tragické jak AMD nechava mezery pro Intel... on jich nechava docela hodne, protoze nestiha vyrabet. A pak pase clovek po nejakem AMD s grafikou a v shopech lautr nic. Tak hleda po netu az najde treba Ryzen 5Pro 3350G, neboli 4C/8T. To je ta stastnejsi verze. Kdo nechce jak blazen hledat, jde hned po Intelu, taky dovede lecos nabidnout a hlavne SKLADEM.
Ti, kteří chtějí CPU s nízkou spotřebou, šáhnou po 10W Celeronu. Starší Athlony na 25W ještě také šly. Když pominu dnešní trend nenažraných 200W monster, tak 35W není nic úsporného. Já bych tento Athlon koupil max kvůli výkonu v multimediích, ale dekodéry už má kdejaká i3 s iGPU, které mají potřebný výkon a naopak funkční C stavy.
AMD má nejlepší odbyt v high-endu a serverech a i když krom toho má jen jeden mid-range procesor tak prodá vše co stihne vyrobit.
On se ten jejich 8c per chiplet design hodí nejvíc na použití v high-endu a serverech, protože mnoho jádrové monolity mají problém s výtěžností.
V obou těchto kategoriích je nejvyšší marže takže AMD je nadmíru spokojené.
Jestli je spokojené i s výrobou čipu pro konzole to už úplně nedokážu říct, spíš ne protože tam je nízká marže a utopí na to spoustu kapacit které by jinak šly do produktů s násobnou marží. Ale tak holt smlouvu s PlayStation a Microsoft už podepsali.
https://www.tomshardware.com/reviews/amd-ryzen-3-5300g-review/3
integrovaná grafika Ryzenu 3 5300G má 384 shaderů a takt 1700 MHz a je na úrovni GeForce GT 1030 (GDDR5), tipnu si, že tady v tom Athlonu by mohla být grafika tak o 20 % pomalejší nebo možná trošku lepší, třeba jen -15 %, pokud by to záviselo hlavně od použitých pamětí. Chtělo by to, aby to někdo zrecenzoval.
Možná na 5nm, až budou při nižší výtěžnosti zase nějaké zmetkové čiplety - které na 7nm prakticky neexistují. Takže Zen4. Vymýšlet a vyrábět 7nm čtyřjádrový čiplet se AMD nevyplatí, spokojeně a draze prodá všechny osmijádrové. I/O čiplet a pouzdro by byly stejně drahé jako u osmijádrových, úspora nákladů minimální, nejspíš by to bylo prodělečné.
Ano, to muze byt. Ale porad tam chybi ta vec, proc vyrabeli Zen2 paralelne se Zen3, misto aby treba vydali na tech kapacitach vice Zen3 modelu.
Nejake vysvetleni proc jde stale pohodove koupit treba 3800XT a 3900X a neni 5600, 5700, 5900 (vyjma OEM) i presto, ze to ma byt udajne stejny proces?
Chapu to treba u Notebooku v ramci OEM kapacit, kde to APU je mensi, ale v desktopu?