Mezinárodní vesmírná stanice končí s Windows XP. Přesedá na Linux

10. 5. 2013

Sdílet

 Autor: Redakce

Zajímá vás, co pohání počítače ve všech těch pro nás nedosažitelných oborech? Ani ve vesmíru se Windows neztratí. Například v Mezinárodní vesmírné stanici, která je jediným trvale obydleným zařízením, umístěným jinde než na Zemi, a to již od roku 2000, astronauté používali standardní Windows XP. Lodní počítač byl ale v nedávné době upgradován. Zastaralá Ikspéčka uvolnila prostor modernějšímu operačnímu systému.

Tip: V zaměstnání lidé nejčastěji používají Internet Explorer a Windows 7

Pokud jste čekali, že jejich místo zaujmou populární a prověřená Windows 7, spletli jste se. Nezastoupí je ani dlaždice. Posádka nyní pracuje s Linuxem. Důležité funkce prý byly převedeny pod Linux, aplikace přepsány, protože byla vyžadována vysoká stabilita a spolehlivost. Debian 6 tedy provozovatelé stanice považují za nejlepší volbu. Notebooky návštěvníků budou vybaveny právě tímto systémem.

 

Linux však své místo v lodi zaujal už dřív. Některé okruhy jej používají delší dobu, pohání je především distribuce RedHat nebo Scientific Linux. Systém s otevřeným zdrojovým kódem má ovšem nejen pro vesmírné průkopníky především jednu velikou výhodu. Mohou si jej v případě potřeby na míru upravit, což licenční podmínky Windows nedovolují. Asi se shodneme v tom, že ISS rozhodně není žádným konvenčním místem, kde operační systém běží, jako by se nechumelilo.

Tip: Za rok skončí podpora produktů Windows XP a Microsoft Office 2003

bitcoin školení listopad 24

Astronauti doufají, že se rovněž vyhnou virovým nákazám. V minulosti byl na palubu přivezen infikovaný notebook, který postupně nakazil všechny ostatní počítače. Nevíme, zda a jaký antivirus byl v přístrojích nainstalován. V neposlední řadě se blíží konec podpory Windows XP.

Zdroj: ExtremeTech.com via Neowin