Ukázalo se, že Levandowski si před odchodem z Googlu do svého počítače nahrál 9,7 GB dat obsahující obchodní tajemství. Celkem šlo o 14 tisíc souborů. Ty se poté zřejmě pokusil uplatnit právě v Uberu, kam přešel se svou vlastní společností Otto.
Následovala žaloba Googlu proti Uberu, která byla urovnána zaplacením přibližně 245 milionů dolarů, zdržením se využívání takto získaných technologií a nucený odchod Levandovského. Uber se za něj veřejně omluvil. Důkazy o tom, že by Levandowski tato data v Uberu po odchodu z Googlu použil, se ale nenašly.
Levandowski ovšem dluží mj. Googlu asi 179 milionů dolarů, což je částka zahrnující jeho plat, úroky a právní poplatky. Uber tvrdí, že za tento dluh není odpovědný, což Google napadnul. Levandowski jej zřejmě nezaplatí, neboť požádal o osobní bankrot.
Minulý rok byl navíc za krádež obchodního tajemství Wayma obviněn přímo ministerstvem spravedlnosti. Levandowski se včera přiznal k jednomu (ze 33) obvinění. Soudce v závěrečné řeči zmínil, že Levandowski je geniální inženýr, jaké Spojené státy potřebují. Načež ho odsoudil k 18 měsícům vězení (prokurátor požadoval 27 měsíců). Tam má ale nastoupit až po odeznění emidemie koronaviru. Dále má zaplatit 756 tisíc dolarů Waymu (Googlu) a 90 tisíc pokutu.
Soudce William Alsup řekl, že za padesát let neviděl v obchodním právu větší trestný čin. V budoucnu by šlo o miliardy dolarů. Sám Levandowski přitom žádal o roční domácí vězení. Soudce ale naznačil, že kratším trestem by jen inspiroval další zaměstnance ke krádeži. Levandowski se Googlu omluvil.
zdroj: Venturebeat