Který prohlížeč vysaje akumulátor v notebooku nejrychleji?

16. 4. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Měřit výkon prohlížeče je v podstatě pasé, všechny jsou tak rychlé, že přetahování o zlatou medaili postrádá význam. Prohlížeč na druhém místě zvládne stejný úkon třeba jen o několik desítek milisekund později, čili skutečně nejde o nic zásadního. Se zrychleným zpracováním JavaScriptu se obvykle chlubil Google, v posledních měsících ale podobné věci při příležitosti vydání nového Chromu nezmiňuje. Velké rozdíly momentálně můžeme spatřit u hardwarové akcelerace. Ta do jisté míry promlouvá také do dalšího zajímavého testu, který má určitou hodnotu, byť spíše orientační.

Když se vás ale někdo zeptá, který prohlížeč vysaje baterii v notebooku nejrychleji, jistě vás na málo obvyklou otázku bude zajímat odpověď. Výsledky a tvrzení člověk musí brát s rezervou, protože hodně záleží na tom, jakým způsobem prohlížíte a co za stránky navštěvujete. Do toho pak promlouvá hardwarová akcelerace, protože když musí všechny vykreslit procesor, spotřebuje se více vzácné elektřiny. Grafická karta některé úkony provede rychleji a ještě k tomu při nižší spotřebě ve srovnání s procesorem. V nedávném testu se prozkoušely všechny hlavní prohlížeče: Internet Explorer 9, Internet Explorer 10 beta (ten ve Windows 8 Consumer Preview), Google Chrome 18, Mozilla Firefox 11 a Opera 11.62. Všechny byly přirozeně bez doplňků.

 

Jako zkušební stroj posloužil HP Pavillion dv7 2185dx s procesorem Intel Core2 Quad Q9000 tikajícím na 2,0 GHz, 6 GB operační paměti a s grafickou kartou ATI Mobility Radeon HD 4650. Až na IE10, který aktuálně není dostupný jinde než ve Windows 8, všechny zkoušky proběhly v čisté instalaci Windows 7, ovšem s nainstalovanými aktualizacemi, kde bylo zvoleno schéma Úsporný režim. Autor pouze logicky zrušil samovolné vypínání pevného disku. Posléze nechal v prohlížeči pokaždé několikrát běžet benchmark Peacekeeper, konkrétně jeho část zaměřenou právě na dobu běhu na baterii.

Výsledky testu; Zdroj: 7tutorials

Výsledky si můžete prohlédnout sami, Internet Explorer všechny ostatní prohlížeče drtí. Nejlépe si vede rozpracovaná desátá řada, v těsném závěsu má ovšem aktuální devítku. Špatně si nevedla ani Opera, horší to bylo s Firefoxem. Na celé čáře nicméně prohrál Google Chrome. S tím byste na uvedeném stroji brouzdali po webu 85 minut, zatímco s IE10 byste dosáhli 108 minut. A to už je docela rozdíl, že?

bitcoin školení listopad 24

Autor dále uvádí, že se Chrome ukázal jako nejproblémovější. Například odmítal test dokončit, často padal. Ačkoli na notebook nikdo nesahal, obrazovka se sama od sebe několikrát aktivovala, což uspíšilo vybití akumulátoru. U žádného jiného prohlížeče se nicméně tento podivný jev nevyskytl. Pokud jde o podobu výsledků, nejkonstantněji se jeví IE10. Firefox v tomto ohledu dopadl nejhůř, protože jednotlivá měření se od sebe značně lišila. Rozdíl mezi nejhorším a nejlepším výsledkem byl 21 minut. Pokud vám jde o výdrž, IE se jeví jako nejlepší volba, obecně rovněž podává konstantní výsledky.

Zdroj: 7tutorials via Neowin