Hlavní navigace

Meizu MX5 v minirecenzi – více než jen iPhone pro chudé

22. 2. 2016

Sdílet

 Autor: Redakce

 

Meizu nechrlí modely jako Lenovo či Huawei. Každé vlajkové lodi s číselným označením za MX je věnována dost velká pozornost při vývoji i při následné podpoře po dobu existence na trhu. A co se rozhodně nezapře na první pohled, to je inspirace smartphony společnosti Apple. I vcelku zdařilá nadstavba nad operačním systémem Android nazvaná FlymeOS je co se základní sady ikon týče nebo třeba zpracování nastavení systému iOS na iPhonech hodně podobná.

Když MX5 poprvé po vybalení z krabičky máte v ruce a očima přejedete všechny detaily jeho šasi, budete velmi rychle přesvědčeni o tom, že všechny ty květnaté řeči o precizním opracování CNC nejsou jen za vlasy přitaženým marketingem. MX5 vypadá v reálu skvěle a luxusně jako málokterý smartphone. Navíc je na smartphone s 5,5" displejem poměrně lehký a díky tenkým rámečkům si rozměrově nezadá i s některými 5 či 5,2" telefony. Kromě pár míst, kde jsou antény, je tělo komplet kovové, pro krytí displeje je vybrán Corning Gorilla Glass 3. Vybrat si můžete ze tří vkusných barevných kombinací.

Chladný i ve žhavých herních peckách

MX5 se stal jedním z prvních telefonů, který si za své srdce zvolil 64bitový SoC Helio X10 od MediaTeku. Osm jader Cortex-A53 běží až na 2,2 GHz a ve spojení s 3 GB operační paměti nemusíte mít o svižnost prostředí i jakékoli aplikace žádné obavy. Helio X10 alias MT6795 není takový trhač asfaltu jako třeba Qualcomm Snapdragon 810, ale ani při delší zátěži vás nebude trápit zahřívání a nemusíte se tolik bát o baterku.

Grafika PowerVR G6200 neměla v žádné ze zkoušených her problémy s kompatibilitou a se ctí si poradila i s tituly jako Real Racing 3. Jediný test, který mi neprošel, byl 3DMark Sling. Zde tkvěl ale asi problém spíše v softwarové vrstvě.

    

Na rozdíl od nižších SoC MediaTeku už Helio X10 podporuje mimo GPS i GLONASS a Beidou a celkově se dá říct, že GPS je použitelná i na geocaching či navigaci a záznam tras v hornaté či lesnaté oblasti. Oproti referenčnímu smartphonu se Snapdragonem S4 Plus byla však přesnost přece jen o trochu nižší (viz 21. a 22. kilometr v sevřeném údolí: Meizu MX5 GPX vs. Haier W910 GPX). Tématu GPS vs. čipsety MediaTeku bych se rád věnoval v separé článku.


 

Displej MX5 je skoro perfektní. Technologie AMOLED zaručuje opravdu černou barvou a při až 350 cd/m2 pro bílý bod se nemusíte bát ani čitelnosti na přímém slunci. Rozlišení 1080p na 5,5" je samozřejmě krásně jemné a líbivé jsou i barvy.Bohužel to není tak úplně podle standardu, neboť nativní (široký) gamut hodně přesahuje standard (sRGB/HDTV), v němž je většina na mobilu typicky konzumovaného obsahu. Bílá a škála šedé jsou také trochu studenější, to se dá ale kompenzovat nastavením teplejších barev v menu.

Výchozí nastavení:

  

Posun směrem k teplejším barvám:

Takřka maximální posun k teplým barvám:

Foťák za jedna, konektivita tak za tři

Telefon můžete osadit dvěma SIM velikosti nano, primární zvládá sítě 4G, sekundární je určena pro hovory na 2G. U LTE budou mít našinci mimo velká města problém s absencí podpory pásem 800 a 900 MHz. To společně se zapomenutou NFC kazí dojem z jinak široké palety všemožných podporovaných standardů Wi-Fi, 2G, 3G a Bluetooth.

Ostudu ale určitě neudělal snímač otisků prstů, kterým můžete telefon odemykat. Funguje spolehlivě a jediné tlačítko nahrazuje typická tři u ostatních telefonů s Androidem. Na dávkování stisku a přepínání aplikací gestem na displeji si sice budete chvíli zvykat, nakonec ale možná nebudete už chtít měnit.

 

Příjemným překvapením byl fotoaparát. Zejména za slušného světla s ním pořídíte opravdu hezké fotky krajiny či architektury, snímač Sony IMX220 Exmor RS o velikosti 1/2,3" ve spojení s šestičlenným systémem čoček se světelností F2,2 dává dohromady solidní prokreslení detailů a hodně dobrý dynamický rozsah. Laserové ostření je rychlé, ovládací aplikace zase intuitivní. Reálné rozlišení není určitě 20,7 Mpx, ale při zmenšení na řekněme polovinu už dostáváte snímek, co snese zkoumání 1:1. Pro šero či vyloženě noční nasazení dnes však u mobilů jako LG G4 či Samsung Galaxy S6 najdete schopnější foťáky.

    

MX5 umí natáčet (a také plynule přehrávat) video ve 4K (zhruba 2160p). Používá k tomu formát H.265/HEVC a pokud byste chtěli naopak pořídit populární „slow-motion“ na 100 snímcích za sekundu, musíte se spokojit s rozlišením 720p. Půlminutové video ve 4K zabírá okolo 160 MB a každá fotka v plném rozlišením 9–11 MB. To by nikoho asi neděsilo, kdyby se u nás oficiálně neprodávala jen verze s 16GB úložištěm a současně Meizu nevynechalo možnost rozšířit tuto kapacitu skrze microSD. Kvalitu snímků a videa z MX5 bez dodatečných úprav můžete posoudit v galerii níže. Mimo slabší režim makro budete asi spokojeni.

 

Originální videosoubor na FTP Cnews (153MB MP4)

Výkonný a v reálu krásný telefon se třemi mouchami

Navzdory poměrně nízké hmotnosti a velmi tenkému tělu se do MX5 vešla baterie o kapacitě 3150 mAh. Při běžném použití smartphonu na nějaké to datování, trochu her při čekání tu a tam, budete nabíjet zhruba obden. Baterka se dá vybít samozřejmě i za den, ale na dnešní poměry je mimo cihly s obřími baterkami výdrž spíš nadprůměrná. Navíc je tu rychlé dobíjení, s nímž se na 60 % dostanete už za 40 minut.

Meizu MX5 je zvláště s přihlédnutím k ceně bezesporu skvělým chytrým telefonem a pokud pro vás zmíněné mínusy nejsou kritické, směle vám jej doporučím. Srovnatelná konkurence bez některých zásadních pochybení (LTE, NFC, nepodpora microSD) stojí mimo šedý dovoz typicky kolem 10 000 Kč (např. Honor 7), cenově blízko je ale svými 2 GB RAM a displejem s rozlišením 1440p přece jen trochu jiný LG G3. Málokterý telefon vás ale tak chytne svým dílenským zpracováním a designem.

Meizu MX5

+ kvalitní provedení a povedený design
+ svižnost prostředí, dostatečný výkon na hry
+ jemný a na slunci čitelný displej
+ fotky za denního světla
+ 4K video
+ čtečka otisku prstu
+ dualSIM
+ cena
+ rychlé nabíjení
+ solidní výdrž
– nepodporuje LTE 800/900 MHz
– kapacitu nelze rozšířit pomocí microSD

– verze s 32 a 64 GB úložiště už drahé a v ČR oficiálně neprodávané
– displej nastaven na široký gamut, standardní nelze zvolit 

– neumí NFC

bitcoin_skoleni

Meizu MX5
úhlopříčka displeje 5,5"
rozměry a hmotnost 149,9 × 74,7 × 7,6 mm / 149 g
typ displeje AMOLED
rozlišení, ppi 1080 × 1920 px, 401 ppi
chipset MediaTek Helio X10 (MT6795) Turbo
CPU 8× Cortex-A53 2,2 GHz
GPU PowerVR G6200 (Rogue)
RAM 3 GB LPDDR3
velikost úložiště 16 GB (11 GB uživatelských)
SIM 2× nanoSIM
LTE frekvence / maximální rychlost 1800/2100 MHz
(300/50 Mb/s)
Wi-Fi 802.11ac/b/g/n (dual band)
další sítě NFC, Bluetooth 4.1 a LE
polohování GPS, Glonass, Beidou, digitální kompas
fotoaparát 20,7 Mpx / 5 Mpx / video 2160p@30fps
typ tlačítek virtuální
akumulátor / nabíječka 3150 mAh nevyměnitelný / 1,5 A
verze Androidu Android 5.1
cena v době testu 6990 Kč vč. DPH
zapůjčil Meizu; www.meizu.com/en

 

Screenshoty prostředí (FlymeOS), detekce a benchmarky

Graf ceny produktu MEIZU MX5 16GB poskytuje server Heureka.cz