"(LCD s LED podsvícením využívající kvantové tečky)"
Nejsem si úplně jistý - ale není náhodou Quantum Dots něco jako filtr? Pokud vím tak s podsvícením nemá nic společného, je to jen další vrstva zajišťující lepší barvy.
I podle toho co jsem našel na internetu https://spectrum.ieee.org/image/MzAyMjM1Mw.jpeg se jedná o filtr. Podsvícení by se to nemělo vůbec týkat.
MicroLED vypadá zajímavě, snad brzy vyřeší problémy s tím, že neumí dělat malé pixely.
U těch LED podsvícení se vžy používají nějaké filtry. Typicky se instalují modré diody, ale obraz potřebuje bílé světlo. Proto se před ně nasadí fosforové (žluté) luminofory. Pořád to ale není dokonalá bílá, takže mezi jednotlivými subpixely vznikají významné barevné odchylky. Kvantové tečky jsou jiným filtrem, to propouští modré světlo a na různě velkých krystalech jej přesně převádí na červené a zelené. Díky tomu pak subpixely mají menší odchylku, panel reálně zobrazí více barev a má i vyšší jas.
Ty MicroLEDky to ještě zjednoduší. Stejné modré diody (ale mnohem) menší budou tvořit celou mřížku, půjdou jednotlivě regulovat (jako diody v OLEDu) a jiné barvy jim dodají právě kvantové tečky.
Je to filtr, ale funguje v podsvícení. Filtruje světlo přicházející pod matrici. Jde AFAIK o to, aby mělo čistější vlnovou délku, takže pak je těmi barevnými filtry tvořícími subpixely možné realizovat širší barevný gamut, jako by se použilo RGB podsvícení. Díky filtru z kvantových teček se dá s levnějšími bílými led udělat podobný efekt.