Situace se výrazně zhoršila během roku 2010, kdy počet infekcí výrazně narostl, jak dokazuje následující graf. Dříve se objevily pokusy oklamat uživatele zamaskováním viru za ikonu Průzkumníka v dialogu AutoPlay: stačila trocha nepozornosti a tento trik oklamal i zkušené uživatele, kteří vir otevřeli v domnění, že standardně otevírají Průzkumníka Windows.
Microsoft naštěstí zakročil a autorun ve Windows 7 pro výměnná média jednoduše zakázal, tedy kromě CD a DVD, na které by se virus automaticky kopíroval jen stěží. To samé formou aktualizace pro Windows Vista a Windows XP učinil i na těchto systémech počínaje osmým únorem tohoto roku.
Množství detekcí autorun virů dokazuje, že tato zbraň byla poměrně účinná. Porovnáme-li Leden 2011 před aplikací této aktualizace a Květen samého roku, uvidíme jednoznačný úspěch a výrazný pokles tohoto druhu virových infekcí, jak znázorňuje následující graf. Počet infekcí na Windows 7 je přirozeně nízký, neboť měl zablokovaný autorun už od roku 2009.
Následující graf znázorňuje celkové množství detekovaných infekcí, přičemž charakteristika má jednoznačně sestupnou tendenci a bude v tomto trendu zajisté pokračovat. Nuly ovšem bohužel nedosáhne, neboť tyto autorun viry mají v záloze další metody vniknutí do počítače.
Zdroj: Technet Blog