Lenovo ThinkPad T431s: ultrabook s dockem (recenze)

19. 8. 2013

Sdílet

 Autor: Redakce

Menší, lehčí, tenčí

V tuto chvíli řada notebooků ThinkPad T má celkem čtyři zástupce – T430, T430s, T530 a T431s. Esko v názvu značí model slim, bez eska se jedná o klasické „tlusté“ pracovní stanice, plně vybavené, s velkou baterií, bez kompromisů. Od modelu T400 nabízí Lenovo mimo ně také ztenčené S modely, které mají tenčí profil, váží o nějakých 400 gramů méně a jsou tedy mobilnější. To je vykoupeno méně porty a hlavně menší baterií, která vydrží zpravidla tři hodiny práce.


 

Poznámka: Nová řada T400, T410, T420 atd. přichází vždy s novou generací procesorů Intel. A protože se platforma Haswell letos trochu zpozdila, zpozdí se i uvedení modelů T440 a T540.

parametry
cena 48 388 Kč
zapůjčil Lenovo www.lenovo.cz
operační systém Windows 7 Pro 64b (Windows 8 Pro 64b)
příslušenství nabíječka, DVD s Windows 8
rozměry / hmotnost 331 × 226 × 20,6 mm 1,63 kg
hardwarová výbava 
displej 14", 1600 × 900 px TN, nedotykový, matný
procesor Intel Core i7-3687U@2,6 GHz 2(4) jádra, Ivy Bridge
operační paměť 8 GB DDR3  
pevný disk 256 GB SSD Intel 520 SSDSC2BW240A3L
grafický čip Intel HD 4000
baterie 47 Wh 3 články
rozhraní 
klávesnice podsvícená, bez numerického bloku touchpad, trackpoint
USB / čtečka karet 2× USB 3.0 čtečka SD
výstupy na monitor miniDisplayPort, VGA / fungují současně
sítě Wi-Fi 802.11bgn (2,4 i 5 GHz), Bluetooth 4.0 LAN 1 Gb/s
další webkamera, dokovací port, čtečka otisku prstu, jack na sluchátka

Ke klasickému modelu T430s (jak T430, tak T430s jsme na Cnews testovali), se přidal model T431s. Ten je ještě tenčí než T430s a přináší několik novinek, s nimiž se v řadě T budeme potkávat i nadále. T431s na rozdíl od T430s má procesor s nízkým TDP (a tedy i nižším výkonem), což ale nemáte v běžném provozu šanci poznat a v případě potřeby většího výkonu je tu celkem agresivní turbo. Přestože by mělo jít o úspornější procesory, oproti T430s se rozdíl ve výdrži v praxi nijak neprojevil.


 

T431s je ještě tenčí a lehčí než T430s, a to díky tenčímu provedení, zmenšení základny na úroveň X1 Carbon a hlavně odstranění všech výměnných komponent – není tu prostor pro druhou baterii, notebook přišel o mechaniku, základní baterie je vestavěná. Je to zkrátka klasický ultrabook se vším všudy, hodně věcí, co dělaly ThinkPad T ThinkPadem T, tu zkrátka nenajdete. Už v řadě T430 přišly notebooky o lampičku, nyní je tu pouze podsvícení klávesnice. Stejně jako T430 má i tento model novou chickletovou klávesnici s novým rozložením. Zkrátka Téčka se nám mění pod rukama…


 

Výrazným rozdílem oproti T430s je již zmíněné zmenšení základny, notebook svou velikostí připomíná spíše třináctku. Díky zmenšení rozměrů je také menší rámeček okolo displeje, který má model T430s (a všechny před ním) zbytečně velký. Celkově je T431s někde na půli cesty mezi T430s a Carbonem. Nejde o nástupce T430s, ale o jakési rozšíření modelů řady T430 – T440 bude odlišný model, který přijde s platformou Haswell.


 

Poznámka: Model T440s by měl mít zachovánu možnost používat dvě baterie, z nichž jedna je vyměnitelná, vyšší modely dostanou displej IPS a dotykové ovládání.

Oproti současným ultrabookům, které jsou na trhu, není T431s nijak zvlášť lehký, váží 1,6 kg – takový Carbon má 1,35 kg. Pokud ale srovnáte s T430s, který je o 200 gramů těžší, přijde vám ten rozdíl podstatně větší než kolik by odpovídalo tomu rozdílu na papíře. Na druhou stranu, pokud z T430s (nebo T420s) vyjmete mechaniku, dostáváte se na 1,7 kg a to už není tak citelné. A vzhledem k tomu, že T431s mechaniku nemá, možná by bylo fér srovnávat hmotnosti notebooků v tomto stavu.

 

Každopádně T431s je o pět milimetrů tenčí, což s celkově zmenšenými rozměry vyvolává dojem velmi kompaktního notebooku, který je radost přenášet. Bez problému se vejde do pouzder nebo tašek pro třináctky a jeho lehký (málo přes 300 g) a malý adaptér se vejde skutečně kamkoliv. Tělo notebooku je velmi pevné, spodní vana je kovová s příjemným černým povrchem, rámy jsou vyztužené, plasty mají příměsi uhlíkových a skelných vláken, zkrátka konstrukce na jedničku. Když srovnám se svou T420s, je to rozdíl nebe a dudy. Jediné, co vadí, jsou relativně ostré hrany v místě, kde si opíráte dlaně; T420s a T430s zde má příjemné obliny.

Zmenšením rozměrů přišel model T431s také o reproduktory po straně klávesnice, což byl tahoun na prach a smetí – do jemné mřížky se zachytávala nejrůznější drobotina bez možnosti pořádného vyčištění. Reproduktory mají nově výstup na zadní straně mezi klouby displeje a při otevřeném víku jsou schovány ve škvíře mezi tělem a víkem, takže nehrozí jejich zastínění, ani když notebook hodíte do peřin. A mimochodem hrají velmi hlasitě, i když o nějaké kvalitě zvuku se hovořit rozhodně nedá.

Skvělé rozlišení, slabší provedení

Displej notebooku zůstal stejný, jako jsme již viděli mnohokrát – rozlišení 1 600 × 900 bodů, TN provedení sice se slušným jasem, ale slabým kontrastem, horším podáním barev a špatnými pozorovacími úhly. Nová generace T440s ale slibuje IPS, minimálně ve vyšších výbavách s dotykovým displejem. Velmi dobrý je maximální jas, takže práce na denním světle není problém. A jak jsem už zmínil, má displej tenký rámeček oproti starším modelům, takže se nikde zbytečně neplýtvá místem.


 

Poznámka: Řada ultrabooků v této cenové kategorii má nejen IPS s vyšším rozlišením, ale také dotykové provedení, které rozšiřuje možnosti počítače.

Ke klávesnici nemá smysl psát, najdete ji na T430/T430s i X1 Carbon, je velmi dobrá, má jasný a nízký stisk, je přesná a ve všech ohledech kromě rozmístění tlačítek a počtu tlačítek lepší než na starších modelech T420s konče. Stejně jako na Helixu jsou na řádku funkčních kláves jako hlavní funkce, nikoliv tlačítka F1 až F12; ty si zapnete jako defaultní pomocí Fn Lock. Insert naštěstí nesdílí pozici s End, takže tyto klávesy můžete používat v obou režimech.

Trackpoint? Touchpad? Trackpad!

Oproti Carbonu nebo T430s dostal T431s zcela nový touchpad – stejný jako u Helixu. Už zde nejsou samostatná tlačítka pro trackpoint, vše je nahrazeno touchpadem, či spíše trackpadem. Můžete jej stisknout po celé ploše a stiskne se celý trackpad, ať na něj zmáčknete kdekoliv. Podle toho, kde se prst nachází, se pak vyhodnotí stisk. Buď se simulují tlačítka trackpointu, nebo pravé tlačítko touchpadu.

Pod trackpadem se nachází čtyři mechanismy pro stisk, které byly převzaty z klávesnice. Stisk je poněkud hlubší a hlučnější, na což si budete muset zvyknout – je to velký rozdíl oproti běžným clickpadům. Také při pouhém poklepání na trackpad, aniž byste jej stiskli, se ozve jemný parazitní zvuk, který na mne, alespoň zpočátku, působil poněkud rušivě. Když si ale zvyknete, budete trackpad používat rádi a efektivně. Dokonce jej považuji za nejlepší touchpad, jaký jsem používal.

To ale neplatí, pokud jste příznivci trackpointu. Už v recenzi Helixu jsem psal, že zrušení samostatných tlačítek je začátek konce trackpointu. Samostatná tlačítka měla jednak jasné hmatové rozlišení jednotlivých tlačítek, jednak tlačítka byla velmi tichá a jednak nebyl problém mačkat palcem pravé tlačítko. To je nyní o něco dále a palec je tak nutno trochu zalomit. A často se vám stejně stane, že stisknete prostřední vroubkovanou část. A aby toho nebylo málo, levé „tlačítko“ občas nereaguje na stisk, zejména u levého okraje.

Vše je přitom jenom softwarová záležitost – stisk má trackpad jenom jeden a ovladač pak podle pozice prstu a toho, zda máte druhý prst na trackpointu, vyhodnotí, co se stane. V ovladači by pak stačilo nadefinovat si plochy pro stisk tlačítek trackpointu uživatelsky, dle libosti. Nyní lze pouze zvětšit oblast levého a pravého tlačítka směrem dolů, ale jinak nic. Zkrátka jsem u ThinkPadu T431s používal raději touchpad než trackpoint. A to je pro mne velký problém. Proto věřím, že Lenovo přinese novou revizi trackpadu, který bude umět měnit pozice „tlačítek“ v horní části a bude méně hlučný.

Poznámka: ThinkPad T431s je vybaven systémem Windows 7 Pro (sláva) s možností doinstalovat W8 Pro z média (bez mechaniky to ale půjde trochu ztuha). Toto s povděkem kvituji, protože W8 na počítači bez dotykového displeje považuji za naprostou zbytečnost.

Tři konfigurace k dispozici

Notebook se nabízí ve třech provedeních v cenách od jedenatřiceti do osmačtyřiceti tisíc. Základní model má běžný disk s kapacitou 500 GB a 24GB SSD pro hluboký spánek a rychlé probuzení (sem se provádí systémová hibernace). Tento model je vybaven jen 4 GB RAM a procesorem Core i5 3337U, základní frekvence je 1,8 GHz a maximum turba 2,7 GHz. Už tento základní model výkonově pokryje většinu pracovních činností, a pokud může mít někde rezervy, tak to bude při kompresi videa a zpracování grafiky.

Silnější, střední model za čtyřicet tisíc, má Core i5 s frekvencí 1,9 GHz a turbem 2,9 GHz, což je jen slabé zlepšení, to vše je ale doplněno 180GB diskem SSD a tedy výrazně svižnější odezvou systému. Na druhou stranu 180 GB se může zdát málo, zvlášť pokud chcete mít svá data na notebooku a nevyužíváte služeb cloudu nebo firemních síťových disků. A konečně nejsilnější, testovaný model, za který zaplatíte už 48 tisíc, je vybaven procesorem Core i7 s frekvencí 2,1 GHz a turbem 3,3 GHz. Zde už výkonu není co vytknout, turbo běžně běží stabilně na 3 GHz.


 

Tento model už má 8 GB RAM a díky režimu dual channel také o něco rychlejší grafiku – standardem je u všech provedení Intel HD 4000 (Ivy Bridge). Také SSD dostalo vyšší kapacitu a nabízí 240 GB – vždy se jedná o SSD od Intelu. Tento notebook už stojí hodně vysokých 48 tisíc, což je sice méně než srovnatelně vybavený X1 Carbon (54 tisíc), ale je to více než nejlepší T430s a také většina podobně vybavených ultrabooků na trhu.

Je tu dock – s redukcí

Oproti konkurenci má však T431s jednu velkou výhodu: dokování. Prakticky žádný ultrabook toto neumí (HP, chystá se Acer), dokonce ani X1 Carbon nemá dokovací konektor. A tento konektor je kompatibilní se současnými dokinami, takže bez problému zadokujete i ve tři roky staré dokovací stanici. V takové si sice neužijete USB 3.0, ty však zůstanou přístupné na těle notebooku.


 

Oproti T430 a T430s se ale změnila základna a tím i umístění konektoru, takže nefungují zarážky; na dokovací konektor musíte zdířku na spodku notebooku natrefit, což není právě pohodlné. Výrobce sice dodává redukci, která nastaví zarážku do správné podoby, je však jenom jedna. Sám dokuji doma i v práci a přenášení západky není zrovna ideální. Na jednom místě se tak do docku budete strefovat hůře.

Nové notebooky Lenova (Carbon, T431s) mají i jiný konektor nabíječky, takže s tou u staré dokovací stanice nepochodíte. Na druhou stranu se nabíječka s dokinou dodává standardně, takže u dokiny budete používat starou nabíječku a novou si budete brát na cesty. Osobně však na novém konektoru nevidím žádnou výhodu, možná se jen lépe vejde do tenkých těl ultrabooků. Uživatelům to ale přidělá o jednu starost navíc.

Výbava konektorů je podobná jako na T430s nebo T420s, jen nejsou umístěny vzadu kvůli zajížděcímu displej, ale na bocích – a tedy stejně jako u standardních Téček, které mají vzadu baterii. Na každé straně je jeden USB 3.0 s nabíjením ve vypnutém stavu, vlevo pak ethernet, nabíjecí zdířka, VGA, sluchátka a slot na paměřové karty. Vpravo pak už najdete jen miniDP. Přiznám se že, toto místění portů považuji za méně vhodné, pokud nemáte dock, budou vám kabely čouhat po obou stranách. U T430s je vše krásně vzadu a vlevo je pouze USB, kam zasunete flash disk, a zdířka na karty – tedy to, co potřebujete mít po ruce.

Výkon a výdrž

Základním problémem T431s je přítomnost pouze baterie s relativně nízkou kapacitou. Základní kapacita jest toliko 48 Wh, tedy skoro stejně jako u T430s (44 Wh). Nicméně tam je možné dát do slotu místo mechaniky baterii druhou s kapacitou 33 Wh, takže dohromady máte přes 70 Wh a výdrž se tak prodlouží o více než polovinu.

Čtyři až pět hodin

Kdyby měla T431s v sobě již platformu Haswell, bylo by vše v pořádku. Ivy Bridge je ale energeticky náročnější, při běžné práci si notebook s polovičním jasem bere 9 až 10 W, takže se můžete připravit zhruba na čtyři a půl hodiny práce. Při náročném brouzdání po internetu je jen tři a půl hodiny a při přehrávání videa pak čtyři a půl hodiny. V idle dokáže notebook brát jen 7 až 8 W, takže při nic nedělání ustojí i více než pět hodin.

komplexní testy napájení z akumulátoru napájení ze sítě
PCMark 8 (home) 2872 bodů 3277 bodů
PCMark 8 (creative) 2292 bodů 2597 bodů
PCMark 7 4379 bodů 4507 bodů
testy systémového disku   napájení ze sítě
PCMark 8 (storage) 4 893 bodů
CDM (sekvenční čtení/zápis) 466/278 MB/s
CDM (4K čtení/zápis) 17/35 MB/s
AS SSD Benchmark (skóre) 706 bodů
Skutečná kapacita systémového / datového disku 197 GB / –
HDTune Benchmark
testy procesoru napájení z akumulátoru napájení ze sítě
Cinebench R11.5 (xCPU) 3,11 bodů 3,12 bodů
Cinebench R11.5 (1CPU) 1,35 bodů 1,35 bodů
testy grafiky napájení z akumulátoru napájení ze sítě
3DMark (Cloud Gate) 4048 bodů 4291 bodů
3DMark 11 (Performance) 661 bodů 690 bodů
3DMark (Fire Strike) 537 bodů 574 bodů
testy výdrže testy spotřeby napájení z akumulátoru napájení ze sítě (při 100% baterii)
Powermark (Balanced) Spotřeba v klidu 3:25 h 8 W
Powermark (Productivity) Spotřeba v max. zátěži 5:32 h 29 W
displej   
displej – maximální jas  / kontrast při 110 cd/m2 270 cd/m2 340:1
max. počet displejů 3 interní, miniDisplayPort, VGA

Velmi příjemné je ale dobíjení. Za hodinu se nabije už 80 procent baterie a celá baterie se nabije za hodinu a půl. To je výrazný rozdíl oproti T420s, kde se základní baterie nabíjí i dvě a půl hodiny (a notebook více než tři hodiny nevydrží). Samozřejmě jen za předpokladu, že notebook moc nevytěžujete, v maximální zátěži stoupá spotřeba na 33 W a pak nabíječka dodává proud baterii jen velmi pomalu. Carbon nebo T430s nabíjí ještě rychleji, ale musíte mít k dispozici 90W nabíječku. Pak zvládnou 80 % za půl hodiny.

 

Velký pokrok udělalo oproti starším modelům chlazení. Jednak je výdech na pravé straně a ne klasicky na levé, jednak je větrák téměř neslyšný a často je dokonce vypnut. Teprve v zátěži je notebook hlučnější, ale zdaleka ne tolik jako „plnohodnotné“ modely T420s nebo T430s. Tím ale rozhodně nechci naznačit, že by tyto modely byly hlučné, naopak – ve srovnání s konkurencí jsou i v Prime 95 příkladně zvukově ohleduplné. Rozdíl je také ve vnitřních teplotách, úsporný procesor nedovolí procesoru vystoupat nad 80 stupňů, což se u T430s stávalo běžně.

Závěr: dobrý stroj s menšími omezeními

Vzhledem k tomu, že ThinkPady používám s přestávkami už nějakých dvanáct let, mohu sledovat vývoj této řady hezkou řádku let. Od modelu R31, který byl mým druhým nebo třetím notebookem, přes X31, T42, R60 a T420s – každý jsem měl zhruba dva roky. Za tu dobu udělaly notebooky obrovský skok kupředu; například R31 stál ve své době nějakých 35 tisíc a oproti dnešním modelům to byla velká těžká cihlička s nízkým rozlišením displeje.


 

Zatímco do modelové řady Tx20 se měnily spíše jen drobnosti dané změnou formátu obrazovky (4:3, 16:10 a nakonec 16:9), řada Tx30 vyměnila kompletně klávesnici, model X1 Carbon přidal nový clickpad a T431s trackpad bez samostatných tlačítek trackpointu. Zmizel také zámek displeje, zmenšil se rámeček, notebook přišel o mechaniku…

Za poslední rok se řada ThinkPad zkrátka změnila tak radikálně, že to mohlo některé fanoušky této řady odradit. Ještě donedávna byly ThinkPady jistota, vylepšení se dělala spíše jen v rámci mírného pokroku a taková, aby to nikoho „nepobouřilo“. Lenovo se však rozhodlo, že nestačí mít jen ty „staré“ a loajální zákazníky, kteří vždy vymění svou stranou generaci za novou, ale je třeba bojovat také o zákazníky nové. Velký panelový průzkum, který byl proveden v loňském roce v řadě zemí, ukázal směr, kterým se půjde dál.


 
 

Osobně nelituji nové klávesnice, nevadí mi absence zámků displeje (spíše naopak), kvituji menší rámeček okolo displeje a snížení hmotnosti. T431s je velmi dobrý a kvalitní notebook, který bude vyhovovat většině. Nicméně staromilci (jako já) se budou dlouho sžívat s trackpadem a budou se ptát, proč tu není slot na druhou baterii. Ano, pro takové tu má Lenovo T430/T430s, nicméně kdo by si chtěl užít klasického ThinkPadu T s dockem a současně mít lehký ultrabook, ten má prostě smůlu.

Poznámka: Řada T440 už také bude mít trackpad, takže pokud jste příznivci klasického trackpointu, kupujte současnou generaci, dokud ještě je…

bitcoin školení listopad 24

Celkově je T431s povedený stroj, nemá žádnou zásadní vadu, naopak, pozitiva převažují. A pokud dojde k upgradu na Haswell, mohlo by to přinést výrazně vyšší výdrž při stejné hmotnost a použité baterii. I bez něj ale mohu T431s s klidem doporučit.

 

Plusy / mínusy
Nízká hmotnost, tenké provedení Tlačítka trackpointu
Malý rámeček okolo displeje Nutnost používat dokovací redukci
Málo se zahřívá, úsporný provoz Pozorovací úhly displeje
Displej s HD+ rozlišením  
Dokovací konektor  
Malá nabíječka, rychlé dobíjení  
Hodnocení 90 %