Křemíková loterie. Do prodeje se prý dostala šestijádra Ryzen mající omylem osm jader

6. 10. 2017

Sdílet

 Autor: Daniel Caudill

Zdá se, že AMD se povedla jedna „nemilá“ chyba. Zdá se totiž, že se někde ve výrobě nebo expedici poněkud popletla CPU, do krabic se dostalo něco jiného, než se mělo dostat, a tyto pomíchané procesory se už rozlétly do distribuce. Pro uživatele je ale incident podle doposud známých informací docela výhodný.

Na internetu se totiž objevily zprávy od uživatelů (původní zdroje jsou v Koreji), kteří koupili šestijádrové modely Ryzenu (zdá se, že jde jak o Ryzeny 1600, tak Ryzeny 1600X), ale po instalaci zjistili, že jejich CPU má ve skutečnosti osm jader. Ta se hlásí jak třeba v CPU-Z, tak v správci úloh Windows a údajně normálně fungují. Zdá se, že výrobní linka AMD je při třídění křemíku zapomněla na některých čipech určených do Ryzenů 5 správně „deaktivovat“.

Tato zakuklená osmijádra nejsou zřejmě jen špatně označené Ryzeny 7, jelikož údajně mají takty, které odpovídají danému šestijádrovému CPU, z kterého povstaly – pokud šlo o Ryzen 1600X, měly by tedy frekvence sedět na model 1800X, ale osmijádrové Ryzeny 5 1600 by prý stále měly mít takt 3,2 GHz v základu a 3,6 GHz při turbu, který AMD u žádného zatím dostupného Ryzenu 7 nepoužívá. Opačný jev, kdy by se našlo CPU s méně jádry, než by mělo mít, zatím hlášen není. V takovém případě byste ale asi neměli mít problém CPU vyreklamovat.

bitcoin školení listopad 24

Procesor Ryzen a čip Zeppelin, kterým je tvořen (Foto: Fritzchens Fritz) Procesor Ryzen a čip Zeppelin, kterým je tvořen (Foto: Fritzchens Fritz)

Tato šťastná CPU mají údajně označení „Made in Malaysia“ (které sděluje místo zapouzdření) a byly vyrobeny v 36. pracovním týdnu, což by na rozvaděči tepla zřejmě mělo značit číslo 1736. Když se k takovému šestijádru náhodou dostanete, je to docela výhra, neboť máte dvě jádra navíc zadarmo. Fungovat by měla zcela bez zásahů – na rozdíl od odemykání Phenomů není třeba nic podnikat. Je samozřejmě otázka, zda jsou všechny čipy nacházející se v těchto Ryzenech „5“ úplně v pořádku, jelikož někdy by teoreticky mohla dvojice navíc obsahovat kaz – ne vždy, kvůli poptávce se „ořezávají“ i zdravé čipy nebo kusy u kterých jen nevyhovuje spotřeba. Podobně jako u přetaktování tak asi bude na místě si dobře otestovat stabilitu. Otázka ale samozřejmě je, zda se vůbec várka měla šanci více rozlétnout po světě a dostat se i mimo Asii a potažmo k nám. Velké naděje bych si v tomto asi nedělal.

Záměr?

Tato chyba při výrobě by teoreticky ani nemusela být lapsem. Dokážu si představit, že by takový nápad mohl dostat někdo v marketingovém oddělení a do oběhu by tato CPU mohla být zamíchána naschvál. Jak totiž můžete vidět, o tomto možná docela izolovaném incidentu se na internetu začalo psát a není třeba být příliš chamtivý, aby se vám líbila představa zaplatit za celkem levné šestijádro, ale dostat CPU, které se prodává už v podstatně méně přívětivém pásmu nižšího highendu. Šance, že budete mít takové štěstí, je určitě hodně malá, ale atraktivita výrobků a rozhodování člověka něco koupit se řídí všelijakými často i nevědomými procesy. Podobné impulzy mohou proto někoho k Ryzenům přilákat. Udělat příležitostně při balení CPU podobnou botu by nejspíš nestálo moc peněz, ale přitom dobýt nějaký ten cenný „mindshare“.