Microsoft vystřelil na Google a slibuje firmám lepší zabezpečení s Windows 10

5. 5. 2015

Sdílet

 Autor: Redakce

Microsoft v souvislosti s konferencí Ignite znovu střelil do konkurence. Explicitně v svém příspěvku na blogu zmínil, že bere zabezpečení zařízení s Windows o dost vážněji, než jak Google nakládá s Androidem. Doslova píše: „Google odmítá převzít zodpovědnost za aktualizování zařízení svých zákazníků, čímž zanechává koncové uživatele a podniky stále více obnažené s každým dnem, kdy zařízení používají.“

Co se děje? Microsoft využívá uvedené skutečnosti k tomu, aby zdůraznil klady svých řešení. Blíží se Windows 10 a je v zájmu Redmondských, aby na ně v první řadě přešly firmy, kterým se s Osmičkami nezavděčili. S Desítkami úroveň zabezpečení vzroste. Spouštění systému zabezpečí na hardwarové úrovni Secure Boot. Dalším prvkem bude Device Guard. Tato funkce umožní uzamknout počítač tak, že do něj půjdou přidat pouze důvěryhodné (podepsané) aplikace.

 

Tím by se měla výrazně snížit pravděpodobnost napadení malwarem, zejména pak novými variantami, které třeba ještě antivirus nezná. Plnou kontrolu nad tím, které typy aplikací a z jakých zdrojů bude možné instalovat, bude tedy mít správce ve firmě. Microsoft dodává, že význam funkce ještě podpoří Hyper-V. Dalším střípkem bude sledovací prvek, jenž pohlídá, že má uživatel aktualizované zařízení.

To si ověří jednak podnik, jinak dokonce i webová stránka. Význam by to mohlo teoreticky mít v kritických aplikacích jako internetové bankovnictví, kde nezabezpečený počítač může přivést zloděje k vašim citlivým údajům. Již jsme psali o přihlašovacích pomocnících Hello a Passport. Oba vás bleskově přihlásí pomocí biometrických údajů. Jeden k počítači, druhý k účtu na webu. Více ve starším článku.

Podniky dostanou možnost upravit si obsah Windows Storu, tedy i nahrávat do něj své aplikace. Ochranu zlepší proces certifikace, jenž bude předcházet publikaci aplikace. Speciálně na firmy pak bude cílit automatické šifrování, které zabezpečí aplikace, data, e-maily atp. ve chvíli, kdy obsah dorazí do zařízení. Vedle těchto prvků proti zlodějům bude Microsoft jako obvykle spoléhat na konstantní podporu a distribuci aktualizací.

Oznámení prozradilo, že všechny principy dosud používané u klasických počítačů se budou vztahovat na všechna zařízení s Windows 10, včetně mobilů. Jeden systém, stejná pravidla pro všechny. Právě tady by tedy měl být rozdíl oproti smartphonům s Androidem, které někdy zůstanou bez podpory po pár měsících. Společným nepřítelem v distribuci aktualizací jsou operátoři, kteří svá zařízení neaktualizují.

Druhá věc je ta, že samotný Google nemá pevně stanovenou strukturu výroby a distribuce aktualizací. A už vůbec negarantuje délku podpory, na rozdíl např. od Windows. Aktualizace přes Windows Update přitom přijímá přes 850 milionů zařízení. S Desítkami bude tento systém použit pro distribuci nových funkcí, což už se popravdě dělo v případě Windows 8.x. Pouze samotná aktualizace na Windows 8.1 z verze 8.0 byla distribuována přes Windows Store.

" frameborder="0" allowfullscreen>

To se už nestane, všechny novinky budou k uživatelům proudit přes Windows Update – budou tak pravidelně automaticky instalovány. Microsoft potvrdil, že firmy budou moct využít pouze distribuce kritických aktualizací. V podstatě bude souběžně s běžnou koexistovat jedna edice Windows 10, jež se nebude funkčně vyvíjet a zůstane taková, jaká je. Aspoň nějaký čas, ale nevíme přes, jak dlouho. Dříve bylo naznačeno, že tento model vyžijí také konzervativní zájemci z domácností, ale o tom nic nepadlo.

Zato vznikne služba Windows Update for Business, jež představuje řešení pro zařízení patřící zaměstnancům, jež nosí s sebou do práce. Správci určí, které počítače budou aktualizovány v první vlně. Ty důležitější mohou přijít na řadu později, kdy bude jasné, že aktualizace nezpůsobí problémy. Dále vyberou čas instalace aktualizací, resp. čas, kdy se aktualizace instalovat nesmí, protože je potřeba, aby v tu chvíli počítač správně operoval.

bitcoin školení listopad 24

Nepřekvapivě právě správci budou zapínat nebo vypínat lokální sdílení aktualizací. Očekávat mohou integraci se stávajícími řešeními pro správu, např. se nástroji System Center a Enterprise Mobility Suite. Nejspíš jste to pochopili, ale Windows Update for Business bude k dispozici zdarma, a to v edicích Windows (10) Pro a Windows (10) Enterprise.

Zdroj: Blogging Windows