Tohle je neslýchané, takhle brutálně zlikvidovat zpětnou kompatibilitu. Doufám, že se jim to nepovede a že to skončí v propadlišti dějin jako Intel Itanium. S Itaniem tenkrát taky narazili, právě kvůli nekompatibilitě s x86. S řešením pak přišel AMD, který vytvořil x64, zpětně kompatibilní s x86, a to mu získalo pozici. Intel to pak začal poslušně vyrábět taky, jinak by neměl šanci. Historie se holt opakuje. Dnes jsme sice o 20 let dál, ale amputovat i 32bitový režim mi přijde příliš.
Argument vyšší efektivity je nesmyslný, přítomnost "starých struktur" v CPU nijak nezatěžuje, nejsou-li aktivní, a jejich složitost je marginální oproti těm současným.
Ze strany Intelu vidím jenom snahu vydělat na nové nekompatibilní platformě a získat náskok, než ji začnou dělat ostatní výrobci, pokud by se tedy ujala. Umím si živě představit, jak Microsoft vydá Windows třeba 13, která nic jiného než x86-s nebude podporovat. Plus nesmíme zapomenout na vydatnou pomoc indoktrinovaných ajťáků, „IT apoštolů“ a líných lepičů kódu, kteří do uživatelů budou vytrvale hustit, jak je důležité stále upgradovat. Oběť bude opět uživatel, který bude nucen zase kupovat nový HW a SW a solit prachy. No, je už zvyklý.