Ellison začal s podnikáním v druhé polovině 70. let, stejně jako Microsoft nebo Apple. Nezaměřoval se však na osobní počítače, ale se svou společností Oracle pronikl do sféry enterprise. Vyvíjela relační databáze a těsně spolupracovala s IBM. Podepisovala kontrakty se CIA i americkou armádou, nakonec i se soukromými podniky. Dnes už Oracle nedělá jen do databází, ale také jiných softwarů (ERP, CRM…) a také hardwaru (vlastní servery, procesory Sparc).
Larry Ellison odstupuje z pozice CEO Oraclu (foto: Wikipedia)
Na burze je Oracle od roku 1986, za tu dobu jeho ceny vyrostla více než šestinásobně. Dnes se s jeho akciemi obchoduje okolo hodnoty 40 dolarů za kus, hlavní boom byl ale v době dotcomu. Mezi roky 1999 a 2000 se akcie Oraclu cenily na více než 100 dolarů.
Larry Ellison byl blízký kamarád Steva Jobse. Oba pojilo hodně sebevědomé vystupování a ani jeden z nich se nebál pomlouvat konkurenci. Ellisonovi ležely v krku IBM nebo HP, v poslední době pak Google, o kterém tvrdí, že je zlo.
Co možná nevíte, Larry Ellison je se 153 miliony dolarů ročně nejlépe placeným ředitelem (minimálně v Americe). Jeho základní plat činí pouze jeden dolar, ale na živobytí mu vydělávají firemní bonusy a dividendy, sám totiž vlastní čtvrtinu akcií Oraclu. Má náročné koníčky, jachtaří, léta, ale část peněz také věnuje charitě.
Kdo místo něj bude řídit celou korporaci? Nástupce není jeden, ale hned dva. Na pozici CEO nastoupí Mark Hurd, který dříve šéfoval HP, a Safra Catz, která v Oraclu pracuje posledních 15 let. Deset let je finanční ředitelkou a tato funkce ji zůstane. Catz i Hurd jsou navíc oba prezidenti společnosti.
Zdroj: Oracle