Mobily a foťáky tenké jako kreditka? Pomocí plochých čoček z metamateriálů to půjde

10. 2. 2017

Sdílet

 Autor: Redakce

Výzkumný tým z harvardské School of Engineering and Applied Sciences loni v létě oznámil převratný objev. Vytvořil plochou čočku z metamateriálu, která má lepší optické vlastnosti než klasická skleněná, a přitom je neuvěřitelně tenká. (Metamateriál je uměle vyrobený materiál s elektromagnetickými vlastnostmi, které se u přírodních látek nevyskytují.) Jejich tehdejší čočka však propustila jen světlo o vlnové délce okolo 400 nanometrů.

Vývoj ale pokračuje. Stejný tým tento týden zveřejnil nové výsledky. Použil stejný materiál, tenký film z oxidu titaničitého, který už propustí vlnové délky v rozsahu 490 až 550 nm. V barevném spektru je to modrá až zelená. Zajímavé je, že u přenosu nedochází k chromatické aberaci, která trápí klasické čočky.

bitcoin_skoleni

Světlo procházející metačočkou Světlo procházející metačočkou

Díky novému objevu by mohly vzniknout nové typy spektroskopů a jiných snímačů. Pro fotografické účely bude třeba ještě pokročilejší technologie. Viditelná část spektra má rozsah přibližně od 380 do 750 nm. Optické charakteristiky však půjde dále upravovat jinými vzory nanosloupců, které tvoří onu čočku. Výroba prý podle výzkumníků není drahá, čočku lze jednoduše produkovat nanotiskovou litografií.

Potenciál je obrovský. Skleněné čočky v optických soustavách trpí spoustou vad, jsou velké a těžké. Metačočky tenké jako papír by mohly zdokonalit teleskopy, brýle (i pro VR) nebo objektivy ve foťácích. Výzkumníky však čeká ještě hodně práce, než technologie zamíří do komerčního nasazení.

Schéma metačočky a soustředění světla Schéma metačočky a soustředění světla
Metačočka pod elektronovým mikroskopem při pohledu z boku (škála 200 nm) Metačočka pod elektronovým mikroskopem při pohledu z boku (škála 200 nm)
Metačočka pod elektronovým mikroskopem při pohledu ze zhora (škála 200 nm) Metačočka pod elektronovým mikroskopem při pohledu ze zhora (škála 200 nm)