Z mojho pohladu to nie je ziadne peklo. Mam 15" macbook pro so styrmi USB-C/Thunderbolt 3 portami a vyhovuje mi to. Kupil som jednu redukciu, cez ktoru mam ethernet a tri USB 3.0 porty a cez to som vzdy pripojil vsetko starsie. Nedavno som kupil externy disk s USB C a dostal som k nemu dva kable, jeden USB-C - USB-C a druhy je USB-C - USB 3.0. A este mam jednu redukciu Thunderbolt 3 - Display Port na pripojenie externeho displaya. Buduci rok chcem kupit 4K display s Thunderbolt 3 portom, ktory uz bude aj nabijat mbp a potom mi bude stacit jeden kabel na vsetko.
Notebook z nabíječky na mobil přes USB-C nabíjet lze, jen se bude nabíjet jen výkonem té nabíječky (ta logicky nemá 60 W jako zdroj přiložený k notebooku), takže pomaleji.
Prakticky se to dá využít tak, že např. když si večer vezmu notebook do postele (tzn. vezmu ho ze stolu a odpojím ho od monitoru, přes který se normálně – opět pres USB-C – nabíjí), chvíli na něm pracuji, pak už se mi nechce vstávat z postele, tak ho připojím přes USB-C do 5 V @ 2 A (10 W) adaptéru a ráno mám zpět 100 % a můžu do světa s plně nabitým notebookem. :)
Jen taková drobnost... TB3 umí s novějším řadičem i DP 1.4 - ne jen 1.2, jak je uvedeno v článku.
https://www.cnews.cz/nove-radice-thunderboltu-3-umi-displayport-1-4-periferie-se-daji-pripojit-k-usb/
Lukáši, perfektní článek a mluví mi z duše ????.
Zmatek v možnostech USB-C v různých zařízeních je ještě násoben různými kabely :-(. BFU se v tom nemá šanci vyznat. Kdyby se alespoň zavedly nějaké standardizované popisy/pikrogramy s možnostmi, které by byly na zařízení (a ve specifikacích) uváděny, aby člověk hned věděl, na čem je.
Jako vždy mě pobavila Apple ovečka Březina (nebo Mára?, už teď nevím, je to už delší doba). V jednom videu obhajoval USB-C v implementaci Apple. Říkal, že si myslel, že tato roztříštěnost možností konektorů a kabelů a konektorů bude problém, ale nakonec že není (byl tam problém s připojením monitoru přes USB-C včetně napájení), protože když připojí zařízení kabelem, který k tomu byl přímo dodán, tak vlastně žádný problém není a vše funguje. OK, jen tím trochu popřel smysl univerzálního USB-C, protože to už rovnou mohl výrobce použít proprietární konektory :-)
PS: Na druhou stranu musím uznat, že 3x USB-C včetně TB, je u posledních Apple super věc a měli by to dělat všichni.
Zachrana bude, pokud intel realne uvolni TB3 a budeme mit vsude TB porty. Ty volitelne funkce USB jsou nestesti, realne nam na noteboocich mizi porty, protoze vsechno prece muzeme prupojit pres USBC, ale nikdo nemysli na to, ze kdyz chci pripojit mys, monitor, externi disk tak uz nemam port treba pro flashdisk sluchatka a napajeni, coz driv nebyl problem. Notebook mel HDMI, DC jack, 2x 3.5" jack, eSATA, a min. 3x USBA. Dneska mame co 4x USBC? Nastesti nekteri vyrobci s USBC nesili a davaji ho k ostatnim portum navic.
Zmatek v tom má tak možná akorát autor článku. Pasivní USB-C je prostě jen konektor, představte si to jako sběrnici. Jaké "elektrické" nebo "logické" vyšší vrstvy po tom budou chodit, nemusí nikoho v kontextu článku zajímat. Pokud si koupí KVALITNÍ a PLNÝ USB-C (třeba ten autorem zmíněný s podporou Thunderboltu), bude mu fungovat vše - samozřejmě v závislosti na tom, co podporuje to které zařízení. To ale už není věc konektoru - zda zařízení podporuje HDMI nebo DisplayPort.
Pokud si někdo kupuje levné s....y které nesplňují plnou specifikaci USB Type C (nebo mají dokonce jen některé ''dráty") a pak se diví že mu něco nefunguje, tak si za to může sám. Ještě se mi nestalo, aby po kvalitním, certifikovaném USB Type C kabelu nechodila nějaká specifikace (HDMI-DisplayPort-Thunderbolt=etc...). Jenže kvalitní kabel nestojí stovku, že ano...
Prosím o dovysvětlení od někoho erudovaného. Zeptám se schválně jednoduše a jako kdybych nevěděl vůbec nic. Konkrétní příklad: Samsung A3 2017, originální nabíječka, na kabelu USB-C je znak, dle kterého se jedná o rozhraní 2.0. Jak se bude chovat při zapojení kabelu Thunderbolt 3 (popř. 3.0, 3.1...)? 1) Bude se přístroj rychleji nabíjet nebo zůstane rychlost nabíjení stejná jako u originálního kabelu? 2) Bude probíhat rychleji přenos dat do vhodného PC apod. nebo to limituje přístroj (A3) samotný? 3) Můžu si použitím některého z uvedených kabelů poškodit přístroj (A3)? 4) A případně zda je rizikový nákup třeba levných čínských aj. neznačkových kabelů z hlediska poškození přístroje? Velmi děkuji za případné stručné a věřím i obohacující odpovědi. Zdraví JV
Já jsem ale pořád rád, že tady USB-C je, protože je to prostě lepší konektor než ten starší. Jen je smutné to, že se snaží být univerzální náhradou i za HDMI, napájecí kolíky apod., což bych ještě možná chápal, kdyby ale výrobci neměli tak neuvěřitelný bordel ve značení.
To snad není problém standardu USB, ale použitého komunikačního řadiče na straně flasky a jejích schopností (vnitřní rychlosti (R/W). Obvody USB2.0 z trhu mizí a USB3.0 zlevňují. Z marketingového hlediska se USB3 flashka prodává lépe a Jsou i modely se silně asymetrickou rychlostí 80/10 MB/s, které by USB 2.0 brzdilo. Naštěstí je dnes díky Internetu dobrá šance si o kontrétním modelu flasky dopředu něco zjistit a "zajícům v pytli" se vyhnout (tedy pokud výrobce nezmění vnitřní řešení k horšímu při zachování označení výrobku).
Můžeš, ale pokud nechceš do roka měnit baterku, tak bych to nedělal moc často (ideálně vůbec). Kámoš má taky Galaxy (model nevím přesně) a jednou si u mě potřeboval nabít mobil, já měl po ruce jen zdroj k MacBooku (61 W). Po půl hodině měl sice nabito, ale ten zdroj se zahříval stejně, jako když z něj nabíjím notebook, což tomu akumulátoru určitě dobře nedělá.
Ono to vôbec nemusí byť pravda, že ak dáš 60w adaptér na nabíjanie tak tých 60w sa aj využije. Mám overené že môj S4 mini má nabíjací obvod čo pustí max 1A, či je mobil aktívny alebo aj vypnutý a myslím že každý dnešný mobil má nabíjací obvod s prúdovým obmedzením, či už 1A alebo 2-3A podľa toho aký supercharging výrobca použil.
Jsem rád, že v tom máte jasno a nenecháte se napálit radami zmatkářů, jako jsem já.
Na druhou stranu, USB IF nenabízí žádný veřejný seznam certifikovaných produktů, kde by se dala dostupnost funkcí zkontrolovat. A certifikacemi procházejí i kabely USB-C, které jsou prostě určené jen pro přenosy USB 2.0. Podpora Power Delivery je volitelná. A problém popisovaný v článku je ten, že výrobci/obchody prostě ani pořádně nepopisují, co ty jejich produkty umí. Nic jako kabel s plnou podporou USB-C není.
a to je prave ten problém - kdyz si BFU domu donese externi grafiku k notebooku na kterem je USB-C konektor, tak nema vubec jistotu (a pred nakupem notebooku prakticky ani moc kde zjistit) , ze to ten notebook bude zvladat
a ikdyz uz bude treba stastlivec, co ma macbook, kde teda jistotu ma a pripoji to kabelem co dostal od applu, tak uvidi leda tak cerne obrazovky, protoze dodavany kabel je pro napajeni a neumi TB3
No ale to je ten problem, nahradi vsechno za USB-C a beznej lajk to propoji a nebude tusit, ze to z nejakeho duvodu nemuze fungovat, driv kdyz byl kazdy konektor jiny, tak vedel, ze kdyz to tam jde dat, tak je to propojitelne. USB-C prinasi akorat zmatek.
V cem je USB-C lepsi nez microUSB3.1? Ze je o neco uzsi?
Ale v zasade mi USB-C taky nevadi, jen mel prijit o 5 let driv a nemelo by se tim propojovat tam, kde to vubec neni potreba. Dejme tomu za HDMi se neco plati, ale mame tu DisplayPort. Proc teda na prenos videosignalu dalsi konektor. Je to nesmysl.
Stejne tak na prenos audia chci Jack, na nejake USB-C jim z vysoka kaslu.
"Nic jako kabel s plnou podporou USB-C není"
Však jsem také napsal že je potřeba mít certifikovamý USB-C kabel, a tím myslím certifikovaný na mé potřeby. Tzn, budu-li potřebovat USB 2.0, postačí mi tato certifikace, budu-li potřebovat Thunderbolt, logicky budu potřebovat USB-C kabel s touto certifikací. Pasivní USB kabel jsou jen dva konektory a dráty, nic víc. Pokud jsou dráty patřičné kvality, opletení, stínění atd atd vyhovující dané certifikaci, pak nemůže nastat problém.
Podůle mě se z toho dělá zbytečně raketová věda. Je to zkrátka jako se vším jiným. Potřebujete anténu na TV příjem - jsou to jen drátu na konstrukci. Musíte ale vědět na jaké pásmo a na jaký signál. Stejné je to i tady. Když si kupujete zařízení, snad víte, jestli Váš telefon/notebook podporuje HDMI/DisplayPort přes USB. Také snad víte, zda to podporuje např váš monitor/TV. To, že někomu je to buřt a nezajímá ho co kupuje a pak se diví, je jen problém mezi klávesnicí a židlí. Jako např. lidé, kteří si koupí TV bez sluchátkového výstupu a pak se diví, že jej nemají, když jejich stará TC to přeci měla. Když si koupím TV a mobil/počítač s patřičným IF a USB-C kabel, který je na certifikován na Thunderbolt a PD, nemůžu mít s ničím problém. Prostě PLNĚ OBSAZENÝ, KVALITNÍ USB Type C kabel musí fungovat se vším, co se k USB-C dá připojit.
S obecným tvrzením, že lze slabší nabíječku použít i pro napájení notebooku bych si dovolil být opatrný.
Záleží jak se výrobce vypořádal s napájecími obvody. Sám mám zkušenost s počítačem který vyžaduje USB-C nabíječku s podporou 12V. Pokus s nabíječkou 5V/2A a nabíjením přes noc ve vypnutém stavu dostupnou kapacitu nijak nezvýšil.
USB-C Power Delivery profily navíc komplikují situaci i tím, že stejně výkonné nabíječky mohou podporovat jen vybraná napětí. Viz např. HP, které má dva "srovnatelné" 45W modely USB-C nabíječek, ovšem jednu s podporou 5/12/15 V a druhou pro 5/9/10/12/15/20 V
Takovou informaci ovšem v žádném obchodě uvedenou nenajdete.
Specifikace zde: http://www8.hp.com/h20195/V2/GetPDF.aspx/c04337549
USB-C je fakticky o něco větší než microUSB. Tou zásadní výhodou je oboustrannost a vyšší odolnost konektoru. Pořád si ale dokážu představit, že se bude více kazit, protože v té samici je uvnitř stejně jako u microUSB takový ten jazýček s piny a ten nebude problém nešetrným chováním ulomit. Proto mám raději Lightning od Applu, který je menší a jednodušší. Samice je jen díra, samec jen kolik. Prostě placatý jack.
Jenže ty kabely nebo konektory na mobilech, počítačích apod. někdy ani nejsou pořádně označené, takže zákazník neví, co to všechno zvládne. A ty pasivní kabely opravdu nejsou jen konektory a drátky spojující jeden pin s druhým. Ta schémata jsou o dost složitější, googlete. :)
Je pravda, že se u USB-C využívá jen fyzická vrstva. To co přes dráty půjde se musí přepínat a řídí to nějaký MC (to je ten důvod proč je USB-C tak komplikované oproti TB, TB je v podstatě jen PCIe) Ale kabely jen pasivní nejsou. Podle zapojeného kabelu pozná kontroler na základní desce jak se má přepnout.
Nějaký odkaz? Pokud se bavíme o konektorech např. USB-C to Audio Jack 3.5mm tak ano, v kabelu budou nějaké resistory apod. Ale pasivní USB-C to USB-C jsou jen konektory a dráty, nic víc. Vše ostatní si domluví kontrolery na straně připojených zařízení, USB-C kabel je jen "sériová linka" jak dostat signály z jednoho kontroleru (např. z notebook) do druhého kontroleru (např. TV)
To může platit u jednoúčelových kabelů např. USB-C to Audio (3.5 mm jack), tam je vnitřní zapojení kabelu podřízeno jednomu konkrétnímu využití. Nebo si myslíte, že pokud máte kabel prodávaný jako Thunderbolt, tak přes něj proleze jen DisplayPort a HDMI už ne? Kabel je jen kabel, sériová linka, která spojí kontroler "zdroje signálu" s kontrolerem "příjemce signálu". Proto přes "správný" (kvalitní, plně osazený a splňující svým provedením certifikaci) USB-C kabel bude fungovat na připojení USB-C to USB-C čekoholiv, co lze po USB-C připojit.
Ještě teda doplním, když už jsem se do téhle diskuze zapojil - základní mód USB-C, podle specifikace, je USB 2.0. To musí umět všechny zařízení. Pokud se zařízení/kabel/redukce nijak neidentifikuje nastaví se USB 2.0, 5V, 1A. Tzn. i přímý USB-C to USB-C kabel se musí nějak identfikovat aby uměl vyšší přenosy než USB 2.0
Je to opravdu hodně komplikované a to nejenom pro uživatele, ale také pro vývojáře. Je to daň za tu univerzálnost.
Ano, pokud použijete kabel USB-C -> TB, potom kabel přenese jen PCIe. Pokud to deska umožňuje. Zapojíte kabel a kabel "řekne": já jsem kabel USB-C a na druhé straně mám konektor TB a kontroler sepne switch a připojí PCIe linky. Je to proto, že pokud na druhé straně je místo USB-C kontroleru, TB kontroler (to vyplíva z přítomnosti TB konektrou na kabelu), tak tyto dva kontrolery si spolu nedokáží přímo popovídat.
To stejné platí pro DP, HDMI a ostatní redukce. Např. monitor, který má jen DP a HDMI, tak si nemůže povídat s USB-C kontrolerem na základní desce, nemá jak. Ale i přesto jde tento monitor se správným kabelem pripojit přes USB-C - DP/HDMI.
Prblém je v tom, že těch zařízeni a redukcí je spousta. A některá ta zařízeni na druhé straně vůbec kontroler mít nemusí a kolikrát i z principu nemají a nemhou, proto musí ten kabel "říct" co je za kabel. Pokud to teda není USB-C - USB-C. Aspon tak si to představuju.
No nevím, používám jej skoro denně již čtyři roky a stále drží perfektně. Konektor bude hodně odolný, měnší víru mám v kabely. Apple přibaluje jen takové tkaničky, které se možná častými ohyby časem zničí. Ty mé jsou ale pořád v pohodě od prvního dne. Dost rozdíl oproti jejich původním kabelům s širokým dokovacím konektorem, které jsem musel měnit snad každý rok.
To Razor... Ano, v tomto případě máte pravdu, ale to se bavíme už o "specifických" kabelech pro jeden konkrétní typ použití. Když se podíváte na začátek diskuze, píši že USB-C to USB-C kabel jsou jen konktory a dráty, vše si domluví kontrolery mezi sebou.
Pokud mám kabel USB-C to DisplayPort, je lofické, že po takovém kabelu nebudu chtít HDMI. Pokud mám ale univerzální kvalitní USB-C to USB-C kabel, je mi fuk, co za sinály po něm budou chodit, fungovat musí vše, co lze na obou stranách přes USB-C připojit apodporuje daný standard.