Seznam nepovolených internetových her
Zatím neobsahuje žádnou položku, protože MFČR ještě s žádným subjektem neukončilo správní řízení. Vzhled stránky s listovacími tlačítky ale napovídá, že adresy k blokování zde budou vydávány formou běžného textu nebo tabulky, což jsou pro automatizaci hůře zpracovatelné formáty. Jestli bude k dispozici i strojově čitelný CSV, JSON, XML nebo něco podobného, zatím není jasné.
Zatím totiž ani není jasné, jakým způsobem se nepovolený hazard bude blokovat, ministerstvo k tomu nedalo žádné pokyny. Peeringové centrum NIX.cz v prosinci uspořádalo průzkum, kterého se zúčastnilo 26 operátorů. Jak se k blokaci postaví?
„Většina poskytovatelů plánuje blokovat na úrovni lokálního DNS (38 %), často v kombinaci s blokováním IP adresy (32 %). Od zvolené metody blokování a velikosti ISP se pak odvíjí i celkové náklady. Ty v případě zákona o hazardních hrách odhaduje 27 % z oslovených ISP v rozmezí 100 až 500 000 korun. V případě menších členů sdružení (lokální ISP) se tato částka pohybuje do 10 000 korun (také 27 %). Měsíční náklady spojené s blokování webům pak čeští ISP vyčíslili nejčastěji v rozmezí 10 až 50 000 korun (velcí poskytovatelé připojení k Internetu, 35 % odpovědí) a 1 000 až 5 000 Kč (lokální ISP, také 35 % odpovědí),“ píše NIX.
„Zatímco u zvolené technologie mají ISP celkem jasno (92 % poskytovatelů), v případě dotazu na nepovolenou internetovou stránku stále ISP neví, jakou informaci mají koncovým uživatelům zobrazovat. S tímto faktem úzce souvisí i skutečnost, že 95 % ISP považuje dosavadní komunikaci ohledně zákona o hazardních hrách ze strany Ministerstva financí za nedostatečnou,“ dodává.
Čtěte také:
- Chystaná cenzura internetu může zdražit připojení, varují experti
- Blokování hazardních webů nemá v České republice ani Evropě oporu ani obdobu
- Babišova cenzura hazardu: Tak to zablokujme v DNS. Nebo ne?
via Ondřej Caletka