Na volný trh byl na podzim uvolněn jen Xeon Phi 5110P, disponující 60 aktivními jádry na frekvenci 1053 MHz. Již tehdy se vědělo také o modelech SE10P a SE10X, ty jsou však zřejmě vyhrazeny jen úzkému klubu vytipovaných zákazníků (dostanete se k nim zřejmě jen tehdy, pokud stavíte poměrně významný superpočítač). Používá je sice například TACC Stampede, Intel je ale ani neuvádí na svých stránkách. Vedle toho byla již tehdy avizována existence levnější alternativy uvedených karet – tou měla být řada Xeon Phi 3100.
A právě tyto modely Intel uvede někdy kolem poloviny tohoto roku. Nepůjde ovšem jen o tuto řadu, dohromady se má objevit rovnou pětice nových karet. Vedle dvojice Xeon Phi 3120P a 3120A by se měly ještě objevit modely 5120D, 7120P a 7120X. Datum jejich příchodu není přesně známé, uniknuvší dokumenty ale hovoří buď o květnu (máji) tohoto roku, nebo o květnu až červenci (júli).
Údajné parametry karet řady 3120 jsme již probírali při uvedení. Měly by se lišit jen chlazením (A je zřejmě má aktivní, verze P pasivní) a jejich TDP má být 300 W. Paměť GDDR5 s taktem 5 GHz, bude mít propustnost 240 GB/s (šířka sběrnice má být 384 bitů). Samotný čip má mít aktivních 57 jader a frekvenci 1,1 GHz, což by mu mělo velmi těsně dát teoretický výkon 1 TFLOPS. Každopádně by na této řadě měla být pozitivní zejména (relativně) menší cena, která má být údajně nižší než 2000 USD.
Co se týče ostatních modelů, tam již tak chytří nejsme. U modelu 5120D zřejmě půjde o obdobu již vydané karty 5110P, jen výše taktovanou. Co ale znamená písmeno D, vám bohužel nepovím. Obě karty s číslem 7120 zřejmě budou patřit do ještě vyššího cenového segmentu, než model 5110P, a zřejmě budou mít také více aktivních jader, tedy buď 61, nebo 62. Soudě podle písmen na konci označení půjde opět o stejný harware, jen s různým chlazením. Verze P bude mít serverový pasivní chladič (vyžadující průvan skrze skříň), zatímco verze X bude holá karta, určená odběratelům montujícím vlastní (například vodní) chladící systém.
Doplněno (28. 3. 2013):
Písmeno D v názvu znamená dle dokoumentů Intelu dense form factor. To znamená, že tato karta asi bude zmenšená, mohla by být jednoslotová. První číslice modelového označení naopak sděluje kategorii produktu: trojka je pro nejlevnější karty, sedmička pro ty nejvýkonnější a pětka pak patří těm, které jsou zaměřeny na optimální poměr výkonu a spotřeby.
Rozdělení na verzi X a P existovalo totiž ve stejném smyslu již u zmíněných exkluzivních podpultovek SE10P a SE10X. Je proto možné, že Xeon Phi 7120P a 7120X jsou jen oficiální obchodní jména těchto speciálních modelů, či alespoň od nich odvozených karet. Po několika měsících výroby by totiž teď už Intel mohl mít dostatek těch nejkvalitnějších čipů, aby mohl koprocesory s lepší konfigurací pustit i na volný trh, zatímco dříve si je schovával pro smetánku.
Intel prý nemá v úmyslu vydávat nové Xeony Phi každý rok. Minimálně vývoj nových generací těchto čipů se bude zřejmě odvíjet v delších cyklech, než je tomu u CPU (ty Intel obměňuje rok co rok). Nicméně koprocesorů založených na stejném čipu může Intel postupně vydávat vždy vícero. Velký počet jader ostatně stejně jako u GPU svádí k prodeji částečně deaktivovaných verzí.
Zdroj: X-bit labs