miniITX jsou vždy o nějakém kompromisu.
Dle specek má i mATX deska jen 1x M.2 slot, takže si tipnu, že u ještě menší ITX to bude totožné.
https://www.gigabyte.com/Motherboard/A620M-GAMING-X-AX-rev-10/sp#sp
Asi dobrá ilustrace toho, jakej je to nesmysl pořád se ohánět jenom tím IPC a vůbec neřešit druhou polovinu rovnice.
Cortex-A76 hukot:) https://browser.geekbench.com/search?q=RK3588S+
Navíc to má i NPU jednotku pro umělou inteligenci. O tom si uživatelé x86 můžou ještě pár let nechat zdát :)
To je přesně ono. V roce 2023 konečně máme SBC s jádrem A76 z roku 2018. Ale přesto je to oproti RPi4 s tou zabržděnou A72 naprostá pecka.
Bohužel ta X4 nebude nejlevnější, takže tam budou výrobci cpát middle core A720. Ta má IPC skoro jako Zen 3, což taky není špatné (X4 má IPC o 46% vyšší jak Zen 3 což už je fakt brutální rozdíl mezi middle-big core).
Plus ty middle core jsou neskutečně malé, taková A78 měla +5% IPC při -8% tranzistorů, což je taky geniální progres ve výkonu / tranzistor. To znamená že tam vrazí 8x A720 a bude to mít 1/3 plochy co srovnatelný x86 (takže ten ARM bude moct být o dost levnější).
Orange Pi 6 s těma 8x A720 jádry s IPC jako Zen 3 s cenou 2500,- Kč tak to bude pecka. To už bude umět i 64 GB RAM LPDDR5, což dokáže nehradit většinu dnešních PC. Na tom by už jelo Crysis jak z praku i v emulaci.
Ono není až tak problém v ARMu, jako v sériovosti a tom, jak výrobci HW v ARM věří. Měl jsem různé ARMy na různé servery, že to bylo pomalé mi většinou nevadilo, ale chybějící porty pro storage, pájené CPU a RAM (většinou i dost malá). U těch SOC je i hodně často problém se SW, který je většinou nenativní, port, a pak to třeba i tuhne. I když čisté linux distro mi většinou fungovalo. Další věci jako chybějící IPMI, nastavení stavu zapnutí/vypnutí po ztrátě napájení apod.
Takže ten OPi5 vypadá s 16GB RAM a NVMe dobře, ale já asi teď na hraní pořídím RISC-V, na servery nemám jinou možnost než x86_64.
OPi5 to má jednoduché jako Raspberry Pi 4 ... obě jsou napájené z 5V USB-C a pokud je přítomno napájení tak prostě běží a běži :)
Ale OPi5 už má mikrospínač jako SW power off. Tohle už se dá vypnout a zapnout jako PC, ale standartně to po připojení naběhne. Určitě se to dá někde v configu nastavit (to vlastně nahrazuje BIOS/UEFI resp ve skutečnosti je BIOS/UEFI jen GUI pro tyto configy v PC), ale nikdy jsem to nepotřeboval.
RISC-V je super, ale existuje jedno důležité pravidlo. Nekupovat pomalé sračky. I to nejvýkonnější Raspberry, tedy Pi 4, je docela utrpení pro desktop. Jako herní konzole pro Nintendo a Arkádové RetroPie nebo do Amigy/Pistormu je RPi4 super. Ale moderní desktop to nezvládá a umí jen 8GB RAM. OPi5 je pecka, žere to míň a je to 3x rychlejší a grafiku to má 10x rychlejší a jako bonus je to levnější a umí to 16 GB. Prý se chystá i 32 GB verze.
Geniální na těchto jednoúčelových SBC je ale to, že když už jsou pomalé, tak je můžeš degradovat do nějakého routeru nebo file-serveru. Žere to 2W, takže to pořád bude uplatnitelné i za 20 let. Pitomej router Mikrotik žere 5W. Staré PC jdou do šrotu protože nikdo nebude dělat router z PC co žere i idle 50W. Docela dobrá varianta je starej Ultrabook za litr z Aukra, ty 6300U mají idle 5W a přitom do nich jde dát 64 GB Ram a M.2 SSD.
Ty to stále nechápeš, i když jsi to sám napsal: “nekupovat pomalé sračky”. SOC ARMy přesně tohle jsou, stojí to rychlostně za prd, nemá to konektivitu a podpora SW je stále mnohem horší než u x86. Kdysi jsem měl RPi4 jako jeden z prvních v ČR, protože jsem si to dovezl z US. Větši porod donutit tu svini bootovat z USB jsem neviděl. Tehdy tam měli bug, co úspěšně likvidoval microSD karty.
OPi5+ je možná vyjímka.
RISC-V chci mít na hraní a zkoušení, rychlost mě teď nezajímá.
Já jsem na router zvolil pasivně chlazenou small factor i5 s konfigurovatelnou pamětí, s NVMe+SATA, s 8x 2,5GB/s eth. Žádný ARM, co jsem měl, se s tím nemůže srovnávat ani rychlostně, ani v konektivitě.
Ty to nechápeš. Ten ARM v Orange 5 totálně rozseká tu tvoji i5, protože to má IPC jako Zen 2 a díky 8nm má jedno jádro spotřebu v miliwattech (100 - 300 mW avg na jádro a při max frekvenci 2.3 si to řekne o 1,2W/jádro). Takže ta tvoje předražená i5 si s pasivním chladičem ani nečuchne ve stejným TDP.
Navíc to iGPU v tom ARMu je silnější než iGPU v Zen 4, takže tu parodii od Intelu co tam máš snad ani nemá cenu zmiňovat. Podívej se na YT co ten RK3588 SoC zvládne za grafiku.
Ale neboj, já jsem taky vyhodil 10 tis. za totálně předražený QNAP s x86 Atom jádry. Tenkrát mi to připadalo jako dobrý kup, protože ty slabé 32-bit ARMy byla bída (i ta 32-bit ISA stojí za houby, ikdyž pořád je modernější než x86). Jenže dnes s nástupem 64-bit ARMů a jader které mají IPC vyšší jak x86, je situace zcela opačná.
Počkej až tam začnou cpát levné Cortexy A720 co mají IPC jako Zen 3 a můžou jich tam dát až 14. Taková levná piďi SBC deska s TDP 15W vydrtí i většinu dnešních dektopových PC s 8-jádry a TDP 105 W.
Jinak ten Orange mají i ve verzi Plus:
Ukaž mi za tu cenu podobný SFF x86. Schválně kolik ten tvůj SFF stál?
Ne vážně, já na routeru na YT nekoukám :-D Co se týká portů, sám jsi se s tím OPi5 roznesl na kopytech. Cena mě moc nezajímala, protože pro mě byla podstatná síť a možnost virtualizace, 2 eth porty jsou mi k ničemu, když potřebuji min. 3x tolik. Stejně tak storage, ta de deska má všechno tebou zmiňované kromě microSD, ale zase má SATA a slot na SIM, který se mi také hodil. Cena byla 8k, 9k s RAM.
Vííc času už ti nedám, protože tu stále meleš nesmysly, co dobře vypadají na papíře, ale v praxi nefungují. Ale za ARM fanatizmus a trollení máš 1.
Ty píšeš o routování (L3), ale vlany jsou L2, tydýte, nehledě na to, že jsi ten 8-port switch nijak nespecifikoval a 24 portový managed stojí minimálně desítku.
Kromě toho to není řešení na všechno a oddělovat segmenty je nutno z pohledu bezpečnosti i fyzicky.
Takže ne, normální (polo)profi router má běžně 5-8 rozhraní, běž to říct do Cisco, Juniper, Zyxel, Palo Alto, Fortinet, Mikrotik, a dalších, že to dělají blbě a že stačí 2 rozhraní.
1. 7. 2023, 08:15 editováno autorem komentáře
Jim_Keller, ty vůbec ani netušíš. tynytovi hned došel jeden z use case, narozdíl od neznalého a navíc fanatika tebe. Nehledě na to, že vesele ignoruješ další use case, co ty tvoje úžasné ARM hračky neumožňují, nebo mnohem obtížněji. Ale jestli se chceš dál navážet do IT přotřelého veterána tydyta, tak jen směle do toho, já se vždy docela bavím, jak tě pak utře jako sopel malému děcku.
Tak si klidně sbal svoje 2048 bit SVE2 vektory a běž si s nimi rozblikávat LEDky. Ale nevím, jestli to bude stačit, jestli by to nechtělo raději 4096, ideálně pak 8192 bit vektory. A těch ALU také alespoň 16, jinak to brzy bude zaostalá architektura! :-P
Hele je to komp velikosti kreditní karty, tak co po tom chceš? Že to nemá PCIe 16x slot? Vždyť ten je 2x delší než celá deska toho SBC.
Žere to 1,6W, má to 16 GB, stojí to pár stovek, IPC jako Zen 2, žádná vrtule, jen pasiv, ideální na domácí server.
To že to zvládá 2x 4K monitor a Linux Debian na tom solidně rozběhá i web, to už je pěkný bonus. Raspberry Pi 4 na 4K bylo utrpení, tohle běhá jak z praku.
Myslíš třeba PC s pořádným AMD FX9590 co žere 220W TDP?
https://browser.geekbench.com/processors/amd-fx-9590
Dostane nařezáno od miniaturní superlevné SBC destičky Orange Pi 5:
https://browser.geekbench.com/v6/cpu/472300
- bez větráku
- se silnější iGPU než má Zen 4
- s NPU jednotkou pro AI o čemž si můžou PCčkáři leda nechat zdát sny
- spotřeba kolem 1 W, v plné zátěži 8 W.
nikoliv. To jsou upplne nesmyslne priklady
Ja ma treba ted aktualne kombinaci 5900X+4070+32GB RAM. Na co jsou mi nejaka tva ARM? Pokud budu chtit mit minimlani spotrebu, koupim si 13'' notebok a nepripojim ho na monitor. Pokud nejdu po minimalni spotrebe, ale potrebuji vykon, mam desktop. V AM4 desce za 2,5k mam uz treti generaci CPU a GPU od doby jeji koupe. Ja jsem naprosto spokojen.
Na co mi je tvuj ARM? I kdyby to IPC fiialove svitilo, tak na nic.
25. 6. 2023, 13:37 editováno autorem komentáře
Chápu, však ten Orange nikomu nevnucuji jako herní náhradu PS5. Sám mám PC s AMDčkem a 3080Ti.
Ten Orange mi běží jako server 24/7 jako NAS a přitom to žere míň než QNAP.
A jako bonus to umí 2x 4K monitor a Linuxový desktop KDE na tom běži na webbrowsing jako z praku. Tak dobře, že kvůli webu a filmům už velké PC ani nezapínám, protože zapnu monitor a je tam permanentně běžící Linux desktop.
Nic víc, nic míň. No vlastně ano, ten vývoj ARMů jde tak rychle dopředu, že kdyby ta levná destička měla letošní Cortex X4 (3,4GHz a IPC 33% nad Zen 4), tak by výkonem porážela i Zen 3 na 5 GHz. Přičemž ta ARM platforma dnes umí až 10+4 ... 10x big jádra X4 + 4x middle A720 (IPC jako Zen 3, samo na nízkých frekvencích). Tahle levná destička by natrhla trenky i 12c 5900X. Ten vývoj je prostě úžasnej. Minulý rok X3 uměla jen 6 big+4 middle.
Ne jak AMD které to špuntuje na 16c už 5 let. A víc jak 2-channel paměti taky nedostaneš ani na těch předražených AM5 boardech. Apple umí v notebooku 8-ch paměti s M2 Max. To mě na tom sere, že bych si chtěl koupit notebook s 4-ch APU AMD, ale nic takovýho se neprodává přestože PS5 a Xbox přesně tyto 4-ch APU mají. A nechají se převálcovat pitomýma jabkama. Uměle to špuntují a za to odemne x86 lumpárna už neuvidí ani halíř.
Hm, a došlo ti, že NAS je spotřebou definován spíše přes disky? Já mám NASík postavený na Athlonu200 a spolehlivě největší spotřebu mají disky.
Ten "rychlý vývoj" ARMů mi připadne trochu směšný. Jejich výkon je stále subpar proti x86, jediný kdo se jednorázově přiblížil aspoň na dohled byl Apple, jenže tomu už zase ujíždí vlak. A víš co je na x86 nejlepší? Že prostě funguje - žádné zámky bootloaderů, žádné hokusy a pokusy s bootovacím protokolem.
Jak x86 instrukční sada souvisí s bootloaderem a BIOSem???? Jseš tydýt.
ARM může mít UEFI úplně stejně jako AMD může zamknout bootloader na PS5 a XBox X. Doufám že si jseš vědom že PS5/XbX mají x86 APU od AMD.
Apple ujíždí vlak? iPhone už výkonově v ST brutálně drtí Ryzen 5950X (Zen 3) na 5 GHz. Nejnovějši Zen 4 uniká je o kousek protože zvedl frekvenci na 6 GHz. Nový iPhone letos dostane A17 a dost možná výkonově překoná i ten Zen 4.
A ty nejobyčejnější licenční ARM Cortexy X4 se při 3,4 GHz dostanou výkonově na úroveň Zen 3 na 5 GHz. X4 má o 46% vyšší IPC což je brutální náskok. Navíc to umí revoluční SVE2 vektory s flexibilní šířkou až 2048-bit.
Tomu říkám ujíždět vlak :DDD
Spíš tobě ujíždí vlak a vůbec netušíš co se děje mimo svět x86.
Jak? Třeba tak, že pro ARM UEFI potřebuješ i adekvátní BIOSy karet, že UEFI vůbec ale vůbec neřeší standardizaci vlastního hardware (vývojář musí dodat moduly podporující vlastní HW aby to UEFI vůbec fungovalo), je to jen a pouze firmwarový interface pro start systému. A AMD jistě může zamknout své UEFI, ale proč by to dělalo, když tu přes 40 let existuje nějaký úzus a standard PC x86 platformy dodržovaný všemi hráči na trhu? Tedy to, o čem já opakovaně píšu a co ARM nikdy neměl a dodnes nemá.
Tvé iphoní teoretizování je asi stejné jako holedbání se koloběžkáře, že projede tam, kudy neprojede náklaďák. Že ale s koloběžkou fůru písku neodvezeš, to už neřešíš, ty cherrypicking demagogu, co? ST dnes už nikoho nezajímá, dokonce i Intel to už pochopil.
Ale klidně piš dál, je sranda číst ty tvé nesmysly.
Jaké umělé špuntování? Kdo chce (a má use-case), může si doslova za pár šupů (v porovnání s WS od Intelu ještě před několika málo lety) pořídit brutálně výkonnou strojovnu s Threadripperem s až 64C/128T. Ano, těch "pár šupů" budou stále vysoké desítky tisíc až nízké statisíce, ale ten výkon je také extrémní. A pak tu je problém využitelnosti. Já mám doma 8C/16T a kromě kódování videa, což není nic, co by se nemohlo provádět přes noc, nota bene kdy čas kódování v běžném profilu odpovídá playtime, tj. jde v podstatě o realtime věc, mám jen velmi málo aplikací, které ten procesor dokáží reálně využít (komprimace velkých dat, virtualizace, vývoj/kompilování.)
Takže tím chci říct, že aktuálně drtivá většina uživatelů nemá potřebu mít více jader, sám jsem uvažoval nad 12C nebo 16C a vyhodnotil to jako zbytečnost, a to si myslím, že PC využívám daleko intenzivněji než oni. Čas pro více jader přijde, ale nebude to hned. Teď se čeká až se objeví aplikace, které těch 16C dokáží využít u 80% uživatelů...
RemMes: A, tak to jo. Dnešní HW je strašný odpad (jak po stránce použitých komponent, tak konfigurace/dílenského zpracování), oni kopírují Apple, který ořezává úplně vše, aby měli větší vejvar. Ale bohužel většině to nevadí, protože používají počítače jako tablety s klávesnicí a nezřídka vídám i spotřební chování - "PC je pomalý, tak si jdu koupit nový" - a přitom je to leckdy jen uživatelsky zahnojené, nebo stačí přidat RAM nebo vyměnit HDD za SSD. Lidi už zapomněli na to, že se počítače dají upgradovat a spravovat.
Přesně na to poukazuji. Proč by AMD zvyšovala počet jader desktop Ryzenu na 32 když ti může prodat 32-jádrový Threadripper za 2x nebo 3x vyšší cenu. Ty jsi fakt tydýt :DDD
Teď má AMD Bergamo 16c čiplety, tak by klidně mohla dělat 24c nebo i 32c Ryzeny. Ale nedělá. A víš proč? Protože ti je prodá za 100 tis jako Threadripper. K tomu pěkně desku za 20 tyček abys zjistil že AMD je stejný nenažraný korporát jako Intel.
Proto je lepší podporovat ARM s jeho revolučníma 2048-bit SVE2 vektorama. Větší konkurence = nižší ceny.
A proč by mělo AMD prodávat něco, oč je minimální zájem? Se koukni na ceny Maců s M2 Ultra ty tydýte, to taky není charita, a přitom se jedná o ořezaný a neschopný ARM, do kterého nejde strčit ani grafika!
Threadripper (na zcela MINORITNÍ platformě WRX8, podporující profi standardy) stojí nějakých 145 tisíc, kdežto konzumentský R9 7950X "pouhých" 14 tisíc. S ohledem na to, že čistě mechanicky je 64C něco jako 4x16C to vypadá blbě, ale ty vůbec nezohledňuješ to, co odlišuje WS od PC, tedy schopnosti WS připojit tuny periferií, pracovat spolehlivě a ustát dlouhodobé pracovní zatížení.
No a tvá argumentace je analogií polohy "Proč Dacia, Škoda, Renault, Hyundai nevyrábí velkoobjemové šestiválce a osmiválce?!" A je na to i stejná racionální odpověď: protože drtivá většina zákazníků to NEPOTŘEBUJE a naopak NECHTĚJÍ sice vysoce výkonné auto, které má ale neskutečné provozní náklady. A protože okruh zájemců o šesti- a osmiválce je malý, je logicky jejich výrobní cena vysoká.
Odkud víš že by o 32-jádrový Ryzen byl minimální zájem?
Stejně jako nikdo nekupoval 8-jádrový Ryzen 1800X když Intel nabízel 4-jádra?
Stejně jako nikdo nekupoval 16-jádrový Ryzen 3950X když Intel nabízel 10-jádra?
Jo aha, ale to se tenkrát AMD ještě muselo snažit že? Jenže už nemusí, takže začínají odírat zákazníky jako každej jinej korporát.
Co na to odpovíš tydýte?
Tyhle nesmysly mě fakt baví,
Co třeba podle toho, že REÁLNÉ prodeje jsou největší u 8C a 6C, zatím co 16C je hluboko v průměru?
Kolik myslíš, že se prodá těch hypotetických 32C Ryzenů?
https://www.hardwaretimes.com/wp-content/uploads/2022/12/VOS5V6G.png
Samozřejmě ty klaune. Tak mi ještě vysvětli, proč se prodává méně 16C Ryzenů než těch 8C. Degrese prodejů s rostoucím počtem jader je jasná. A že by se prodalo o pár procent více 32C Ryzenů než TR? To je čistá spekulace a kromě toho, ony by se ty čiplety do půdorysu AM4/5 tak jako tak nevešly, ty ALU teoretiku. Kromě toho narazíš na limity designu AM4/5, což je omezený počet kanálů pro RAM a PCIe a kromě pár lidí co volnočasově renderují 3D modely by to nemělo žádné praktické využití.
Pročpak AMD nezůstalo u 8C jako u Zen 1 když se těch 16C Ryzenů prodá o tolik míň než 8C? Vždyť mohli místo toho prodávat 16C TR, že tydýte?
V té době AMD bojovalo o zákazníky takže se muselo snažit. Ale to už dnes nemusí takže to uměle špuntují jako každej jinej korporát. Všechno ostatní jsou výmluvy chorého fanatika AMD.
A o tom se tu právě spousta lidí baví, každé z řešení má nějaký vhodný usecase a na jiný je na pendrek.
Tohle věřím že je na spoustu použití vhodné, skvělá efektivita, dobrý výkon na spoustu běžných aplikací ale...
Ale když půjdu k začátku diskuze a zamyslím se nad tím jak se proměnila itx platforma a dost o tom napoví jak se změnily itx case na trhu.
Většina jich dnes pojme třeba 300mm 3+slot GPU a co tak vidím tak většina lidí takové věci staví, hodně výkonné mašinky v malé bedýnce. Což toto OPi nesplní, já mám itx stroje doma dva, první starý atom (co se válel v koutě) ~10w jako NAS 3x plotna+SSD na systém to tady asi nepřipojím a jelikož běží jen v případě potřeby, tak není třeba příliš řešit spotřeby... Druhý jako řídící systém pro CNC, AMD E1 10W na kterém běhá 32bit W7 a tudíž i aplikace které potřebují a hlavně má LPT takže nemusím kupovat nové řídící jednotky, protože jsem ještě nenarazil na převodník který by spolehlivě fungoval...
K tomu mám pracovně-herní stroj v mATX formátu, kde 64GB RAM, R9 12c a 10TF SP GPU celkem stačí a je v ceně 2 měsíční licence SW (běhá to dokonce rychleji než Precision 5860 s xeonem 2465 a quadro a4000 5k€ co máme v práci) ... Takže pokud není potřeba extrémní konektivity či množství paměti, tak to je opravdu příplatek za něco extra a člověk musí zvážit zda to má smysl... U té firmy co prodává ovoce, pořídím podobný stroj za 7k (4,5x tolik) co mi v některých aplikacích natrhne prdel při třetinové až poloviční spotřebě, ale v mém případě je stále mých 1500€ stále lepší volba...
Nehledě na to že někdo vezme to Pí jako podivný bastl kterým se nebude vůbec zabývat ač by to pro jeho účel mohla být dobrá volba...