Odpověď na názor

Odpovídáte na názor k článku Jak autor Litecoinu k milionům přišel aneb další možná manipulace v kryptosvětě. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.

  • Tento text je již více než dva měsíce starý. Chcete-li na něj reagovat v diskusi, pravděpodobně vám již nikdo neodpoví.
  • 3. 3. 2018 22:47

    Robert Rajs

    Gogo, svět kryptoměn je velmi pestrý. Každá kryptoměna (z těch lepších) se snaží přijít s nějakou inovací. Kryptoměny řeší například chytré kontrakty (v případě Etherea, EOS), rychlé platby (v tom exceluje měna EOS), distribuci software (ETH, EOS a myslím dnes i BTC), messenger (XDN a jiné), herní platformy (FUN), kombinace s burzovními systémy (myslím Golem nebo Gnosis), prostřednictvím decentralizovaných technologií na bázi blockchainu. Platební brány jsou jednoduché, až triviální. Tyto měny neznají geografické hranice. Je jedno, kde na Světě zrovna jste a můžete platit. Stačí peněženka i jen vytištěná na papíře (jako QR kód). Globální transakce jsou dnes již zvládnuté velmi dobře (EOS, ETH) a tedy fungují velice rychle, neznají víkendy, nikdo se v tom nemůže šťourat atd. Celkově je vše kolem transakcí u dobrých kryptoměn neporovnatelně rychlejší, než v případě konvenčního bankovnictví a konvenčního sdílení informací, souborů, software atd. A to v globálním měřítku. I ty bankomaty mohou být neporovnatelně jednodušší a přitom nabízet desítky platebních metod. Bavíme se tedy o skutečném potenciálu kryptoměn jako takových. Ne jen o potenciálu spekulativním. A o to jde. Ne vydělat miliony na nesmyslech, ale stát se dobrým věřitelem. Nejde o to postavit obrovskou elektrárnu vedle coinminerskýho doupěte. V tom bohužel BTC těžce naráží na lidskou nenasytnost. Obávám se, že Satoshi si i tohle uvědomoval. Proto BTC čekají buď velmi výrazné změny nebo zánik pro neefektivitu. Některé kryptoměny jsou opravdu zajímavé. Ne kvůli možnosti zbohatnutí. Spíše pro podporu dobrých věcí. Navíc pro toho, kdo ví alespoň rámcově, jak technicky kryptoměny fungují, je těžké si představit, že by nějaká měna, jež dosáhla růstu v miliardách dolarů, mohla jentak zmizet. Takhle to prostě nefunguje. Kryptoměny těchto velikostí mají masivní technologickou podporu po celém světě. Aby některá z nich zmizela, musela by být zakázána tato měna globálně v rámci všech států celé zeměkoule, Měsíce a Marsu (možná) a tento zákaz by musel být dodržen. A tedy že se miliony počítačů, udržující transakční historie měny, najednou vypnou. Pokud však zůstane alespoň někde někdo, kdo bude stále udržovat daný blockchain, máte stále své peníze. Jde jen o globální rozšíření. Stojíme na počátku. Proto se celá věc jeví spíše jako spekulativní. Důvodem je neuvědomnělost a nízká informovanost společnosti na toto téma. Přemýšlejte o tom, prosím.