Výrobci prý do některých 1440p monitorů montují 4K LCD panely. S interpolací

27. 6. 2018

Sdílet

 Autor: Wikimedia Commons

Ze světa monitorů o víkendu přišla jedna hodně zvláštní zpráva. Podle webu Prad.de se prý momentálně na trhu vyskytují monitory s panely, jejichž rozlišení neodpovídá tak docela tomu, jaké mají napsané ve specifikacích. Asi byste čekali takovou zradu, že rozlišení bude reálně horší. Ale tento problém se prý týká modelů s nominálním rozlišení 2560 × 1440 bodů a rozlišení, které mají fyzicky jejich matrice, je prý paradoxně vyšší.

Prad.de píše, že dle jeho informací výrobci monitorů nyní do některých modelů monitorů, jejichž rozlišení má být 2560 × 1440 bodů (neboli též QHD či 1440p), místo adekvátních panelů montují jako náhražku 4K panely. To zní absurdně, ale údajně je to proto, že „1440p“ LCD panelů nemají dostatek. Shodou různých okolností údajně došlo k tomu, že výrobní (či možná lépe řečeno nákupní) ceny panelů s rozlišením 4K se dostaly pod náklady na panely 1440p, nebo alespoň velmi blízko. Každopádně podle Prad.de vznikla situace, kdy výrobci na takovémto zmaření lepšího 4K LCD netratí a údajně se proto v situacích, kdy 1440p obrazovek nemají dost, ale musí na ně uspokojovat objednávky, mohou 4K panely do těchto monitorů dostat.

Monitor s 4K rozlišením za cenu obyčejného 1440p zní jako super věc, ale v praxi to bohužel je naopak docela neštěstí. Tyto hybridy totiž dovolují nastavit jen ono nižší rozlišení 2560 × 1440, 4K se z nich nijak vydupat nedá. To znamená, že pokud jim nastavíte „nativní rozlišení“, ve skutečnosti nativní nebude a obraz se vždy bude interpolovat z 2560 × 1440 bodů. Pokud s nenativním rozlišením na LCD máte trochu zkušeností, tak asi víte, že vede k ošklivému neostrému obrazu, zejména při zobrazení ostrých tenkých čar a textu. S těmito monitory budete tomuto problému vystaveni v podstatě pořád.

bitcoin školení listopad 24

Z tohoto důvodu se mi jen těžko věří, že by výrobci monitorů k něčemu podobnému přikročili, nicméně podle Prad.de se tak děje. Rozdíl mezi nativním zobrazením a nižším rozlišením interpolovaným na 4K panel (jde o přeškálování s faktorem 1,5×) by měl být docela jasně patrný. Výrobci ale asi tento trik používají jen v levných monitorech, které pravděpodobně přistanou na stole nějakému nenáročnému či nezkušenému uživateli někde v kanceláři. Pravděpodobně se také spoléhají na to, že díky menším pixelům nebude průšvih tak znatelný, jako třeba u Full HD monitoru.

Simulace efektu intepolace rozlišení 2560 × 1440 na 4K panel podle Prad.de (klikněte pro zvětšení) Simulace efektu intepolace rozlišení 2560 × 1440 na 4K panel podle Prad.de (klikněte pro zvětšení)

Prad.de neuvádí, v jakých monitorech by se tato past mohla skrývat, ani u kterých výrobců monitorů by k tomuto mělo docházet. Při koupi tedy aby člověk zase dával pozor na další potenciální problém, i když doufejme není příliš rozšířený. Pozitivní by ale na tom mohla být ona informace, že výroba 4K panelů dnes už není příliš drahá a pro výrobce jsou prakticky mainstreamovým produktem. Kdyby se to i obecně promítlo do nabídky na trhu a 4K obrazovky by se víc prosadily jako standardní rozlišení (a neplatil by se za ně velký příplatek), to bychom si vůbec nestěžovali.