Potvrzeno: nové BIOSy zvedají výkon Ryzenu ve hrách. Výkon zlepšují i dual-rank paměti

16. 4. 2017

Sdílet

 Autor: Redakce
Slíbené snížení latence paměti RAM skutečně nastalo. Ve hrách mírně, ale měřitelně přidává FPS.

Při vydání měly procesory Ryzen v recenzích poněkud vyšší latence pamětí, než konkurenční Intely. Částečně mohlo jít o projev toho, že často používaný testovací software AIDA64 pro nová CPU ještě neměl podporu (výsledky se totiž zlepšily v jeho nové verzi). Ovšem AMD vyhlásilo, že latenci částečně sníží i fyzicky v hardwaru – má se o to postarat aktualizace softwarové komponenty AGESA (která slouží jako základ pro BIOSy základních desek) na verzi 1.0.0.4. AMD slibovalo, že by se latence přístupu do RAM měla snížit typicky o 6 ns. Tato aktualizace ještě není ve většině desek, nicméně některé se již s takovým beta BIOSem podařilo otestovat a zdá se, že skutečně přináší lepší výkon. Web Tech Altar takový test publikoval s pomocí desky Biostar B350 GT5, pro níž je AGESA 1.0.0.4a údajně již dostupná prostřednictvím BIOSu verze 314. Osazen v ní byl procesor AMD Ryzen 7 1800X, paměti Corsair Vengeance LPX na 3000 MHz a GeForce GTX 1080 s chladičem Windforce 3X od Gigabyte jakožto grafika. Šlo totiž o herní testy, a to v rozlišení 1920 × 1080 bodů s nastaveními Ultra. Výsledky byly zaznamenány Na německém webu Golem.de se objevil test přínosu, který platforma AM4 dokáže získat z rychlých modulů DDR4 na taktu 3200 MHz – a to s moduly G.Skill Flare X, které jsou navržené a odladěné speciálně pro Ryzen. Golem.de ale změřil ještě jednu věc: jaký mají efekt paměti typu dual-rank.

Paměti G.Skill Fortis a Flare-X určené speciálně pro procesory AMD Ryzen Paměti G.Skill Fortis a Flare-X určené speciálně pro procesory AMD Ryzen

Paměti typu dual-rank jsou logicky složeny ze dvou částí oproti jednoduchým modulům, které jsou tzv. „single-rank“. Obvykle je poznáte tak, že mají celkem šestnáct čipů – osm po obou stranách PCB (úplně pravidlo to ale není). Z toho také vyplývá, že dual-rankové jsou obvykle paměťové moduly s vyšší kapacitou, například 16GB budou tohoto typu velmi často. Za vyšší kapacitu při použití stejně velkých čipů se ovšem platí tím, že tyto moduly více zatěžují paměťový řadič, neboť jejich provoz trochu jako provoz dvou samostatných modulů místo jednoho. Od uvedení je známo, že Ryzenu dual-rank paměti úplně nesvědčí, jelikož je oficiálně podporuje jen na taktech 1866–2400 (2/4 moduly), zatímco single-rank paměti na 2133–2666 MHz. Z tohoto důvodu se tyto paměti obvykle nedoporučovaly.

Nicméně dual-rank moduly nejsou pro výkon jen negativem. Podobně jako dvoukanálový paměťový řadič, také dual-rank moduly umožňují o něco zvýšit výkon paměťového subsystému pomocí tzv. rank interleavingu. Jde o to, že paměťový řadič prokládá přístupy do obou „ranků“, z nichž je modul složen. O tom, že takto lze zvýšit výkon, se ví. Například u APU nebo i u procesorů Intel jsou tyto paměti doporučené, jelikož dokáží dodat integrované grafice větší propustnost. Například u APU Kaveri se uvádí, že dual-rank paměti na taktu 2133 MHz mají stejný výkon jako single-rank na 2400 MHz. Web Golem.de se podíval na to, zde se podobný pozitivní efekt nebude dát naměřit i na Ryzenu v herních benchmarcích.

ICTS24

Otestoval výše zmíněné moduly G-Skill na taktu 3200 MHz a časování 14-14-14-34/1T, které jsou single-rank a dále dvojici sad běžících na 2666 MHz – jeden pár modulů byl typu single-rank, druhý dual-rank. Přitom měly oba identické časování 16-16-16-36-1T. V testech, jejichž výsledky vidíte v tabulce, byl efekt rank-interleavingu možná až překvapivě vysoký. V průměru přidávají „DR“ moduly 7,7 % výkonu, počítáno dle snímkové frekvence hry. G.Skilly s podstatně lepším časováním přitom v průměru zvedly výkon „jen“ o 10,8 %. Dual-rank moduly tedy poskytly 70 % z přínosu, který nabízejí mnohem dražší 3200MHz moduly, někde se na ně dokonce i dotáhly. Dual-rank paměti by podle Golemu měly být rychlejší než 2666MHz single-rank paměti i tehdy, pokud by měly jen maximální oficiálně podporovanou frekvenci 2400 MHz.

Test single-rank (SR) a dual-rank modulů DDR4/2666 MHz na procesoru Ryzen (Zdroj: Golem.de). Dual-rank paěmti mají podobný výkon, jako single-rank paměti na vyšších frekvencích Test single-rank (SR) a dual-rank modulů DDR4/2666 MHz na procesoru Ryzen (Zdroj: Golem.de). Dual-rank paměti mají podobný výkon, jako single-rank paměti na vyšších frekvencích

Tyto výsledky tedy dual-rank moduly na Ryzenu poněkud rehabilitují – i když na definitivní verdikt asi bude lepší počkat na rozsáhlejší testy na více deskách. Tyto moduly na platformě AM4 nejsou až tak k zahození, jak to chvíli vypadalo. Pokud by se se po zlepšeních kompatibility (která AMD slibuje v budoucích BIOSech) takové moduly zprovoznily třeba i na taktu 2933 MHz, asi by v herních PC mohly být zajímavou volbou. Je to také dobrá zpráva pro ty, kdo požadují vysokou kapacitu RAM a obávali se, že s dual-rank 16GB moduly výkon příliš utrpí.