Lenovo ThinkPad T400s: tenčí a lehčí

4. 8. 2009

Sdílet

 Autor: Redakce

Lenovo T400s na první pohled

ThinkPad T400s je špičkovým modelem Lenova, který patří s cenou téměř 45 tisíc korun k nejdražším notebookům vůbec. Oproti standardní čtyřstovce je o něco tenčí (21 mm), má SSD disk a hlavně ubral přes půl kilogramu na hmotnosti. Váží dokonce méně než většina třináctipalcových notebooků, méně než 1,8 kg. Právě nízká hmotnost a rychlý disk je hlavní výhodou tohoto modelu; jinak jde o celkem standardní "Téčko", které jsme měli k dispozici v únoru tohoto roku.

Pár kompromisů

Kvůli snížení hmotnosti a tloušťky notebooku byly učiněny určité kompromisy. Baterie, která je běžně na zadní straně notebooku, je umístěna na přední straně a má zcela odlišný tvar. Zatímco u běžných modelů je možné použít baterii s vyšší kapacitou, která trochu vyčuhuje z notebooku, tady to možné není. Můžete ale využít možnosti vyjmout optickou mechaniku a dát druhou baterii do Ultrabay slotu, což prodlouží výdrž o dvě až tři hodiny, záleží na zatížení. V místě baterie notebook trochu povrzává, což je dáno třením plastů o sebe; jinak je zpracování vynikající a nikde neuslyšíte jediný pazvuk.

Se změnou umístění baterie souvisí také zcela odlišné rozmístění konektorů. Zatímco u běžné čtyřstovky jsou konektory rozmístěny po levé a pravé straně, zde je vlevo pouze slot na paměťové karty, jeden port USB a výstup na sluchátka; vše ostatní je vzadu: dva porty USB (jeden kombinovaný s eSATA), výstupy na monitor VGA a Display Port, ethernet a napájecí zdířka. Vpravo je tak jen slot optické mechaniky, vypalovačky DVD-RW. Tato změna mne moc nepotěšila, musel jsem si zvyknout zapojovat myš do zadního konektoru, což znamenalo vstát od stolu a sklopit displej.

Poznámka: Při výběru notebooku si musíte zvolit, zda chcete slot na karty PC Express 34, nebo zda chcete mít slot na paměťové karty. Obě možnosti nejsou možné.

Odlišné je také rozvržení tlačítek na klávesnici. Větší je Enter, tlačítko Delete a Escape, odlišné provedení mají také tlačítka pro změnu hlasitosti reproduktorů, Insert se přesunul do levého funkčního bloku. Klávesy také mají mezi sebou menší mezery, údajně proto, aby mezi ně nezapadávaly drobky z jídla. Jiný je také rám displeje - z levé i z pravé strany je stejně široký, takže displej už není posunut k pravé straně. Rovněž informační diody si našly nové místo na levé straně pod displejem a hlavně jich výrazně ubylo; zmizely například diody indikující zapnutý Caps Lock nebo nabíjení (dioda nabíjení a režimu spánku je už pouze na vnější straně víka). Nový je také konektor dokovací stanice, který poslední změnu prodělal s řadou 60.

Hardwarová výbava

Rychlé odezvy

Jinak jde o naprosto standardní ThinkPad se všemi jeho výhodami - perfektní klávesnicí, na které je radost psát. Je tichá, má ideální zdvih a udělat při psaní překlep je takřka nemožné. K ovládání perfektně poslouží trackpoint, kdo přechází z jiné značky, oblíbí se dostatečně velký touchpad. Notebook pohání velmi svižné vnitřnosti, procesor Intel Core2 Duo s 6MB pamětí cache a frekvencí 2,4 GHz postačí na jakkoliv náročnou operaci. Rychlý SSD disk Samsung o velikosti 128 GB umožňuje skutečně svižný start systému a snižuje úroveň hluku na minimum. Ačkoliv má notebook jen 32bitovou Vistu, nabízí 4GB RAM; zkrátka pro maximální výkon bylo uděláno téměř vše.

Jedinou slabinou je pouze integrovaná grafika Intel X4500, která je vhodná jen pro kancelářskou práci (top model s pevným diskem má grafiku ATI Radeon 3470). Na druhou stranu zvyšuje výdrž notebooku a snižuje jeho zahřívání - baterie s kapacitou 44 Wh by s dedikovanou grafiku příliš dlouho nevydržela. Notebook je celkově velmi tichý a vlažný, není problém jej udržet několik hodin na kolenou. Větráček při běžné práci zapíná jen zřídka a i tehdy je slyšet pouze ambientní svist, který takřka nevnímáte. Jen při plném zatížení se ozve o něco urputněji.

Vhodnost pro práci, zhodnocení

Vynikající na práci

Displej má pro čtvrnáctipalcový displej ideální rozlišení, 1 440 × 900 bodů - levnější modely mají jen 1 280 × 800 bodů, což je pro rozumné používání počítače docela málo, zejména když pracujete s delšími dokumenty. Displej je matný a jeho maximální jas (podsvícení je typu LED) je na dostatečné úrovni, aby bylo možné pracovat v jasné kanceláři - přesto bych ocenil ještě tak jeden až dva stupně navíc. Naopak nejnižší jas je už tak tmavý, že jej nevyužijete ani za totální tmy. Pozorovací úhly nejsou nijak excelentní a pokládám je spíše za slabší průměr. Nepochválím ani bílou, která, jak je u ThinkPadů zvykem, utíká do lehce žlutého odstínu.

Výdrž notebooku je i přes baterii s poněkud nízkou kapacitou docela dobrá. Při přehrávání filmů sice nevydržel ani dvě a půl hodiny, při běžné práci s Wi-Fi, internetem a kancelářskými programy se však výdrž dostala na téměř čtyři hodiny. To bohatě postačí na cestu vlakem z Brna do Prahy nebo na půl pracovní doby strávené mimo elektrickou zásuvku. V extrémně úsporném režimu bez Wi-Fi a jakékoliv náročné operace se spotřeba snižuje až na 7-8 W a výdrž na téměř pět hodin. Celkově je notebook skvělý kus hardwaru a osobně bych si přál jej mít na stole.

[pagebreak title=Kompletní fotogalerie]

[pagebreak title=Kompletní parametry a výsledky testů]

 

Plusy

+ tenké rozměry
+ kvalitní klávesnice
+ displej s vyšším rozlišením
+ disk SSD

Minusy

- několik kompromisů
- trochu povrzává baterie

bitcoin školení listopad 24

Lenovo ThinkPad X400s

Cena

cca 44 000 Kč

Zapůjčil

Lenovo ČR, www.lenovo.cz

Specifikace

Procesor

Intel Core2 Duo SP9400 2,4 GHz

Operační paměť (vestavěná)

4 GB

Operační paměť (rozšiřitelná do)

4 GB

Pevný disk (velikost)

128 GB , SSD

Pevný disk (rychlost)

-

Pevný disk (typ připojení)

SATA II

Optická mechanika (typ)

DVD±RW

Optická mechanika (rychlost)

???

Velikost displeje (palců)

14,1"wide

Rozlišení displeje

1 440 × 900

Grafická karta

integrovaná Intel X4500HD

Grafická paměť

od 32 MB

Wi-Fi

ano, 802.11n

Bluetooth

ano, 2.0

Mobilní komunikace

ne

Operační systém

Windows Vista Business

Porty (s výjimkou USB)

Ethernet, VGA, DisplayPort, audio, eSATA

Počet USB portů

3

Slot pro karty

ano

Rozměry

337 × 241 × 21,1 mm

Hmotnost

1,8 kg

 

Výsledky testů

3DMark01 (body)

6 792

3DMark03 (body)

2 986

3DMark05 (body)

1 661

3DMark06 (body)

1 089

PCMark05 (body)

7 014 (5 978; 5 133; 2 104; 23 796)

DevilMayCry 4 demo

15,62/13,00/16,82/14,54 fps

HDTune (MB/s; ms)

120 MB/s; 0,2 ms

CrystalDiskMark (MB/s)

184/152 MB/s

SuperPI (čas)

33 s (1 M)

Cinebench R10 (body)

CPU 2 622/4 966; Open GL 1145

Devil May Cry 4

17/14/19/16 fps

Sandra 2009 index

n/a

Sandra 2009 (procesor)

19,12 GOPS

Sandra 2009 (multimédia)

n/a

Sandra 2009 (paměť)

5,48 GB/s

Vista Index (body)

3,8 (5,3; 5,9; 4,2; 3,8; 5,9)

Výdrž web* (čas)

3:49 h

Výdrž kancelář** (čas)

4:57 h

Výdrž multimédia*** (čas)

2:18 h