I když ARM zlevní, tak bude furt dražší než x86.
Protože NPU něco stojí.
A nebo méně výkonné.
Netbooky už tu byli. Chytli se díky ceně a úspornosti. Jenže dnes pro ně není na trhu místo. Výdrž "celý den" mají i normální plnotučne notebooky. A na konzumaci obsahu máme mobily a tablety. Klávesnici nikdo nepotřebuje. Diktovat text umí android i M$ Office.
NpU neco stoji, jak u Arm, tak u x86, takze v tomhle zadny rozdil neni.
Vzhledem k tomu kolik stoji spickove SoC do mobilu netusim kdo ceka ze jen diky Arm bude cena pocitace nizsi. Navic cenu pocitace nedela SoC ale celkove zpracovani. Muzu mit low end za 20 tisic a stejne SoC muze byt v premiovem modelu za 60 tisic.
Zrovna Snapdragon SoC je pekne drahy, jen vic ARMu, at jde cena dolu.
Mediatek tlaci ceny dolu pro mobilni SoC, to same muze udelat v ntb
@MurphiX cenu laptopu nedělá cena SoC ale celek. Novinky se SG jsou v nekterych případech výrazně levnější než dříve, treba Surface. Nektere jsou na tom zase stejne jako modely s AMD nebo Intel - Samsung, Lenovo, Acer, HP, Dell... navic ty ceny nejsou špatné, vybrat se dají mezi 30-40 tisíci s daní. Klasická stredni trida
k drazsimu CPU je kvalitnejsi zbytek temer vzdy
Surface b vzdy dost drahy.
Stredni trida za 30-40? v korporatu ano
No ale to není pravda, mohl jsi mít například 1235U za 20 ale taky za 50 tisíc. Se stejnou kapacitou disku i RAM, ale třeba ten disky byl rychlejší, nemělo to vyblité FHD IPSko bez jasu ale kvalitní 2,8k-4k OLED s všším jasem, místo plastového trakcpadu to mělo skleněný s haptikou, mělo to třeba IR kameru (Windows Hello), mělo to Thunderbolty...
A 3é-40k je normální střední třída 1class zemích - největší trh, kde je to stejný rozsah jako u nejrpodávanějších telefonů. Ber to tak že třeba macbooky nebo dell xps, lg gram, surface, jsou oblíbené mezi studenty, byť u mic obvykle vede ten macbook kvůli výdrži baterie.
V té třídě od řádově 800 dolarů už obvykle nemusíš dělat tolik kompromisů, typicky to má dobré displeje, rozumný výkon a rozumnou konstrukci.
Koukni se i na velké laptopové recenzenty, pod řádově těch 800 = low budget stroj, doporučení jsou na stroje typicky 1000-1500, protože nejsou drahé vzhledem ke své výbavě (a výbava není procesor, paměť a disk)
Mě se z mnoha zdrojů potvrdilo že battery life Copiop+PC není joke a hype je real. Takže jsem neváhal a v Alze mám předobjednanou YogaX v konfiguraci 32/1000, je na to cashback 4000, snad ho stihnu, není to časově ale početně omezené Ale i kdyby ne tak těch 40k je stejná cena co jsem dal za nový 14" MBP 16/512.
Zvažoval jsem Surface Laptop 7, v základu za hubičku, zvládne 20h 4k YT videa, ale to IPSko... Surface Pro 11 je skvělý kvůli form factoru, ale tam to je jen 12h videa u OLED modelu, to je na úrovni Macbooku a už teď o víkendu se mi stalo že jsem v neděli po obědě musel nabíjet, takže raději víc...
Yoga X s 3k OLED, který navíc není "bludička" jako u dřívějších Yoga s 400 nity SDR a 550 HDR, ael umí až 1000 nit v HDR a při 40% jasu dává díky 70Wh baterce 16h 4k YT videa...
24. 6. 2024, 10:51 editováno autorem komentáře
A ano surface pro třeba s 8/128 začínal někde na 30 tisících s i3, nebo na 40 tisících se Snapdragonem. K tomu pak klávesnice a pero...
Dnes to začíná 16/256 na 30 se SoC které je srovnatelné se současnou špičkou a hlavně Pročko dostalo dlouho chybějící OLED, to byl důvod proč jsem si to nekoupil asi 2 roky zpět.
Ale jistě víš že tyhle stroje stojí proti Apple, ti co odešli od Windows k Apple kvůli provozním vlastnostem se mohou vrátit Windows. Mají stejnou výdrž baterie a velice podobné chování - chlazení. Byť plně pasivně to zatím nejde.
Macbook 16/256 1300 dolarů, Surface Laptop 7 16/256 1000 dolarů, pro studenty/učitele v obou případech o 100 dolarů levnější, Surface má tu slevu i pro military.
Značky jako Samsung, Dell, Lenovo, Acer a HP ty stroje mají naceněné na +- stejné částky jako stroje s Intel a AMD, když srovnáš konkrétní modelové řady. Akorát ASUS trošku cenově ustřelil a HP ustřelilo displeji, ty jsou tragické. Všechno to má OLEDy a pokud ne (Surface) tak to má IPSka s 600 nity jasu, HP má nesmyslných 300 nitů. Ale HPčka vždy mělo notebooky v té cenové relaci bez displeje. V posledních asi dvou letech ty displeje mají aspoň barvy a rozumnější než FHD rozlišení, i když to jsou typicky příplatkové panely. Byla ostuda prodávat Elite Booky s displejem z největšího low endu s 59% sRGB a 250-300 nity max. jasu.
24. 6. 2024, 11:06 editováno autorem komentáře
AMD po přidání NPU zachovala plochu chipu (Strix Point). Takže cena je stejná. Místo plánovaných 16 jader jich má dvanáct což je furt víc než předchůdce s 8. A cache dopadla podobně.
ARM nemá výkonu na rozdávání, takže ho to prodraží a nebo ubere citelně výkonu.
A hlavně se smaže cenový rozdíl.
S NPU to už nebude to malé levné řešení.