Hlavní navigace

Meizu M9 v Česku: když iPhone pohání Android (první pohled)

10. 12. 2011

Sdílet

 Autor: Redakce

O Meizu se v našich končinách příliš nemluví. Občas se objeví zprávy o nových modelech, které však v minulosti nepřekročily hranice Číny. To se však mění, produkty této firmy mají už i českého distributora.

Meizu M9 k vám dorazí v bílé krabičce, která neskrývaně napodobuje styl balení Applu. Kromě samotného telefonu v ní najdete mnoho manuálů v čínštině, nabíječku a datový kabel s miniUSB konektorem. Manuály v nám srozumitelné řeči najdete přímo v přístroji ve formátu PDF.

Meizu M9 - baleníMeizu M9 - balení Meizu M9 - balení Meizu M9 - balení

Pokud si vedle sebe otevřete technické specifikace předposledního modelu iPhonu a zatím posledního mobilního počinu Meizu, na první pohled v nich moc rozdílů nenajdete. Přístroje pohání Cortex-A8, displej má shodné rozlišení 960 × 640, rozměry se liší jen několika milimetry a i kapacita baterie je téměř stejná. Rozdílné je grafické jádro - u jablečné placky najdete PowerVR SGX 535, kdežto Meizu nabízí dvakrát výkonnější PowerVR SGX 540.

Opačná situace panuje při podrobnějším srovnání displejů. I když si ve specifikacích a bohužel i na některých odborných webech přečtete o stejně jemném rozlišení, zas tak úplně pravda to není. ASV displej od Sharpu na rozdíl od Retina displeje totiž používá PenTile matici. Místo tří subpixelů standardního modelu RGB používá subpixely pouze dva. Zjednodušeně je to vždy zelený a poté ob jeden pixel střídající se červený a modrý subpixel.

Při běžném používání nejsou rozdíly nijak zásadní. Pokud chcete najít rozdíly v jemnosti, musíte displej zkoumat opravdu podrobně. Obecným problémem PenTile matice jsou však zabarvené okraje grafických prvků při některých barevných kombinací. Pokud je na displeji zobrazeno například bílé písmo na černém podkladu, je možné vypozorovat modrý přechod mezi těmito dvěma barvami.

Tímto problémem však trpí mnohem více Super AMOLED displeje, ten v Meizu nehledejte.

Tato kosmetická vada funguje podobně, jako skvrna na pohovce. Pokud o ní nevíte, ani za mák vás netrápí, když si jí ale nedej bože všimnete, bude vás trýznit navždy.

Ačkoliv je Meizu o pouhé dva milimetry tlustší, než iPhone, subjektivně působí mnohem mohutnějším dojmem. Zadní plastový kryt je opatřen texturou, která má pravděpodobně zabránit klouzání a poškrábání, moc to však nefunguje. Po chvíli zkoumání jsme zjistili, že jde pouze o samolepící fólii a tak není problém ji z telefonu odstranit.

Telefon je poháněn Androidem ve verzi 2.3.5. Problémy s certifikací pro Android Market byly úspěšně vyřešeny v průběhu roku, a tak můžete jeho služby bez problému využívat. Od standardního rozhraní Androidu se telefon odlišuje nádstavbou Meizu Mobile. Prostředí působí elegantním a čistým dojmem a i díky tomu je jeho chod až překvapivě svižný. Překvapením pak jsou drobnosti jako možnost vytváření složek na domovských obrazovkách.

Meizu Mobile Meizu Mobile Meizu Mobile Meizu Mobile Meizu MobileMeizu Mobile Meizu Mobile

bitcoin_skoleni

Podrobnou recenzi, včetně testů výkonu a srovnání s pokrevním bratrem iPhonem 4 vám přineseme v nejblžších týdnech.

   Meizu M9 Meizu M9