Takže, když mám na jednom noťasů jeden z těch zmiňovaných procesorů a wokna jedenáctky, po přijaté aktualizaci noťas umře...?
Odpověď by měl dát M$.
Ale vzhledem k tomu že provozujete nepodporovanou kombinaci CPU a OS to M$ nejspíš řešit nebude.
Prakticky. Notebook má maximálně 4GB RAM.
I když by upgrade prošel, tak ty nové AI funkce na něm stejně nebudou fungovat.
Ta instrukce se dá detekovat (kromě zjištění typu CPU má snad i přímo vlastní CPUid bit, myslím), takže by mělo jít udělat, aby Windows Update před instalací kontrolovalo, jestli je to CPU kompatibilní a když ne, bloklo instalaci.
Je otázka, jestli to MS bude dělat, protože existuje ten seznam podporovaných CPU a když na něm nejste, tak je tu ta výstraha, že vám to v budoucnu nemusí fungovat. Škoda, že ten seznam ukazuje omezený whitelist, ne reálný užtiečnější seznam, co funguje a co nefunguje.
Windows mají mechanismus, který by snad měl v případě, že PC po instalaci nenabootuje, vrátit systém do předchozího stavu a aktualizaci odinstalovat - nevím, jestli by to fungovalo automaticky, nebo by se to muselo udělat z recovery konzole manuálně.
Tohle jinak bude součástí aktualizace 24H2, která by se neměla instalovat na všech PC hned automaticky okamžitě po publikaci, protože je to ten velký feature upgrade.
14. 2. 2024, 10:57 editováno autorem komentáře
Typický klikbejt. Na Core2 pôjde bez jediného problém W10 rok a pol a ďalší rok pravdepodobne bez väčších problémov. A po 20 rokoch hádam už všetci prejdú aspoň na Zen 2, alebo Coffee lake.
Socket 775 (Tedy všechny Core 2 Quad a starší) je omezen na 8GB DDR2.
AI funkce potřebuji 16GB.
Takže na těchto CPU je stejně nepustíte.
To nie je úplne pravda. CPU pre Socket 775 nemali IMC, a dosky podporovali aj DDR3 RAM, a do tých šlo nacpať aj 16GB RAM.
Zaujímalo by ma koľkí mali 4×4 GB DR DDR3 u Core2. Veľa asi nie. Už veľmi dlho sa také moduly zháňajú ťažko.
Shání se velmi lehce - 4GB moduly poskládané z 2Gbit čipů vyrábí pořád Patriot (můžeme debatovat nad cenou - nové cca 300Kč za modul - ale sehnat bez problémů jdou)
Jak řekl Srandista. DDR3 desky byly. Všechny chipsety z roku 2008 DDR3 podporovaly.
A to, že na AI je třeba 16GB taky není pravda. Záleží, jak velký model provozujete. Můžete jet třeba 4bit kvantizovanou tinyLLama na 700MB RAM. Bude to inteligentní model? Rozhodně ne. Ale říct "AI potřebuje tolik a tolik" je blbost.
Vycházel jsem z tohoto bulvárního nadpisu:
Microsoft zvyšuje minimum na 16 GB RAM kvůli AI
Týká se sice nových NTB, ale předpokládám že takový požadavek bude mít i aktualizace 24H2.
16. 2. 2024, 05:16 editováno autorem komentáře
To nebude ale nejspíš vymáháno během aktualizace (a dost možná ani během instalace).
Část těchhle povinností má usměrňovat OEM výrobce počítačů při tvorbě sestav, kdy to po nich MS vyžaduje, aby počítač mohl mít dané logo a podobně, ale není to přímo požadavek toho softwaru jako takového.
Na druhou stranu uživatelům Core 2 nejspíš stačí, když budou mít aktuální systém a budou jim fungovat prohlížeče fotek, přehrávače videa, browser a ty starší hry co na tom mají, nové AI funkce od toho nečekají, hlavně když to PC pro ně němá žádný akcelerátor.
Takže ani 8GB RAM by nebyla konec světa.
1. Kde je problém mať na Core2 W10? Podpora je ešte vyše rok a pol a ani koncom roka 2026 veľký problém nebude.
2. V roku 2027 by som 20 rokov starý CPU s polovičným výkonom 4 jadier ako bude mať taký Zen 6 u 1 jadra, nechcel.
3. Ani o rok nebude problém kúpiť aspoň R5 5 4600G kľudne so 16 GB RAM a NVMe SSD za pár tisíc Kč a mať na tom Kubuntu, alebo kľudne W11. Ja na Core2 mám Kubuntu (aj keď musel som obísť vnucovanie GPT u novej verzie) a kým ten PC pôjde, bude aktualizovaný aj OS.
4. Kto bude na Core2 chcieť AI?
Není pravda, Socket 775 podporuje 16GB DDR2 Ram. Moje staré pc má tyto specifikace:
Procesor: Intel C2Q Q6600
Motherboard: MSI P43T-C51 ( Socket 775 s DDR2)
RAM: 16GB DDR2 Mushkin (4x4GB)
GPU: Inno3D GeForce GTX 1650 GDDR6 TWIN X2
HDD: SSD Smasung 860 Pro
Zdroj: Seasonic Focus GX 750 Gold
Windows 10 Home
Na tomto konkrétním pc běží nové hry jako Resident Evil 8, Hogwarts Legacy, atd...úplně normálně, bez sekání, samozřejmě maximálně v nízkých až středních detailech, Ale pc je v současné době úplně normálně použitelné, svižné. Kdybyste jej viděl v chodu, nikdy byste mu nehádal, že je z roku 2008. I na tomto pc by Windows 11 mohlo úplně normálně fungovat, pokud by jej Microsoft hardwarově neodepsal.
4GB modul RAM DDR2 se dá normálně koupit i dnes. Jen ta cena je šílená. Přesně tyto mushkiny jsou v mém starém pc: https://www.mironet.cz/mushkin-silverline-4gb-1x4gb-800mhz-ddr2-dimm-pc26400-cl66618-18v+dp473622/
Mám notebook s Win11 - konkrétně Lenovo B590. A mám v něm 8GB RAM a procesor Intel Core I3 3110m 2,40 GHZ. Teď běží luxusně, ale když vyjde ta nová verze, znamená to že už ji na něj nedostanu? Tento noťas se prodával v době, kdy už existovaly Windowsy "Osmičky" a "Osm Jedničky" takže by to teoreticky mělo fungovat ne?
Core i3-3110M je o pár let novější než procesory, kterých se tenhle problém týká, je to už ta architektura Ivy Bridge zmíněná i v článku.
Jinými slovy bude vám to s Windows 11 fungovat i nadále, včetně téhle nové verze.