MIT má kameru, která vidí za roh

21. 3. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Vědci z MIT pracují na unikátní kameře, která nesnímá barevné dění před objektivem, ale vidí i objekty skryté za rohem místnosti. Jak je to možné? Díky laseru, odraženému světlu a ultrarychlému senzoru.

Vedoucí projektu Ramesh Raskar přirovnává technologii k sonaru. Lidé se už naučili využívat zvukových ozvěn, teď je na řadě světlo. Technologie funguje na obdobném principu. Podle odezvy (doby než se odražený paprsek vrátí na obrazový snímač) se vypočítá vzdálenost. Změnou pozice laseru (60 různých směrů) se pak objekty zaberou z více perspektiv. Názorně to vysvětlí toto video.

" width="560" height="315" frameborder="0">

Vypálený laser se obrazí od protější stěny, fotony dopadnou na vhodný objekt, od něj se zase odrazí zpět ke snímači. Kamera dokáže zachytit objekty s přesností na milimetry. Rychlost je obdivuhodná, nový snímek pořídí každé dvě pikosekundy (2 × 10-12 sekundy). Za takovou dobu světlo urazí 0,6 mm.

bitcoin školení listopad 24

Obraz ale pochopitelně tak přesný nebude, neboť se do něj promítnou různé šumy (v praxi nebude protější stěna dokonale rovná, ve vzduchu bude poletovat pracha) a také algoritmus MIT není ještě dokonalý. V tuto chvíli trvá zpracování obrazu několik minut, v budoucnu chtějí čas srazit pod 10 sekund.

Zdroj: Nature (via The Verge)

Autor článku