Podle me je model Linuxu, kdy jsou všechny ovladače v jádru (nebo jako jaderný modul, ale v podstatě se stejně pořád musí vyvíjet s jádrem) nešťastný. Jednak kvůli té nutnosti otevřenosti, což by evidentně spoustě firem nevyhovovalo, ale to je vedlejší.
Horší problém je, že ovladač se nedá dělat nezávisle na jádru, musí se udržovat a přepisovat spolu s ním a když vám firma krachne nebo se na ten produkt vykašle a přestane s tím, tak ovladač s celkem slušnou šancí začne hnít a eventuálně ho z jádra vyhodí, protože je rozbitý.
Kdežto Windows má dlouhodobě stabilní rozhraní pro instalaci nezávisle vyvíjených ovladačů, takže člověk může jeden ovladač pořád používat s různými verzemi OS, nebo nezávisle na verzi jádra nainstalovat jeho různé verze.
Linux to dělá tak, jak to dělá mimo jiné i proto, aby dotlačil výrobce dělat otevřené ovladače místo binárek, ale z praktického hlediska použitelnosti je to IMHO minus a jak říkám, u Windows coby platformy co používám, bych to nechtěl. (Můj osobní názor...)