Obsah balení:
Motorola se opírá do boje s konkurencí už obsahem balení. Ten je například oproti Samsungu vyloženě královský. Už velikost samotné krabičky ukazuje, že se uvnitř nebude nacházet jen telefon a tato domněnka se rychle potvrdí po jejím otevření. Mimo smartphone se v balení nachází také metrový USB-C/USB-C kabel, napájecí 30W adaptér, obligátní příručky a dvě části plastového krytu smartphonu.
A právě tady nastává pravděpodobně první problém. Kryt je vyrobený z lesklého plastu, který sice ochrání smartphone před poškozením, jeho aplikací se z telefonu stane ošklivé otisky ulepené pozlátko, které navíc v ruce neskutečně klouže. Kryt se také velmi špatně sundává a je prakticky nemožné jej sundat, aniž byste se nemuseli zapřít rukou o hranu nebo rovnou o ohebný displej. V konečném důsledku tak kryt odkládám do krabičky a raději pokračuji v testování smartphonu bez něj.
Parametry:
Rozměry a hmotnost: |
200 g |
Zpracování: | zadní kryt Gorilla Glass 5, hliníkový rám, plastový rám okolo ohebného displeje, kloub z nerezové oceli, vodoodpudivý nátěr |
Displej: |
|
Procesor: | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, 8jádrový, frekvence až 3,19 GHz, grafický akcelerátor Adreno 730 |
RAM a paměť: |
8 GB RAM + 256 GB vnitřní úložiště bez slotu pro microSD karty |
Selfie kamera: | 32 Mpx, f/2.4, 1080p@60fps |
Zadní fotoaparáty: |
|
Nahrávání videa: | 8K@30fps, 4K@60fps, 1080p@60/120fps, gyro-EIS, auto HDR |
Baterie a nabíjení: | 3500 mAh, rychlonabíjení 30 W |
Operační systém: | Android 12 s Google službami |
Konektivita a funkce: |
|
Vzhled a celkové zpracování:
Po designové stránce upustila Motorola od svého ikonického designu a pustila se do více konvenčního stylu, který jí umožňuje podle mého názoru lépe pracovat s ohebným pantem. Ten je letos vyrobený z nerezové oceli a v uzavřeném stylu se jedná o kompaktní zařízení s rozměry 86,5 × 79,8 × 17 mm. Otevírání telefonu jednou rukou není nijak extra pohodlné, při troše tréninku to ale jde. Snadněji telefon otevřete použitím obou rukou.
Při úplném otevření se zadní část kloubu zcela schová mezi přední displej a záda. Kloub nabízí podle mého ideální tuhost a drží až do tří čtvrtin na místě, což se hodí například pokud s telefonem provádíte videohovor a zároveň chcete mít smartphone položený na stole. Při úplném otevření dostanete klasický 6,7" smartphone se standardním rozvržením tlačítek a konektorů. Na pravé straně se nachází zapínací tlačítko s integrovanou čtečkou otisku prstů a dvojice samostatných tlačítek pro změnu hlasitosti. Zbylé strany jsou mimo otvory pro mikrofony holé až na stranu spodní, kterou obývá hlasitý reproduktor, USB-C a šuplíček pro nanoSIM kartu.
Samotná záda a malý displej jsou kryty odolným sklem Gorilla Glass 5. Pod displejem se nachází modul fotoaparátů, který nad plochými zády vystupuje přibližně o 2 mm. To samo o sobě není tak drastické číslo a byť jsou fotoaparáty směřované k jedné straně, při používání na stole se v otevřeném stavu smartphone nijak neviklá a lze jej normálně používat.
Displej(e):
Na těle Razru najdete celkem dva displeje. V uzavřeném stavu máte k dispozici 2,7" AMOLED panel s rozlišením 800 × 573 px. Tento displej má primárně sloužit jako rychlé notifikační centrum, do kterého se podíváte a vyřídíte na něm všechny náležitosti nevyžadující velkého displeje. Mimo to můžete malý displej použít pro rychlé zobrazení počasí, kalendáře, spuštění jednodušších aplikací, rychlého vytočení kontaktů nebo jako hledáček při focení či nahrávání.
Po otevření se dostanete k hlavní chloubě, tedy ohebnému 6,7" AMOLED panelu s rozlišením 2400 × 1080 px, 144Hz obnovovací frekvencí a podporou HDR10+. Na první pohled vás trknou do oka větší rámečky okolo displeje, které celkem výrazně ukusují z celkové možné plochy. Displej konkrétně zabírá asi 81,3% celkové plochy a jeho celková jemnost vzhledem k poměru stran 20:9 dosahuje hodnot přibližně 393 PPI.
Motorola zaslouží pochvalu za dobře zvládnutý ohyb displeje, s kterým bývají často problémy. Při přejetí prstem jde na displeji lehce poznat místo ohybu, ne však v takovém měřítku, jako například u loňských Foldů od Samsungu. S používáním displeje na denním světle jsem neměl díky vysokému jasu problém. Celkově se displej po troše zvykání pohodlně ovládá a patří rozhodně k těm lepším, čemu napomáhá i adaptivní obnovovací frekvence až 120 Hz v systému, respektive až 144 Hz v podporovaných hrách.
V nastavení smartphonu lze už klasicky nastavit parametry a chování hlavního displeje, jeho barevné spektrum a režim obnovovací frekvence. Poměrně široce můžete nastavit také malý displej, který nabízí poměrně komplexní možnosti nastavení, počínaje stylem hodin po chování různých aplikací.
Uživatelské rozhraní a ovládání:
Základním pilířem Motoroly Razr 2022 je Android 12 s drobnými zásahy od výrobce, což ne každému může vyhovovat. Největší změny oproti čistému Androidu se nachází v notifikačním centru a v samotném nastavení, kde přibylo nastavení sekundárního displeje a několik dalších funkcí (například spuštění aplikace poklepáním na záda telefonu).
Nejvíce se v nastavení vyřádíte na již zmíněném sekundárním displeji, kde je možné změnit styl hodin, velikost ikon, textu a mnoho dalšího. Na sekundárním displeji lze dokonce aktivovat prohlížení všech aplikací (například Google mapy, Facebook apod.), byť jejich prohlížení není nijak extra pohodlné a ve finále je snazší otevřít telefon a vyřešit vše na velkém displeji. Při používání jsem se nemohl zbavit pocitu, že Motorola nedokázala využít plný potenciál sekundárního displeje a nepřímo přinutila uživatele raději otevřít smartphone namísto vyřešení na malém displeji.
Plusové body nezíská Motorola Razr 2022 ani za příslib 2 let velkých aktualizací a 3 roků bezpečnostních záplat. V tomto je konkurence na míle daleko a Motorola má co dohánět.
Výkon:
Pokud bych si měl na něco u Razru 2022 stěžovat, nedostatek výkonu to určitě nebude. Osazený procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 s 8 jádry (1× 3,19 GHz Cortex-X2 + 3× 2,75 GHz Cortex-A710 + 4× 1,80 GHz Cortex-A510) plní svoji úlohu na výbornou a je jedno, zda natáčíte video ve vysokém rozlišení, rychle přepínáte mezi aplikacemi nebo hrajete náročné hry. Procesor si poradí se vším, co mu předložíte.
O extrémním výkonu svědčí i herní a benchmarkové výsledky. Moji oblíbenou testovací hru Genshin Impact zvládl procesor na nejvyšší grafické nastavení s 60 fps levou zadní. Při delším hraní ale bylo znát citelné zahřívání na horní části smartphonu. Je vidět, že Motorola stále nemá úplně zvládnuté chlazení procesoru v ohebných smartphonech. Nejedná se o nic drastického, kdyby nebylo možné držet smartphone v ruce, ve srovnání s moderními odpařovacími komorami v jiných vlajkách považuji za nutné tento fakt zmínit. Hrubý výkon nejlépe vystihnou výsledky benchmarků.
3DMark (Wild life Extreme) | PCMark (Work 3.0) | PCMark (Battery) | Geekbench 6 | AnTuTu Benchmark |
2799 bodů | 16 166 bodů | 8 hodin a 56 minut |
1743 bodů SC 4494 bodů MC |
974 729 bodů |
Výdrž:
Zatímco co do výkonu telefon exceluje, v oblasti výdrže už to taková hitparáda není. 3500mAh baterie v kombinaci s velkým displejem jasně napovídá, že se díváme s trochou štěstí pouze na jednodenní telefon. A realita není daleko. Při běžném používání, kdy jsem telefon otevíral kvůli každé akci, mi baterie ukazovala na konci dne pár procent baterie. Po uskromnění a využívání sekundárního displeje vzrostla výdrž na přibližně den a pár hodin.
To je bohužel vše a výsledek není nijak ohromující. Malou útěchou je alespoň přítomnost 30W rychlonabíječky v balení společně s metrovým USB-C/USB-C kabelem. Ten dokáže nabít baterii na 50 % přibližně za 40 minut, do plna si pak počkáte asi hodinu a 19 minut.
z 0 na 50 % baterie | z 0 na 70 % baterie | z 0 na 100 % baterie |
40 minut | 54 minut | 1 hodina a 19 minut |
Fotoaparát:
Fotoaparáty nejsou obecně u ohebných smartphonů žádná sláva a to stejné platí i u Razru 2022. Ten je osazen na zadní (potažmo na straně s malým displejem) pouze dvojicí snímačů. První hlavní fotoaparát s rozlišením 50 Mpx, světelností f/1.8 a PDAF ostřením dokáže vyprodukovat průměrné fotografie, které ničím nevynikají a v celkovém důsledku ani neoslní. Co do ostrosti nejsou fotky vyloženě špatné, avšak ponurá barevná dynamika u většiny fotek vyobrazuje vybledlejší barvy, než jak ve skutečnosti jsou.
Vesměs stejná charakteristika platí i pro 13Mpx širokoúhlý fotoaparát se světelností f/2.2 a úhlem záběru 120 °. U něj dochází i k výraznějšímu poklesu detailů a ostrosti po rozích. Pro základní účely tedy fotoaparáty postačí, víc od nich ale nečekejte. Ve stejném duchu se nese i přední 32Mpx selfie kamera se světelností f/2.4 a možností natáček video v 1080p@60 fps.
Skrze hlavní fotoaparát je možné fotit makra, což je daleko lepší varianta než dedikované snímače, které ve většině stojí za prd. Výsledná makra nepatří mezi nejlepší, stydět se za ně ale nebudete.
Video je možné natáčet až v 8K rozlišení při 30 fps, lepších výsledků ale dosáhnete u 4K videa při 60 fps. V obou případech bohužel schází jakákoliv forma stabilizace a na výsledném videu se projeví jakékoliv třes nebo kroky.
Závěr:
Závěrečné hodnocení Motoroly Razr 2022 je tak trochu oříšek. Pokud bych měl smartphone hodnotit ryze v rámci portfolia výrobce, tak zde je oproti předchozímu Razru vidět výrazný posun vpřed. To ale nelze aplikovat z globálního pohledu, kdy přichází na řadu konkurenční Galaxy Z Flip nebo Huawei P50 Pocket a které v mnoha ohledech Motorolu předčí. Dokonce i velký tahák v podobě velkého sekundárního displeje nedokázal naplnit potenciál a přesvědčit mě, abych vše potřebné vyřídili na něm namísto otevření a vyřízení na hlavním displeji.
Abych ale nebyl pouze kritický, musím na druhou stranu ocenit snahu Motoroly o posun vpřed a odvážné designové kroky, které se mně osobně líbí. Dále hlavní displej je velmi povedený a nabízí vynikající barvy, vysoký jas a obnovovací frekvenci až 144 Hz. Potěšily mě zároveň i softwarové vychytávky například v podobě Ready For nebo dobře zvládnutý kloub a ohyb displeje samotného. Razr ročník 2022 se bude líbit skalním fanouškům značky, ti ostatní ale mají na výběr i povedenější véčka.
Líbilo se mi: | Nelíbilo se mi: |
+ výborný velký AMOLED displej s dobře zvládnutým ohybem | - lesklý a klouzající kryt telefonu |
+ velký sekundární displej s širokou škálou funkcí | - zahřívání zadní strany při dlouhodobé zátěži |
+ softwarové vychytávky | - horší výdrž baterie |
+ vysoký výpočetní výkon | - nevyužitý potenciál sekundárního displeje |
+ možnost fotit selfie hlavními fotoaparáty | - pouze 2 roky velkých aktualizací |
+ podpora eSIM | - průměrné fotoaparáty |