podle mě přechod na upravené chromium byl dobrý nápad. FF zaspal dobu, zvlášť na mobilních zařízení kde je těžce pozadu. Chrome od Googlu zas každý nechce.
Trochu mi nedá rejpnout si že v Mozzile si za to mohou sami. Těžko říci jako podmínky po nich tehdy Google chtěl, ale prošvihli svoji hvězdnou chvíli kdy mohli být v pozici dnešního Chrome, to už za nějaké ústupky stálo. Takto je vlastně efektivně vyštípal a jejich přežití je otevřenou otázkou.
Firefox nevystipal Chrome, Mozilla si Firefox vystipala sama, kdyz nejprve nebyla schopna reagovat na sviznost Chrome a po te zacala snizovat funkcnost Firefoxu a predelavat design do stylu Chrome. Od zacatku Chrome spouste lidi nevyhovovalo a kdyz Mozilla zacala vyvijet Firefox ala Chrome, lidi je zacali opoustet take.
Zebricek nejoblibenejsich prohlizecu dle jejich kvality:
1. Vivaldi
2. Edge (Chromium verze)
---potom dlouho nic
3. Opera
4. Firefox
---dlouho nic
5. Chrome
Přijde mi, že to "odliv uživatelů Firefoxu je kvůli tomu, že je jako Chrome" je trochu klišé, který nemůže být moc pravdivý. Minimálně to ignoruje příčiny těch změn, ale taky myslím, že Chrome se stal dominatním (sebral Firefoxu většinu podílu) ještě předtím, než se staly ty velké změny ve FF, takže příčina to určitě není. Spíš tipuju, že negativní vliv mělo spíš to, že většina těch změn havně ve výkonu přišla poměrně pozdě.
1) zahození starých doplňků mělo technické a bezpečnostní důvody, ne "být jako Chrome"
2) Multiprocess měl bezpečnostní a technické důvody, ne "být jako Chrome". BTW, předtím, když Firefox neměl multiprocess, tak to byl důvod, proč je na nic a proč radši jít do Chrome, když FF už měl multiprocess, tak to byl důvod proč je na nic a proč radši jít do Chrome? (je pravda, že tyhle pohledy možná mají různí lidé, ale stejně je to paradoxní)
3) Ono taky ten zajímavý argument že Firefox je příliš jako Chrome, což je špatně... tak půjdu radiš do Chrome, co dokonce občas lidi říkají...
Jako osobně nevím, proč lidi tak masivně začali používat Chrome, ale úplně fér soutěž to IMHO taky nebyla. Google měl notoricky na svý základní stránce reklamu na Chrome, pak tu bylo to množství instalátorů, které na silu tlačili Chrome lidem. Mimo jiné aktualizace Avastu, Javy, Flashe tuším, a muselo jich být mnohem víc, protože já zas tak moc náhodnej SW nestahoval. A přesto se mi třikrát stalo, že jsem prostě přehlídl, že instalátor má defaultně zaškrtnuto "jo, stáhni mi Chrome, nastav mi ho jako výchozí prohlížeč" a musel jsem to pak odinstalovat. Vím že hodně nezkušenejch uživatelů si s tím nevěděla rady a prostě používali ten prohlížeč, kterej se jim tímhle stylem nacpal - technicky s dovolením, ale fakticky bez dovolení - do systému.
Pak je tu třeba ta věc, že Google podle vývojářů FF permanentě rozbíjel ěnco na svým webu nebo službách, aby to jelo jenom v Chrome. Pak po nahlášení se hrozně omlouvali, "hned v příští verzi" (tj. až za X týdnů) to opravili a rozbili něco jinýho. Uživatel viděl, že "FF nefunguje" a přešel na Chrome. Je to jejich tvrzení a nikdo nedokáže, že to byla naschvál dělaná politika, ale když si vezmete, jak třeba Google kdysi házel klacky pod nohy nebohému Windows Phone pomocí YouTube (WP nemělo oficiální aplikaci a když ji uděla Microsoft, tak ji Google schválně rozbíjel) nebo pomocí synchronizace mailů, tak tomu jsem nakloněn věřit. Holt prostě Google využil (zneužil) svoje páky, malýho hráče si vždycky velká konkurence může krásně podávat.
Ne, Mozilla srala Firefox uz dlouho pred koncem stare verze, lide proto museli odchazet, bezny uzivatel k Chrome, pokrocili uzivatele jako ja k Palemoonu.
Odmitam to, ze zamerne rozbijeni Google sluzeb bylo to, proc lide odchazeli od Firefoxu. Mozilla delala prilis chyb sama a tohle co rikas, je sice pravda, ale bylo to v dany moment pro uzivatele az druhotne.
Souhlasim s Redmarxem a minimalne castecne si to FF udelal sam presne tim "chromovatenim". FF byl do te doby vzdytcky zalozeny na tom, ze byl 'svuj' a vysoce customizovatelny. To bohuzel chromovatenim vzalo uplne za sve, takze FF odpadla cast jeho privrzenciu, prave tim.
Ja jej pouzivam sice dodnes, ale vlastne jen z jednoho duvodu, ze mu zbyl 'no-script' doplnek. Jinak mi FF nema v podstate oproti jinym prohlizecum uz co nabidnout a jine prohlizece tenhle no-script v te kvalite nemaji.
Vedeni Mozilly se bohuzel vzhledlo v nejake 'korporatni vizy' a slo to do kytek..
ono to má hlubší kořen, pamatujete jak pro Google byl FF hlavní prohlížeč? Pak se nějak nepohodli a G začal vyvíjet vlastní. Těžko říci proč spolupráce padla, zřejmě se v Mozzile cítili příliš nezávisle a odmítli nějaké požadavky které G prosazoval. Takže je nakonec vyštípali na okraj zájmu. Ale podíl na tom má Mozzila sama, viz chování prohlížeče po dvou dnech s nějakým 20-30 záložkama. Zřejmě selže nějaký mechanismus nalepený na staré jádro na uvolňování paměti, protože takové chování kdy nabobtná k nějakým 6GB a pak začne šíleně lagovat. Toto není "funkce" kterou by uživatel ocenil. Je vidět že je to pořád pod tím vším novým nalepené na staré jádro které už současné používání nezvládá. Pokud se pc používá jako v minulém století, tedy zapnout použít prohlížeč na vyhledání a čtení a potom zase vypnout tak to ještě zvládne. ALe když chcete kontinuální používání třeba týden a déle tak to jednouše FF nezvládá - zahltí se a je k nepoužití. A to nemluvím o mobilní verzi....
NoScript v soucasnem Firefoxu uz take neni to, co to byvalo. Mne nejvic z dob stareho Firefoxu chybi doplnek RequestPolicy.
Dodal bych jeste jednu vec, ze lidi jsou prirozene konzervativni a teda napriklad ja bych nikdy nepoznal Palemoon a po te skvele Vivaldi, kdyby me k tomu Mozilla neprimela svym rozvrtanim Firefoxu. A protoze Googla vubec nemusim, tak je zjevne, ze kvuli rozbitym Google sluzbam to opravdu nebylo.
Mívám s tím leakováním paměti a pak lagováním (nebo co to je) problém. Dělá to obvykle jedno z vláken, pod kterými jsou jednotlivé taby, ne to hlavní vlákno. Takže se dá udělat to, že se to konkrétní vlákno odstřelí v task manageru a je klid (samozřejmě se ale pak musí obnovit ty odstřelené taby). Většinou člověk pozná, které to je snadno - má zabráno přes 2 GB paměti "potvrzená velikost" a většinou je vidět, že to vlákno pořád točí procesor (což dělají i některé legitimní weby samozřejmě, ale většinou to člověk pozná podle míry konzumace).
Člověk nesmí samozřejmě zabít hlavní thread firefoxu, ten aspoň teda podle mojí zkušenosti poznám tak, že má ze všech zdaleka nejvíc přečtených a zapsaných bajtů (tyhle sloupečky task manager neukazuje ve výchozím nastavení, takže se musí zvlášť zapnout).
No a s tímhle nemám problém používat firefox třeba měsíc (než nastane aktualizace Windows).
těžko soudit proč to tak dopadlo, pravdu o ukončení spolupráce s Googlem se asi nedozvíme. Jinak podle mě je to bastl kdy se staré jádro snaží tunit co to jde a podle toho to vypadá. I taková obyčejná drobnost jako znovunačtení mailu (atlas.cz) je pro FF problém, musí se to ručně odkliknout - ChEdge do sám znovunačte, jak desktop tak mobil.
jenže tyhle kejkle vůbec nemá dělat uživatel. Ostatní prohlížeče s tím problém nemají, tudíž dlouhodobá chyba. FF jsem zatím nesmazal, nechám a po nové verzi vždy vyzkouším - pro mě je to závažná chyba. Zmíněné zátěžové stránky totiž vždy povypínám a nechám ty základní - a stejně to někde zůstane viset... PC už jsem si jako spousta dalších odvykl vypínat, jen uspávat, takže by bylo záhodno aby to zvládal i o dost jednodušší program jako je prohlížeč internetu.
Na můj vkus ty problémy FF už trvají příliš dlouho. Na desktopu se to ještě s přivřenýma očima dá tolerovat ale u mobilu rozhodně ne.