Počet útoků na mobilní uživatele loni celosvětově dosáhl na 46 milionů. Výrazně ale narostl počet trojanů maskujících se za reálné aplikace. Vznikají také mobilní trojany specializované pro krádeže herních identit. Nejběžnějším způsobem, jak propašovat malware na Google Play, je napodobení legitimní aplikace s přidáním malého kousku kódu.
Bankovní trojan Fakecalls dokáže přerušit hovor, kdykoli se uživatelé pokusí kontaktovat banku, a podstrčí jim zvukové nahrávky s připravenými odpověďmi operátora. Uživatele to oklame, myslí si, že mluví se skutečným zaměstnancem banky, nebo se standardním automatickým odpovídačem.
Bankovní trojan Sova dokáže ukrást uživatelům soubory cookies, a získat tak přístup k osobním účtům v aplikacích mobilního bankovnictví, aniž by nutně musel znát přihlašovací údaje a hesla.
V roce 2021 se kyberzločinci snažili získat také přihlašovací údaje k mobilním hrám – ty se pak často prodávají na darknetu, nebo slouží ke krádežím (in-app) herního zboží uživatelů. První mobilní trojan typu Gamethief ukradl přihlašovací údaje z mobilní verze hry PlayerUnknown's Battlegrounds (PUBG).
Zdroj: Kaspersky