15W a radiátor? Tak buď tomu moc nerozumíš a nebo si "ne moc chytrý". 15W je celkem běžných, jsou chipsety i s 2x větším příkonem - povětšinou Intel. Problém tady je ten, že jeho poloha neumožňuje dát vyšší a větší pasiv - zavazel by grafikám. A při tolika linkách by to šlo vyrobit bez větráku MOŽNÁ jen na 7nm a to je zatím drahý. Takže Intel nebo AMD vyrábí radiátory? Příště raději přemýšlej, než něco napíšeš.
Většina lidí to tu řeší jao problém kvůli špatným zkušenostem. Taky jsem musel ten vtip na chladič z chipsetu kdysi sundat. a taky s mi zadřel. Jenže bez emocí, ty větráčky byly příšerně nekvalitní. Pokud dneska na desku někdo namotuje KVALITNÍ aktivní chladič , třeba rodokmenem z GPU navíc teplotně řízený, tak jsem v klidu. 90 procent času se bude flákat a nebudu o něm vědět. Spíše bysme měli jásat opět nad pokrokem. Těm sběrnicícn pomalu začal docházet dech. Mě tčeba AM4 nevyhovovala kvůli nedostatku linek. Teď to ude o hooodně lepší.
Dnešní 65W CPU průměrnému uživateli naprosto stačí (Ryzen 5 2600). Horší to je s grafikou. Tam se musí ideálně vybrat nějaká bez 6-pin napájení, ale i do +-100W s jedním 6-pinem jde uchladit (nVidie boduje díky lepšímu poměru výkon/vyzářené teplo). Bedna samozřejmě v horní části dostatečné perforovaná a zdroj umístěný dole, topí opravdu málo.
Několik komponent:
https://www.czc.cz/seasonic-ss-400fl2-f3-platinum-x400-400w/121975/produkt
https://www.czc.cz/arctic-accelero-s3/180188/produkt
https://www.czc.cz/amd-ryzen-5-2600/233925/produkt
Samozřejmě, že by uchladit 15W šlo. Jenomže šéfové radši přidělí designérům úkol aby vymýšleli LED kraviny a krutopřísné plastové kryty, které ve výsledku zhoršují chlazení důležitých komponent.
Zajímavé by bylo, kdyby nějakou desku s X570 vydal ASRock Rack. Něco ve stylu https://www.asrockrack.com/general/productdetail.asp?Model=X470D4U#Specifications
Když sečtu CPU + Bord + GK + SSD jste na 200W. To je dle mého moc. Ta bedna musí být jak komín který dole nemá prachové filtry. Jinak ten komínový efekt po jejich přicpání přestává fungovat a uvaří se to. Prachový filtr zhoršuje průchod vzduchu i když přicpaný není. Tak že sázím že kvůli co nejlepšímu větrání je to bez filtrů a pak jste si udělal prachový filtr z celé bedny. Protože při pasivní cirkulaci se vzduch pohybuje skříní pomaleji a tak se prachové částice v skříni snadněji zachycují.
Rafan: Velmi zhruba: CPU 70W (TDP 65W), GK 75W (bez 6-pinu), MB max 25W, SSD asi 5-10W podle typu. Takže max 180-185W. Naměřený maximální příkon mnou sestavených pasivních PC se pohyboval kolem 150W.
Při pasivním chlazení se ve skříni usazuje prach, ale rovnoměrně na všech částech. Při aktivním chlazení se zanáší hlavně filtry a na žebrování (tam, kde je přenos tepla opravdu potřeba) se může dělat "koberec" z prachu. Lopatky ventilátoru se rovněž obalují. Z mé zkušenosti vyplývá, že PC s aktivními větráky je potřeba čistit několikrát častěji (hrubým odhadem asi 3x-4x). Zanesené filtry ještě častěji (klidně i po několika měsících).
Skříň je potřeba s dvěma pozicemi pro horní větráky. Tato by byla díky 20cm větrákům ideální https://www.czc.cz/thermaltake-armor-a60-vm20001w2z/79698/produkt
ale stačí i nějaká obyčejnější (větráky samozřejmě vyndat a uložit do šuplíku :) ).
Jako nikomu pasivní PC nevnucuji, má to svá negativa, ale zase bych to apriori nezavrhoval.
https://linustechtips.com/main/topic/1065385-x570-taichi-spotted/
Ale zatím je jenom fotka krabice, bohužel.
TY desky s asrockack se mi líbí. Teď je hot novinka X399D8A-2T, je jen v katalogu ma webu ji ještě včera neměli.
Jenže tyhle všechny desky jsou určené do prostředí bud serverů nebo wokstation s opravdu velkým průvanem. TY ventilároty tam jjsou fakt fukary. Ve standardních skříních při vší snaze jsem musel na serverové součástky často přibastlit větráky. TAkže tyhle desky určitě jo, jen VELKÝ POZOR NA CHLAZENÍ.