LTE bude o rok později a ČTÚ na tom méně vydělá [komentář]

20. 11. 2013

Sdílet

 Autor: Redakce

Čtvrtý nebude

O výsledcích včerejší aukce už určitě víte. Žádný nový síťový operátor nepřijde, frekvence si rozdělí stávající trojka Telefónica, T-Mobile a Vodafone. Český telekomunikační úřad přitom nováčky vábil tak, až si kvůli tomu současní operátoři stěžovali u několika soudů. ČTÚ jim totiž vyhradil bloky kmitočtů, ke kterým ostatní neměli přístup. Teď si trojka může oddechnout a právníky odvolat, už nebudou potřeba.

Nováčci Sazka Telecommunications a Revolution Mobile se pravděpodobně přihazování vůbec nezúčastnili. Frekvence v pásmu 2600 MHz by jim byly k ničemu, o vyhrazený blok v pásmu 1800 MHz se vůbec nesoutěžilo a nejcennější vyhrazený blok v pásmu 800 MHz získal Vodafone. O ten mohli současní operátoři bojovat (zjednodušeně) jen v případě, že by žádný z nováčků nepřihodil.

 

Tomáš Budník z Revolution Mobilu k tomu hned včera řekl, že nakonec nezískali potřebné investice, protože se do aukce na poslední chvíli zapojil i další hráč (Sazka). Tím pro ně boj o pozici čtvrtého operátora skončil. Stále můžeme spekulovat, jestli byl Revolution Mobile pouze pojistkou PPF pro případ, že by se Kellnerovi nakonec nepodařilo získat Telefónicu. Jenže tento obchod nejspíš projde (když jej schválí regulační úřady). Sazka se k aukci ještě nevyjádřila, ale už dopředu avizovala, že se v každém případě stane příští rok virtuálním operátorem.

Menší výnosy, než se čekalo

Loni odstartovanou aukci zrušil tehdejší ředitel ČTÚ Dvořák s tím, že celkové výnosy by už byly přes 20 miliard korun. Tolik si prý úřad nepředstavoval a mohlo by to finančně ohrozit operátory v tom, že pak nebudou investovat do nové infrastruktury. V nové aukci úřad prodal frekvence jen za 8,5 miliardy, což je méně, než se čekalo, jenže se také zatím neprodaly všechny kmitočty.

Na jednu stranu operátoři méně utratí, takže mohou více vložit do výstavby nových sítí, na druhou stranu chtěl úřad společně s ministerstvem průmyslu a obchodu vydělané peníze investovat na podporu optických linek v Česku. Každý milion by přišel vhod. Když se pokladna naplní osmi miliardami, nebo dvaceti, je to sakra velký rozdíl.

Oddychli si i samotní operátoři. Aukce proběhla za týden, protože se ani moc nesoutěžilo. Jen pro představu, vyvolávací cena všech bloků v nejdůležitějším pásmu 800 MHz byla 6,56 miliardy korun, ČTÚ nakonec získá 7,28 miliardy, jen o 11 % více. V dražbě se smělo přihazovat nejméně pěti procenty, z čehož je jasné, že aukčních kol proběhlo jen několik.

Co kdo získal

Operátoři také odešli přibližně se stejnou porcí frekvencí ve všech dražených pásmech. Každý zaplatil jinou částku, což souvisí s charakterem bloků. T-Mobile má nejhorší kousek 800 MHz a nejmenší díl v pásmu 1800 MHz. Vodafone zase v 1800 MHz získal nejvíce a vysoutěžil nejcennější blok v pásmu 800 MHz.

  Pásmo 800 MHz Pásmo 1800 MHz Pásmo 2600 MHz Cena
Telefónica 2 × 10 MHz 2 × 3 MHz 2 × 20 MHz 2,802 mld. Kč
T-Mobile 2 × 10 MHz 2 × 2 MHz 2 × 20 MHz 2,614 mld. Kč
Vodafone 2 × 10 MHz 2 × 4 MHz 2 × 20 MHz 3,113 mld. Kč

Včera jsme si mimochodem mysleli, že i pásmo 1800 MHz se krájelo rovným dílem, ale Vodafone nás hned večer vyvedl z míry, když tvrdil, že odešel s největším balíkem frekvencí. V 800 a 2600 MHz dostali všichni stejně, menší rozdíly dělá pásmo 1800 MHz, kde už operátoři hodně kmitočtů drží z dřívější aukce.

Pokud se podíváte do tabulky kanálů (zdroj: gsmweb.cz), hned vám bude jasné, komu o které bloky šlo. Operátoři chtěli vyplnit stávající mezery. Jedna velká díra, vyhrazený blok 2 × 15,8 MHz (kanály 698 až 775) půjde do nějaké příští aukce. Nováčkovi budou k ničemu, takže si jen nejspíš nějak spravedlivě rozdělí Telefónica, T-Mobile a Vodafone. Nabízí se i možný refarming, aby operátoři měli všechny frekvence u sebe a bloky nebyly tak divoce fragmentované jako v pásmu 900 MHz.

LTE bude o rok později, než mohlo

Druhá aukce nepřinesla, co Český telekomunikační úřad nejspíš očekával. Menší výnos než loni, nevznikla nová konkurence a LTE se kvůli „zbytečné“ aukci navíc rozšíří až příští rok, i když to mohlo být už letos. Takhle to vyznívá vůči ČTÚ až příliš negativně, ale jeho chování za poslední rok donutilo operátory ke krokům, které předtím byly nemyslitelné.

Na jaře vypukly hned dvě revoluce. Operátoři přinesli nové neomezené tarify za zlomek dřívějších cen a vpustili do svých sítí desítky různých (a přesto tak podobných) virtuálních operátorů. Do toho přišly obří akvizice. Většinový podíl Telefónicy koupí PPF a T-Mobile na českém trhu posílí díky pohlcení GTS. Vznikla i důležitá koalice: T-Mobile a Telefónica budou kompletně sdílet 2G a 3G infrastrukturu.

To není prostředí, které by potenciálnímu čtvrtému operátorovi dávalo prostor vydělávat. Musel by investovat miliardy do výstavby sítí, ale zpět by ty peníze už těžko získával. Operátorům stále klesají zisky a miliardy vydělávají díky tomu, že už mají miliony zákazníků. Nováček by je neměl. Aby je přesvědčil, musel by jít s cenou služeb výrazně dolů, což by návratnost investicí ještě prodloužilo, nebo zcela pohřbilo.

Nasycený trh je ostatně důvodem, proč osobně nečekám žádné velké změny ze strany PPF. Nakoupenou Telefónicu může trochu vyčistit, určitě zredukuje počet zaměstnanců a poboček. Stále se také mluví, že by se Telefónica mohla zbavit infrastruktury (ve prospěch ČRa) a soustředit se jen na služby. Ale s cenami nemusí nic dělat. PPF zkrátka nemá důvod zahájit agresivní politiku jako její Air Bank, protože ta musí klienty teprve získat.

Rok 2014 bude úplně jiný

ČTÚ včera sdělil, že s aukcí je i přes nižší výnosy a chybějícího nováčka spokojený. Doufá v rychlejší rozšiřování sítí LTE. A ruku na srdce, žádnou jinou už stávající operátoři rozšiřovat nebudou. Pokrytí 2G se měnit nebude, 3G meziročně prakticky nevyrostlo a operátoři chtějí LTE stůj co stůj. Proto pomalu využívají starších kmitočtů v pásmu 1800 MHz a Vodafone dokonce v pásmu 900 MHz.

Dosah pokrytí vysílačů v jednotlivých pásmech
Dosah pokrytí vysílačů v jednotlivých pásmech

Nové 800MHz příděly všem pomohou pokrýt velká území včetně venkova a 2600MHz bloky zase hustě osídlená místa. O2 na svém blogu uvádí hezký příklad včetně grafiky. 

bitcoin školení listopad 24

Zatímco z jednoho vysílače na frekvenci 800 MHz bychom teoreticky mohli pokrýt plochu o průměru 9 kilometrů, tedy o obsahu něco přes 63 km2. Při frekvenci 1800 MHz by bylo k pokrytí stejného území potřeba minimálně pět vysílačů – a to teoreticky, v praxi by totiž nevykryly území ideálně a bylo by jich potřeba více. Při frekvenci 2600 MHz by pak bylo potřeba více než 11 vysílačů.

Operátoři mají, co chtěli. Úřad je taktéž spokojený. Teď už nic nebrání, aby Češi skutečně dostali vysokorychlostní mobilní internet, i když bydlí pár kilometrů za větším městem. ČTÚ jen musí přísně hlídat, aby Telefónica, T-Mobile a Vodafone skutečně pokrývali podle předepsaných podmínek (rozvojových kritérií) a nezabetonovali hospodářskou soutěž jako v minulých letech. Větší 3G sítě nebudou, ale úřad si musí pohlídat, aby nedošlo ke stejné blamáži i s LTE.