Místo Intelu a AMD zavedou v Rusku atomové bobry: počítače s procesory Baikal od Rosatomu

3. 3. 2023

Sdílet

 Autor: Delta Computers
Protože západní procesory Intel a AMD jsou problém, snaží se Rusko postavit alternativu na vlastních procesorech s architekturou ARM. Při jejich výkonu to ale může být trochu na bobříka trpělivosti.

Rusko má po svém útoku na Ukrajinu a uvalení sankcí problémy s dostupností počítačového hardwaru a podobně jako třeba Čína se snaží o nějaké vlastní domácí alternativy. Pokud se odhlédne od kontextu, vznikají tím zajímavé nestandardní platformy, jakou je i nové PC, které teď chce vyrábět firma Delta Computers. Používá v něm lokálně vyvinutý procesor, ovšem jak už to chodí, také dost zastaralý. Výrobcem je přitom ironicky odnož Rosatomu.

Ruský atom budou kontrolovat Bobry

Delta Computers, dceřiná firma státního podniku Rosatom zabývajícího se mimo jiné jadernou energetikou, pro potřeby tohoto koncernu vyprodukovala počítač, který je postavený na čipu Baikal M1 (BE-M1000) od Baikal Electronics, o němž jsme už dříve psali. Jde o 28nm SoC s osmi jádry ARM Cortex-57 a příslušnou konektivitou.

Jader je sice osm, ale jde o starou mikroarchitekturu patřící zhruba do roku 2014, přičemž Baikal CPU dostal na trh až s několikaletým zpožděním. Spolu s nízkým taktem 1,5 GHz tedy nejde o moc výkonný procesor, i v mnohojádrovém výkonu budou nejlevnější aktuální procesory mnohem dál. Nemluvě o tom jednojádrovém, který je pravděpodobně pod úrovní Raspberry Pi 4. To už běží na výše taktovaném Cortexu-A72.

Prezentace ruského procesoru Baikal BE M1000 03 Ruský procesor Baikal BE-M1000 (zdroj: technolong)

Tip: V Rusku vyrábí počítače s vlastními ARM procesory, Baikal M s osmi jádry Cortex-A57

Delta Computers tento SoC osazuje do malé desktopové skříně (použitelné ve starém smyslu slova, kdy desktop znamenal počítač ležící naplocho pod monitorem oproti „tower“ skříním, ale na jiných fotkách stojí i vertikálně).

Počítač se jmenuje pikantně Bobr (Bobjór, бобёр) a běží na něm ruský Astra Linux. Opět kvůli nezávislosti a bezpečnostním ohledům, ale nic jiného stejně nezbývá, protože ARM verze Windows nejspíš tento exotický procesor a jeho periferie nepodporuje.

Delta Computers Bobjór s procesorem Baikal BE M1000 Počítač Delta Computers Bobjór s procesorem Baikal BE M1000 (zdroj: Delta Computers)

Zatímco deska a CPU jsou nestandardní, počítač používá běžný zdroj typu ATX a paměti DDR4 (až 64 GB) a disky HDD či SSD, které asi obvykle budou dodávány ze zahraničí (na SSD ale lokální ruský projekt existuje). Počítač má klasickou konektivitu USB 3.0 a 2.0, PS/2 pro klávesnici, sériový port, dva adaptéry Ethernet, zvukovku a obrazový výstup HDMI. Uvnitř by měly být sloty PCIe 3.0 ×8 na rozšíření, zvolená skříň ovšem vyžaduje nízkoprofilové karty.

Zdá se, že výroba má za cíl nikoliv běžný ruský trh, ale použití přímo interně v Rosatomu a státní energetické infrastruktuře. Rosatom nakoupil první várku těchto počítačů a nyní jsou údajně testovány. Cílem je mít eventuálně počítačovou infrastrukturu v kritickém energetickém odvětví zcela pod kontrolou a nezávislou na použití západní techniky.

bitcoin školení listopad 24

Deska pro procesor Baikal BE M1000 Deska pro procesor Baikal BE-M1000 (zdroj: ITWeek.ru)

Nicméně procesory Baikal se momentálně nevyrábí, jsou totiž navržené pro 28nm proces TSMC. Tato tchajwanská společnost zřejmě respektuje sankce a odmítla další výrobu. Současné dodávky těchto počítačů tedy asi využívá vzorky a šarže, které Baikal stihl vyrobit do ukončení spolupráce s TSMC, a je otázka, kolik jich ve skladech dokáže najít. Až dojdou, může být po bobrech, pokud se firmě nepovede přepracovat návrh pro výrobu v čínských továrnách SMIC. To nemusí být úplně přímočaré. Už dosažení jen 1,5 GHz u čipů vyráběných na 28nm procesu TSMC naznačuje, že fyzická implementace mohla být pro Baikal trošku výzvou.

Zdroje: Tom's Hardware, 3DNews