Hodiny na mikrovlnce se vám zpomalily o 6 minut. Proč?

Sdílet

 Autor: Redakce

Od začátku roku se vám mohly hodiny na mikrovlnce nebo klasický elektrický budík zpozdit až o šest minut. Příčina je poněkud pikantní a asi by vás o ní jinak nenapadlo přemýšlet. Za vším hledejte střídavý proud.

Jednoduché hodiny v těchto spotřebičích se řídí frekvencí střídavého proudu, který má u nás hodnotu 50 Hz. Pokud frekvence bude pomalejší či rychlejší, i hodiny půjdou oproti jiným pozadu nebo popředu. Ve skutečnosti se přitom frekvence nedrží na stálé hodnotě, ale může mít odchylku v desítkách milihertzů a energetické společnosti musí tyto výkyvy vyrovnávat. Jenže od poloviny ledna se frekvence drží na průměrných 49,996 Hz a sekundy jsou delší. Aktuální frekvenci můžete sledovat na swissgrid.ch.

Na problém upozornila asociace ENTSO-E sdružující evropské provozovatele přenosových soustav elektřiny (včetně našeho ČEPSu). Našla také viníka – balkánskou krizi, kvůli níž je v síti deficit 113 GWh energie. Právě tolik spotřebovalo Kosovo, aniž by jeho poptávku naplnilo znepřátelené Srbsko. Chybějící energii Kosovo čerpalo ze zbytku sítě, což způsobilo dlouhodobé snížení proudu.

Postiženy jsou země kontinentální Evropy označené modře Postiženy jsou země kontinentální Evropy označené modře (zdroj: Wikipedia)

Zpomalené hodiny postihují většinu kontinentální Evropy. Mimo jsou jen Skandinávie, pobaltské státy a bývalé země Sovětského svazu.

bitcoin školení listopad 24

Podle ENTSO-E se do neděle odchylka vyrovná, bude však třeba do sítě dodat oněch chybějících 113 GWh energie a to potrvá několik týdnů. Hodiny se po vyrovnání odchylky samy vrátí do normálu. Pokud je teď změníte ručně, časem je bude třeba znovu srovnat manuálně.

PS: Hodin řízených quartzovým strojkem nebo synchronizovaných rádiem či přes internet se zpomalení pochopitelně nedotklo.