,6" matném TN displeji. Liší se diskem: oba mají 1 TB, ale 700Z má navíc 16GB SSD pro cache. Ceny jsou 23 100 Kč a 33 999 Kč.

 

Sony

Sony Vaio S13 S13A1U9ES má matný 13,3" TN displej na 1600 × 900 px a 128GB SSD za cenu 39 990 Kč, model Vaio Z21V9E/B (VPCZ21V9E) pak na lehce menší úhlopříčce 13,1" nabídne větší 256GB SSD za vyšší cenu 49 990 Kč. Škoda, že Sony v modelu Vaio S15 s lepším displejem na SSD kašle.

Dell

Jediný zástupce Dellu, kterého se mi podařilo napoprvé nalézt, je Inspiron 7520 N-7520-N2-701S na Core i7. Full HD na matných patnácti palcích s TN technologií a 1TB klasickým diskem za 23 655 Kč. Full HD displej s panelem TN ale mají i některé konfigurace notebooků Precision M4600, Latitude E5520, Latitude E6520 a Latitude E5530

Dell Inspiron 7520 N-7520-N2-701S
Dell Inspiron 7520 N-7520-N2-701S

Toshiba

Toshiba má model se širokoúhlým displejem, jež má ale na výšku pouhých 768 px, což na zařazení mezi dobré displeje nestačí. Toshiba Satellite Pro R950 však na 15,6" nabídne 1600 × 900 px matného TN displeje s 500GB diskem a procesorem Core i5 za 22 999 Kč. Starší Tecra R840-110 má to stejné na menší 14" velikosti za 24 990 Kč, ovšem jako jediný notebook z přehledu je postaven ještě na Sandy Bridge.

Toshiba Satellite Pro R950
Toshiba Satellite Pro R950

HP

HP má v této třídě celkem šest notebooků. Všechny mají 14" úhlopříčku a matný TN displej s rozlišením 1600 × 900 px. Čtyři ProBooky mají klasický disk, jen zástupci řady EliteBook nabídnou i SSD. Cenově vycházejí od 20 000 Kč, s SSD od 32 000 Kč.

Lenovo

Lenovo má v této kategorii šest ThinkPadů, ale jen jediný ThinkPad W530 2447-42G má Full HD rozlišení na 15,6". S 180GB diskem typu SSD vás vyjde na 61 548 Kč. Menší 14" ThinkPad X1 Carbon (N3M24MC) má větší 256GB SSD disk, ale jen menší rozlišení 1600 × 900 px za cenu 52 788 Kč. Nedat za tyto ceny IPS displej je od výrobce trochu drzé. Ostatní ThinkPady jsou už dostupná rozumné ceny.

Lenovo ThinkPad W530 2447-42G
Lenovo ThinkPad W530 2447-42G

Goldmax

Patnáctipalcový Goldmax RACER 2.0 má Full HD rozlišení v lesklé i matné verzi, ale o typu panelu nepíší nic. Podle našeho testu by o IPS jít mohlo, ovšem méně kvalitní. Obraz je lepší, než by odpovídal TN, ale na poměry IPS se i tady pod úhlem barvy trochu deformují. Kdyby šlo o pořádné IPS, výrobce by se jistě pochlubil, ale zde mlčí. Racer 2.0 se dá sehnat s Core i7 za 58 764 Kč. Druhý notebook tohoto výrobce Goldmax Shark má stejné parametry displeje a opět u něj není jisté, že se jedná o IPS. Shark se dá sehnat i s levnějším procesorem i5.

Goldmax Racer 2.0

Tip: recenze Goldmax Racer 2.0

 

Shrnutí

Tím končí výběr notebooků s kvalitními a dostatečnými displeji, jež jsem rozdělil do dvou skupin. Původně jsem chtěl vytvořit ještě třetí skupinu, kam by spadaly notebooky s dobrým rozlišením, ale lesklým TN panelem. Vešly by se do něj tři ThinkPady, IdeaPad Y580 a HP ENVY dv6-7250ec, ale nakonec jsem se rozhodl je nezařadit. Kompromisů již bylo dost.

ICTS24

Pokud dnes vybíráte notebook od 20 000 Kč výše, můžete lesklé TN panely s rozlišením 1366 × 768 px a podobným již s klidem ignorovat. Výběr máte zúžený na vypsané modely a teprve mezi nimi je dobré se rozhodovat. Ostatní nechť skončí v propadlišti dějin, dobře jim tak. Levné studentské laptopy za pár tisíc však lze zatím tolerovat. Stejně jako trabant poslouží v začátku na rozkoukání.

Pokud najdete nějaký notebook, který nám v seznamu chybí, určitě dejte vědět, doplním jej.

Autor článku

Šéfredaktor Cnews.cz, dříve editor Computeru. Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.