Když pominu, že přetaktovávat přes BCLK je z pohledu stability blbost, tak tohle je přesněr ta segmentace, která mě u Intelu vadí. Aneb podobný způsob jako u Apple:”my víme lépe než ty, zákazníku, jak se náš výrobek má používat”. K tomu 1000+1 socketů a chaos v pojmenování a refreshích s rádoby epickými názvy jako Silver, Platinum apod. Ještě zábavnější je, že to dělá právě Intel, který se plácá ve svých výrobních procesech a a používá berličky jako Eunuch jádra.
Bol by som radsej keby niekto nasiel moznost pre undervolt na B660 doskach. V praci som urobil upgrade na 13700K + velky vzduchovy chladic, no teplota skoci na 100°C v momente ked zatazim viac ako polovicu jadier. Aspon som sa poucil... nikdy viac CPU s viac ako 100W TDP, ci vlastne 200W ci kolko to vlastne dava pri turbe :(.
To mi přijde, jako že si intel střelil sám sobě do nohy. Pomocí BCLK se dalo v procesoru (i když byl K) vytáhnout ještě o ten kousek šťávy navíc. Toto je jen další rána do nohy pro nadšence do overclockingu, když už nic, aspoň to bylo další nastavení se kterým si mohl člověk hrát.
Ještě bych měl otázku. Nepostřehl jsem, jestli BCLK nepůjde měnit ani na nových "K" procesorech. Je to tak, že už tuto feature kompletně zrušili?
Cenový rozdíl mezi základním typem a "káčkem" je "pár" korun - klidně se dá přepočíst na hamburgery.
Kdo chce taktovat ať si koupí "káčko"!
Jinak to Intel nemusí dělat, on totiž není charita, ale zároveň na druhou stranu od něj uživatelé očekávají, a dokonce mnozí vyžadují garantovanou stabilitu celého systému. Takže výstupní testování a značení, tzn. určení co to bude za procesor, je jediné správné.
Každý totiž dostane přesně to co si koupil. Nikdo nedostane nic horšího nebo podřadného, ale ani lepšího.
Jsem se vcera dival na test 13500 na HWU. Zajimave je, ze pokud se sparuje s DDR4, tak je herne jen o par procent rychlejsi nez treba 5800x. A to je na tom diky vetsi L2 cache lip nez 13400. Cili pro levne herni buildy se vlastne nevypalti, protoze je tam potreba koupit DDR5 desku + pameti, aby to bylo vubec ychlejsi nez Zen3. S DDR5 je pak herne i tak o chlup pomalejsi nez nejpomalejsi Zen4 - 7600.
https://www.youtube.com/watch?v=77Xdpmwh8S0
Takova ani ryba ani rak.
Ani AMD neni charita a predsa s tým nemá problém…
Ono v biose je dnes take kvantum nastavení, ktoré môžu spôsobiť nestabilitu systému, že vyhováranie sa na udržanie stability, je fakt hlúpe.
Na druhej strane, ľudia bežne nadávajú aj na Apple, že vyžaduje originál batériu, pričom ta stojí 16,90e v porovnani s OEM batériou s ktovie akými parametrami za 12,90e.
Mam pretaktované Kčko a BCLK (102,7x50) som použil na doladenie. Teraz už dva roky žiaden problémos s nejakou nestabilitou. To je skorej urban legend, možno od intelu, aby si ľudia neprilepšovali na zamknutých cpu +-100Mhz zadara, keďže to je už príplatok za ďalší model :D (Pred tým som úspešne roky používal zamknutý Xeon E3-1231 v3 na +-105 BCLK)
Juraj M.
No jako co ti na to říct. Testy jsou dostupné, v diskuzích můžes občas zachytit použitelný příspěvek a ty stejně jdeš a koupíš 200W intelovský šmejd. I9 se snad jinak než s vodníkem nedoporučuje a tahle i7 je od toho kousek. Takže dobře ti tak.
Mimochodem kdybys pořídil 7K Ryzen, budeš na tom teplotně podobně.
Asi jsi si nikdy nekoupil žádné auto nebo nic jiného. Teď jsem kupoval holící strojek. Měl jsem možnost si vybrat Brauna za tisíc, nebo patnácet, nebo za dvatisíce, bylo tam více modelů, i dražší. A vybral si střední. Ano, není to cool jako ten za dvatisíce, ale není to ani takový chudák jako za tisíc. Prostě za cenu co jsem zaplatil jsem dostal právě to co jsem si zaplatil.
To co ty píšeš o AMD/Intel je pouze to, že jsi nepochopil vůbec nic.
Ale jestli to chceš změnit, s chutí do toho, vůbec ti nebráním.
Postav si fabriku, najmi inženýry a techniky a uklízečky, investuj své prachy do vývoje a začni vyrábět a prodávat. Já si pak rád něco koupím. Ale ne že ty chytrolíne budeš mít něco dražšího než má konkurence a nebo že budeš mít nějaké různě drahé typy. Prostě budeš mít jednu cenu a budeš nejlevnější.
Take mám tiež, to je :
CPU: Intel Xeon E3-1231v3 3.4Ghz@4.0Ghz (def Vcore)
https://www.3dmark.com/3dm/43397700
Potom napr. :
CPU: Intel i7 4790k 4Ghz@4.75Ggz Delid (1.325v)
https://i.postimg.cc/RFTpRtnD/CNB20.jpg
Cinebench R20
Dačo staršie? :
AMD Athlon 64 3000+ Venice 1.8GHz@2616Mhz
https://www.3dmark.com/3dm03/5869596
Athlon XP 1700+ 1,46GHz@2200Mhz + ATI Radeon 9800 Pro
https://www.3dmark.com/3dm03/4320003
Všetko napr. Prime95 stable. Ešte mám aj niake ďalšie :D
Hej, sám som spravil. Kukol som niake youtube videa a najľahšia sa mi zdala metóda so zverákom.
Šikmé uchytenie vo zveráku - pár otočení a IHS šlo pekne dolu :) ... 30 sekúnd
https://postimg.cc/S2g7J5N0
Čierna sračka okolo jadra -zoškrabovanie 30 minút
https://postimg.cc/FkJdNnYV
Ready To Go - pasta, nasadenie, spustenie pc 5m
https://postimg.cc/3kZy8GxV
Medzi jadro a IHS som dal tekutý kov (Thermal Grizzly Conductonaut) a medzi chladič a CPU potom normálnu pastu (Thermal Grizzly Kryonaut). Relid som pre istotu spravil až keď som neskôr predával cele kombo CPU+MB+RAM (samozrejme som to všetko opísal v inzeráte). Vodné chladenie som zatiaľ neskúšal, ale do budúcna som už nad tým rozmýšľal.