Lenovo ThinkPad Tablet: Android pro práci (recenze)

2. 12. 2011

Sdílet

 Autor: Redakce

Úvod, zpracování a parametry

Nový tablet od Lenova, nazvaný nepříliš originálně Lenovo ThinkPad Tablet, se už na první pohled odlišuje od většiny tabletů, které lákají na moderní, zakulacený vzhled, dotykové ovládání včetně tlačítek a multimediální funkce. Od toho má výrobce jiné modely, třeba Lenovo K1 či chystaný superlevný A1. TP Tablet se vzhledem i filozofií designu řadí k ostatním ThinkPadům, což z něj činí v podstatě čistokrevné pracovní zařízení, které neuchvacuje designem (nebo se o to aspoň prvoplánově nesnaží), ale láká spíš na propracovaný dodávaný software a klade důraz na použitelnost.

Otázkou je, zda má vůbec smysl vyrábět něco jako pracovní tablet. Od Lenova je to nepochybně originální krok a tak trochu skok do neznáma, což je rozhodně chvályhodné - někdo to vyzkoušet musí. Tak trochu se ale obávám, že to tentokrát nedopadne úplně dobře. Především velké firmy často bývají v otázkách nákupu hardwaru velmi konzervativní a nic podobného s Androidem zatím snad nikdo nezkoušel. V Lenovu si toto nejspíš uvědomují a proto od začátku nabízí sadu docela zajímavého příslušenství jako dokovací stanici a pouzdro s externí klávesnicí. Každopádně zde však nejsme od toho, abychom vytvářeli odhady prodejů a použitelnosti, takže se pojďme podívat, co je toto zařízení zač.

Balení

Nic podobného s Androidem ještě téměř nikdo nezkoušel

Tablet vám přijde zabalený v opravdu bytelné kartonové krabici, aretovaný pomocí papírových výlisků. Spolu s ním se v krabici nalézá praktická nabíječka s výměnitelnou koncovkou pro různé typy zásuvek, záruční list a manuál. V tomto případě si výrobce na nic nehraje, žádné přehnané designové prvky, lesklý potisk a podobné zbytečnosti. Cílová skupina je patrná na první pohled.

Zpracování

Opět se projevuje příslušnost k rodině ThinkPad. Tablet je zpracovaný z tmavě šedých matných plastů s jemným povrchem (Lenovo tomu říká "soft touch"). Působí kvalitně, nikde nevrže ani neskřípe. Tělo je perfektně slícované, po celé délce jsem neobjevil jedinou škvíru.

U povrchu projevuje jedna nepříjemnost: jeho nízká odolnost. Po předchozím uživateli jsem na zádech tabletu objevil nepěkný hluboký vryp. Původně jsem myslel, že k němu muselo dojít při zvláště nešetrném zacházení, po nějaké době se ale projevila velmi nepříjemná vlastnost jemného povrchu: k poškrábání stačí v podstatě jakýkoliv kovový předmět, klidně i USB konektor. Zařízení v byznysové třídě by si rozhodně zasloužilo lepší povrch.

Designově tablet docela zapadá do rodiny "klasických" ThinkPadů Přední stranu chrání odolné sklo Gorilla Glass Tělo je pokryté povrchem příjemným na dotek, který však není příliš odolný

O přední stranu se výrobce, co se tvrdosti týče, postaral velmi dobře. Tvrzené sklo Gorilla Glass známe z mnoha jiných mobilních zařízení a na nedostatek odolnosti si v jeho případě těžko může někdo stěžovat.

Tablet má mezi desetipalcovými tablety poměrně standardní rozměry - jediné co vybočuje z řady je poněkud vyšší tloušťka (14 mm), což není zrovna málo. Na druhou stranu se ale tablet stále dá bez problémů pohodlně uchopit. Horší je to s hmotností, protože 750 g už je docela hodně a při delším držení bez možnosti opřít si ruku se vám docela slušně pronese.

Boční pohled Boční pohled Boční pohled Boční pohled

Parametry
Cena s DPH 12 000 - 17 000 Kč (CZC.cz)
Názor 85 %
Zapůjčil Lenovo
Lenovo ThinkPad Tablet
Čipset Nvidia Tegra 2 (ARM Cortex A9, 2× 1 GHz)
Operační paměť 1 GB DDR2
Displej 10,1", 1 280 × 800 px., IPS
Vnitřní kapacita 16 - 64 GB (dle konfigurace)
Paměťové karty SD/MMC/SDHC
Bezdrátová konektivita Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0, volitelně 3G modul
Konektory miniHDMI, USB 2.0 (host), microUSB, 3,5mm audio, dock
Fotoaparát přední 2 MPx., zadní 5 MPx.
Senzory akcelerometr, gyroskop, senzor okolního světla, GPS
Akumulátor 3 250 mAh
Rozměry 260,4 × 181,7 × 14 mm
Hmotnost 750 g

Ovládání, konektivita a příslušenství

Ovládání

Poněkud netradičně se výrobce rozhodl pro osazení hardwarových tlačítek; většina tabletů používá dotykové plochy. Zprvu jsem tlačítka shledal jako naprosto zbytečná, nicméně po chvíli si mě získala. Na přední straně pod displejem tedy najdete zámek automatického otáčení displeje, prohlížeč, tlačítko zpět a home (návrat na domovskou obrazovku). Tlačítko pro vyhledávání bohužel chybí. Kromě toho na těle tabletu naleznete ještě klasické ovládací prvky - hlavní vypínač a kolébkové tlačítko pro ovládání hlasitosti.

 

Podobně jako nedávno recenzovaný Asus EEE Pad Slider jde i ThinkPad vlastní cestou, ovšem úplně jiným způsobem. Pro pohodlné ovládání, umožňující nezapatlat displej v první minutě, byl zvolen stylus citlivý na rozdílný tlak s postranním tlačítkem. Pokud si ještě vzpomínáte, jaké to bylo neustále hledat popřípadě dokupovat stylusy, tak nezoufejte: v Lenovu mysleli i na tohle. Kombinace stylusu velikosti tužky s možností uschování do těla tabletu a připevnitelné šňůrky ztracení takřka vylučuje. Reakce stylusu jsou skvělé, nemá problém s rychlými tahy. Za celou dobu, co jsem tablet používal, jsem nezaznamenal žádnou chybu ve snímání pohybu. Postranní tlačítko, využijete jen ve speciálních aplikacích, kterých je velmi málo. Tady by mohli v Lenovu zapracovat.

Stylus lze zasunout do těla přístroje Stylus je tlustý asi jako propiska a dobře se drží Napájení stylusu zajišťuje jedna mikrotužková (AAA) baterie

Nezapomeňme také na předinstalovanou aplikaci MyScript Notes Mobile, sloužící k psaní poznámek s využitím stylusu a jejich případné převedení na klasický text s využitím OCR. Aplikace je skvěle odladěná. Při psaní mi anglický text převáděla skvěle jak z psacího, tak z tiskacího písma. U češtiny měla trochu problémy s diakritikou, ale věřím že po nějaké době, kdy si člověk navykne na správné umístění a tvar znamének, by ani čeština neměla být problémem. Jako jediný nedostatek vidím, že při vytažení stylusu a aktivaci aplikace se nevypne dotyková vrstva pro ovládání prsty. Je sice pravda, že položenou dlaň dokáže aplikace relativně dobře ignorovat, ale i přes to se mi pod položenou rukou tvořily čárky různých velikostí. Pokud však někomu nevadí psát s nepoloženou rukou, nechť tyto stížnosti ignoruje.

Konektivita

Pro bezdrátové datové přenosy zařízení disponuje klasickou kombinací Bluetooth 3.0 a Wi-Fi 802.11 b/g/n. Za příplatek je dostupný i 3G modul, kterým disponoval i námi testovaný kus. U žádného ze tří způsobů bezdrátového připojení jsme nenarazili na jakékoliv potíže, zmíněný 3G modul nás ale i příjemně překvapil svou nadprůměrnou citlivostí. Navíc k němu nepotřebujete microSIM kartu, funguje se standardním rozměrem, takže nůžky protentokrát můžete nechat na pokoji.

Za posuvnou krytkou se schovává velký konektor USB 2.0 Detail konektoru; vedle je vidět integrovaný reproduktor Pod touto krytkou se nachází čtečka SD karet a u verze s 3G modulem slot na SIM kartu

Datová rozhraní tabletu jsou poměrně neobvyklá, v tomto případě bezesporu v pozitivním smyslu. Jedním z nejpříjemnějších překvapení je čtečka SD karet (ano, velkých SD, žádné microSD), díky které není problém do tabletu rychle přenést třeba fotky z fotoaparátu či levně rozšířit jeho kapacitu, pokud vám přestane stačit zabudovaných 16, 32 či 64 GB podle vaší konfigurace (SD karty jsou výrazně levnější než microSD srovnatelné kapacity a rychlosti). Čtečka nemá problémy ani kartami rychlejšího formátu SDHC, o podpoře SDXC bohužel informace nemáme (a neměli jsme žádnou k dispozici na vyzkoušení).

ThinkPad Tablet jde vlastní cestou, nesnaží se jen napodobovat

I další rozhraní jsou zajímavá. Na spodní straně zařízení najdeme miniHDMI (typ C) pro připojení třeba k televizi, plnohodnotný konektor USB 2.0 v konfiguraci Host (takže je možné k němu připojit třeba USB flashdisk, myš či klávesnici - nebo třeba i Amazon Kindle, jak jsme sami vyzkoušeli), staré známé microUSB a dokovací konektor. Dokovací stanici je třeba zakoupit zvlášť (jmenuje se poněkud neoriginálně Lenovo ThinkPad Tablet Dock); stojí asi 2000 Kč s daní a najdete na ní USB 2.0, microUSB 2.0, dva audio jacky a samozřejmě je možné tablet s její pomocí nabíjet. Zařízení je v docku umístěno vertikálně (portrét).

Další alternativu pro zadávání textu tvoří klávesnice. Softwarová klávesnice tabletu neskrývá žádné záludnosti a podobně jako na jiných tabletech s velkou úhlopříčkou displeje se na ní píše dobře. Pokud vám to však nevyhovuje, můžete díky již zmíněnému konektoru USB host připojit asi jakoukoliv externí USB klávesnici. To ale také není ideální řešení, protože tím dost výrazně utrpí mobilita - za necelých 2 500 korun s DPH Lenovo nabízí speciální pouzdro přesně pro ThinkPad Tablet s integrovanou klávesnicí a trackpointem. Do pouzdra vložíte tablet, který se ke klávesnici připojí přes klasický USB konektor, a normálně píšete. Hmotnost zařízení tak sice naroste (pouzdro by mělo vážit asi 650 g, což opravdu není málo), stejně jako tloušťka, a v klávesnici se bohužel neskrývá externí akumulátor, což by bylo dost možná ještě lepší; jinak se ale díky tomuto pouzdru z ThinkPad Tabletu stane něco docela podobného Transformeru od Asusu. Klávesnici jsme bohužel k vyzkoušení nesehnali, ale podle fotografií to vypadá docela dobře.

Displej, repro, výkon a software

Multimédia

Desetipalcový displej s dnes již standardním rozlišením 1280 × 800 nemohu než pochválit. Parametrově je displej stejný jako třeba u Transformeru či Slideru od Asusu, oba dva používají IPS matrici, díky níž mají velmi dobré barevné podání a především skvělé pozorovací úhly. ThinkPad Tablet má navíc dost silné podsvícení, díky kterému nejsou i přes lesklou úpravu displeje patrné žádné větší problémy s odlesky, čitelnost na přímém světle je relativně dobrá. Vysoké rozlišení znamená, že pokud displej nezkoumáte opravdu důkladně, rastru si vůbec nevšimnete.

5MPx. fotoaparát na zadní straně Obal má dobrý přístup ke konektorům Výřez na fotoaparát

Zvukový výstup naopak hodnotím jako podprůměrný, integrovaný reproduktor má špatný zvukový projev a navíc je umístěn poněkud nešikovně na zadní straně a na takovém místě, že si jej budete nevědomky téměř neustále zakrývat rukou. Výstup na sluchátka u testovaného modelu trpěl šuměním. Při použití levných sluchátek je zanedbatelné, při použití kvalitnějších (Sennheiser CX 300 II) už velmi rušivé; to ale může být pouze závada konkrétního kusu, ne vlastnost.

Výkon

V tabletu je klasický dvoujádrový procesor ARM Cortex A9 s frekvencí 1 GHz, osazený v chipsetu Nvidia Tegra 2. Systém na tomto hardwaru běhá poměrně svižně, i když se rychlosti a pohodlí iOS na iPadu nevyrovná. Tablet zvládá přehrávat videa ve vysokém rozlišení (720p MKV) i HD video na Youtube; při těchto činnostech se však může čas od času objevit lehké zaškobrtnutí. Vysoké rozlišení v kombinaci s Androidem evidentně i druhé Tegře dávají docela zabrat; práce je většinou plynulá, ale o to víc zamrzí zmíněné občasné zaškobrtnutí.

Nabíječka má výměnné koncovky Detail nabíječky Štítek s informacemi o nabíječce

Čitelnost displeje na slunci je i přes lesklou úpravu nadprůměrná

Software

Na základní obrazovce se kromě jednoho widgetu neděje žádné překvapení. Vypadá přesně tak, jak ji známe z jiných Androidů ve verzi 3.1 Honeycomb. Při pohledu do nastavení to ale začíná být zajímavější.
Tablet nabízí možnost kompletního zašifrování obsahu, a to jak v paměťové kartě, tak v integrované paměti. Používá k tomu 128bitový algoritmus AES. K zašifrování stačí zadat PIN a k vašim datům už se jen tak někdo nedostane. Úvodní zašifrování trvá několik hodin, ale potom už vás nebude nijak zdržovat a nezaznamenali jsme ani žádné viditelné zpomalení systému.

ThinkPad Tablet v pouzdře Zavřené pouzdro Stylus lze bez problému vytáhnout

Kromě šifrování jsou do tabletu integrované i jiné bezpečnostní prvky. Například máte možnost tablet na dálku smazat, zablokovat, vystopovat, nebo na něm spustit alarm, a pro ještě větší bezpečnost je zde předinstalovaný bezpečnostní balík McAffee security.

Potěšující je přítomnost plné verze kancelářského balíku Docs To Go a pro firmy důležitý klient Citrix. Kompletní seznam předinstalovaných aplikací naleznete na oficiální stránce Lenova.

Objevené problémy

Během testování jsem narazil na několik problémů. Jako první se projevila závada u tlačítka zamykání automatického otáčení displeje. V průběhu testování nefungovalo spolehlivě a ke konci přestalo fungovat úplně. Doposud si nejsem jistý, jestli se jedná o problém hardwarový, nebo softwarový.

Dále se objevil problém s upravováním podsvětlení displeje dle senzoru okolního světla. Stejně jako v prvním případě ke konci testování nefungovalo vůbec.

Pár slov na závěr

Závěr

Lenovo jako jeden z mála velkých výrobců přišlo s tabletem, který jde vlastní cestou a nesnaží se jen slepě kopírovat iPad. Cílení na firemní sektor mu podle mě může pomoci, pokud nákupčí velkých firem podaří přesvědčit o využitelnosti Androidu. Tady to Lenovo nebude mít lehké - ale zanechme věštění z křišťálové koule.

bitcoin školení listopad 24

Sám o sobě je ThinkPad Tablet zajímavé zařízení s neobvyklým designem, několika dost klíčovými vlastnostmi (čtečka velkých SD karet či výborný stylus) a rozhodně si zaslouží pozornost. Nejsem si ale úplně jistý, zda je to ideální zařízení pro "běžného uživatele" - přecejen je docela těžký a především dost drahý a třeba dobře zpracované šifrování nevyužije zdaleka každý.

Plusy / mínusy
  robustní konstrukce
  USB host
  čtečka velkých SD/MMC karet
  pohodlný stylus a výborný software pro psaní
  nabídka příslušenství
  nepříliš odolný povrch těla
  vyšší hmotnost
  drobné problémy se softwarem