Prvním novým kouskem je deska 970 Gaming určená pro procesory FX a Phenom II do socketu AM3+. Jde vůbec o první model „hráčské“ řady pro tuto platformu – až na modely s čipsetem A88X byly totiž desky MSI Gaming zatím jen výsadou tábora Intel. MSI 970 Gaming je (jak jméno naznačuje) založená na čipové sadě AMD 970 v kombinaci s jižním můstkem SB950 a přidává různou nadstandardní výbavu modelů série Gaming.
MSI 970 Gaming: moderně vybavená základní deska pro FX
Deska má dva sloty PCI Express 2.0 ×16 pro CrossFire (čipsety pro AM3+ ve své poslední generaci ještě nepodporují PCI Express 3.0), čtvero USB 3.0 a šest portů SATA 6 Gb/s. Napájecí kaskáda chlazená pasivem by měla obsahovat osm fází a má mít dost páry i na 220W procesory FX-9590 a FX-9370, které jsou deskou oficiálně podporovány. Od dalších modelů série Gaming převzala deska také síťový adaptér Killer E2200. MSI rovněž nešetřilo na integrované zvukovce: použito je řešení Audio Boost s kodekem dosahujícím odstupu signálu od šumu 115 dB (nejspíš tedy Realtek ALC1150) a slušným množstvím elektrolytických filtračních kondenzátorů. Součástí je i sluchátkový zesilovač, který si poradí i s highendovými typy o impedanci 600 Ω.
Řada Eco: levně a s nízkou spotřebou
MSI ale ukázalo i novinky méně konvenční než „hráčské“ desky v nyní už dost stereotypním červeno-černém hávu: novou řadu desek nazvanou Eco. Tyto základovky by měly být opakem highendových, nadstandardních či vyloženě načančaných modelů. Místo toho mají být ekologické a také ekonomické. Na deskách tedy nebudou přebytečné komponenty, ozdůbky (ovšem PCB a konektory/sloty jsou stále barevné a osazen mají Ethernet značky Intel), také balení výrobku by mělo být úsporné. Firma z této série vystavila tři desky formátu micro ATX: H81M Eco, B85M Eco a H97M Eco, vše zřejmě hlavně pro zájemce s omezeným rozpočtem.
Kromě (předpokládám) dostupných cen mají desky Eco také krotit provozní náklady počítače. Dosaženo toho má být mimojiné použitím regulátorů napětí s vysokou účinností. V softwarové výbavě budou utility ke správě spotřeby systému, které umožňují například vypnout ventilátorů, je-li teplota CPU pod stanovenou hodnotou a zřejmě také deaktivovat různé indikační LED či porty. Pokud by v MSI úspěšně poladili celý návrh desek tak, aby byly eliminovány zbytečné žrouty elektřiny, mohly by modely Eco být zajímavou volbou pro úsporná PC či pasivně chlazené sestavy; uvidíme, co z této iniciativy vzejde. Doufejme také, že se neomezí jen na platformu LGA 1150, podobné desky by byly zajímavé také pro APU platforem FM2+ a především AM1.
MSI také ukázalo desku (zatím bez oficiálního jména) s podporou USB 3.1, podobně jako Asus. Tato nadstavba standardu USB 3.0 zvyšuje přenosové rychlosti na dvojnásobek (10 Gb/s), čímž se toto rozhraní přiblíží výkonnější, ale proprietární a dražší technologii Thunderbolt. Vystavený model je typu ATX a založen je na čipové sadě Z97, podle zbarvení PCB a napájecí kaskády CPU se však i zde jedná o mainstreamový model bez přehnaného pozlátka. Kromě dvou portů USB 3.1 nabízí také slot M.2 pro SSD (který MSI osazuje na slušnou škálu i méně drahých desek) a také port SATA Express.
Prototyp desky s USB 3.1. Podporu obstarává čip ASM1142 připojený přes PCIE 2.0 ×2
USB 3.1 obstarává podle webu techPowerUp údajně řadič ASMedia ASM1142. K čipové sadě má být připojen dvěma linkami PCI Express 2.0. To by měla být plus minus dostatečná kapacita pro dosažení 10 Gb/s na jednom z portů, v případě vytížení obou se ale budou muset o toto pásmo dělit.
A abychom MSI neukřivdili, připomeňme pro pořádek, že firma na Computexu 2014 vystavovala také svou první desku pro procesory Haswell-E a paměti DDR4, respektive její prototyp či vzorek, který vidíte na fotografii webu techPowerUp.
Deska platformy X99 pro procesory Haswell od MSI (techPowerUp)