Chlazení notebooků, tedy odvod tepla od vnitřních komponent směrem ven, je věčný problém – omezený vnitřní prostor obvykle pojme pouze jeden ventilátor a pár heatpipes (teplovodivých trubek). Ventilátor musí navíc být miniaturní a tím pádem je třeba jej provozovat ve vyšších otáčkách, aby bylo dosaženo pořádného průtoku vzduchu, a to způsobuje otravný hluk, zvlášť pokud výrobce použije nekvalitní ložiska.
Ve velkých herních noteboocích, kde na nějakém tom milimetru tloušťky příliš nezáleží,se skrývá možné budoucí řešení ve vodním chlazení; to je ale problematické samo o sobě. U miniaturních netbooků s úhlopříčkami okolo deseti palců ale existuje řešení v podobě pasivního chlazení, tedy využití pouze radiátorů pro vyzařování tepla bez ofukování větráčkem – právě díky nízké spotřebě a tím i tepelné zátěži pocházející od procesoru.
Zpráva se týká především slabších netbooků osazených právě úspornějším Atomem N2600 s TDP 5 W; jeho silnější sourozenec N2800, který jsme nedávno potkali v Aceru Aspire One D270, se s TDP 8 W na pasivní chlazení už tolik nehodí. Absence ventilátoru u netbooků s N2600 by každopádně mohla kromě faktické absence provozního hluku (byl by v tomto případě slyšet pouze pevný disk) také zvýšit výdrž na baterii – a pokud by v netbooku bylo i nějaké menší SSD, měli bychom konečně přenosný počítač s Windows bez jakýchkoliv pohyblivých součástek, což byla zatím doména pouze tabletů a různých pokusů jako netbook od Toshiby s Androidem.
A podle zdroje (Fudzilla) by takových pasivně chlazených netbooků v příštím roce měla být až polovina (ovšem bez zmíněných SSD úložišť), což sice bereme poněkud s rezervou, ale poslouchá se to dobře.
Zdroj: Fudzilla