Hlavní navigace

Maxwell je novým miláčkem ohřívačů planety. V těžbě Litecoinu je lepší než AMD

22. 2. 2014

Sdílet

 Autor: Redakce

Dolování kryptoměn je jedním z důvodů, proč se high-endové Radeony posledních několik měsíců potýkají se špatnou dostupností a vyšponovanými cenami. Doposud platilo, že čipy z produkce Nvidie se pro tento účel nehodí: vzhledem k ceně a spotřebě podávaly GeForce rodiny Kepler příliš nízký výkon v hashích za vteřinu, než aby se to vyplatilo. To se však mění s příchodem GeForce GTX 750 (Ti) s grafickým jádrem GM107. Díky optimalizacím výpočetních jednotek a hlavně snížené spotřebě se Maxwell stává nejlepší volbou pro dobývání virtuální měny Litecoin, pro niž v současné době neexistují specializované „ASIC minery“.

GeForce GTX 750 Ti dosahuje v aplikaci CudaMiner okolo 242 khash/s, což ji řadí zhruba na úroveň podobně drahého Radeonu R7 265 (252 khash/s). U Radeonů i GeForce rodiny Kepler obecně platí, že pro dolování virtuálních peněz dosahují nejdražší a nejvýkonnější modely, takže R7 265 byste si pro mining asi nepořídili. Úsporná GeForce GTX 750 Ti ale v poměru výkon/watt překonává o desítky procent i Radeon R9 290X.

 

Menší počet výkonnějších karet je praktičtější, přihlédneme-li k nárokům na prostor a omezenému počtu slotů PCI Express na základních deskách. GeForce GTX 750 Ti tak potěší zejména ty, kteří nechtějí dolovat ve velkém a vystačí si s jednou nebo dvěma kartami. Nedostupnosti a vysokých cen se tak pravděpodobně bát nemusíme, jak sebejistě prohlašují i zástupci Nvidie.

Těžební stroj s šesti Radeony, zdroj: imgur

bitcoin_skoleni

Testy levného čipu GM107 jsou ale zajisté zajímavou ochutnávkou toho, co by pro oblast těžby kryptoměn mohly přinést high-endové čipy této architektury. Zatímco AMD náhlý vzestup zájmu o těžbu Litecoinu zaskočil, Nvidia může s poptávkou ze strany těžařů kalkulovat předem a tomu přizpůsobit objem výroby. Nadvláda Maxwellu ale nemusí mít dlouhé trvání: nepřijdou-li na trh dolovací stroje se specializovanými čipy, prvenství může opět urvat AMD.

Zdroj: Forbes, Tom's Hardware, WccfTech